Menu

 

Öğretmene rotasyon bu yıl uygulanacak mı, uygulanmayacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17 Nisan 2015 Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yeni şekli ile yürürlüğe girdi. Öğretmenlerin son günlerde merakla bekledikleri, “Rotasyon bu yıl uygulanacak mı, uygulanmayacak mı?” sorusu da yayınlanan yeni yönetmelikle cevabını buldu. Çünkü seçim dolayısı ile rotasyonun bu yıl uygulanmayacağı haberi sosyal medyada ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyordu. Sorunun cevabını yazının içerisinde bulacağınız için sonraya bırakalım ve biz sizlerle yönetmeliğin satır aralarından, rotasyon ile ilgili bölümü birlikte değerlendirelim.

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süreleri yönetmeliğin 48. maddesinde belirlenmiştir. Buna göre öğretmenler artık aynı eğitim kurumunda en fazla 8 yıl görev yapabileceklerdir.

*Aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini tamamlayan öğretmenler, 8 yılın tamamlandığı ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içerisinde isteğine bağlı tercihte bulunduğu eğitim kurumuna; eğer ki istekte bulunmaz veya tercihte bulunduğu eğitim kurumlarına atanamaz ise valilikçe belirlenen ihtiyaç olan ilçe grupları arasındaki bir eğitim kurumuna atamaları resen yapılır; denilmektedir.

*8 yıllık görev süresini tamamlayan öğretmenler, en fazla 40 eğitim kurumu tercihinde bulunabilir.

*Bu durumda yer değiştirmeye müracaat eden öğretmenler arasında, hizmet puanı üstünlüğüne göre atama yapılacaktır. Yani hizmet puanı yüksek olan öğretmen kendinden daha az hizmet puanı olanlara göre, istediği eğitim kurumuna atanma şansı daha yüksek olacaktır. Hizmet puanlarının hesaplanmasında başvuru tarihinin son günü dikkate alınacaktır.

*Aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresinin hesaplanmasında; kurumda ikinci görev olarak yapılan yöneticilik görev süreleri hariç tutulacaktır. Yönetmeliğe göre öğretmen iken, vekaleten yapılan görevler öğretmenliğe sayılacaktır.

*Maddede; adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında dikkate alınır, denilmektedir. Buna göre ilköğretimden ortaokul ve ilkokula dönüşen okullarda diğer kurumlara aktarılan öğretmenlerin hizmet süreleri okulun dönüşmeden önceki ve sonraki adı farklı olsa da tek kurum olarak değerlendirilecek ve 8 yıllık süre tamamlanmış ise rotasyona tabi tutulacaktır.

*Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir; denilmektedir. Özellikle meslek liselerinde norm kadro karşılığı bulunmaması problemi bu madde ile çözümlenmeye çalışılmıştır.

Öğrenciler ilkokul öğretmenlerine alıştıkları ve daha bir bağlandıkları için; ilkokul öğretmenlerinden 1-4 sınıf aralığında iken 8 yıllık süreyi tamamlayan öğretmenlere ilkokuldaki 4 yıllık süreyi tamamlama ve öğretmen-öğrenci ayrılığından oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçme düşüncesi olumludur. İlkokul öğretmenleri ilk 4’ün sonuna kadar 8 yıllık süre geçse bile devam edebilmektedir.

*Madde şöyledir. “Sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.”

*Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir; denilmektedir.

Rotasyon (Yer değiştirme) ile ilgili bu yönetmeliğin uygulamasında yumuşak bir geçiş öngörülmüştür. Bunun için yönetmeliğe geçici 3. madde eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.” denilmektedir.

Evet sevgili okur; baştaki rotasyonun bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı sorusunun cevabını zaten gördünüz. Öğretmene rotasyon 2014-2015 ders yılı sonunda uygulanacaktır. Bu nedenle öğretmenler önümüzdeki günlerde yayınlanacak il içi isteğe bağlı yer değiştirmelere yoğun şekilde başvuracak, ilgi gösterecek gibi görünmektedir. Ders yılı bitişinde de emekliye ayrılacak öğretmenlerin sayısında önceki yıllara oranla bir yükselme olacağını söylemek yanlış olmasa gerek. En önemlisi de önümüzdeki 2015-2016 eğitim öğretim yılında okullardaki öğretmen kadrolarında gözle görülür bir değişiklik olacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Ekrem AYTAR

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar