Menu

 

40 bin öğretmen yer değiştirecek

Cumhuriyet tarihinin en büyük öğretmen göçü bu yıl eylül ayında yaşanacak. 12 yılını dolduran 40 bin öğretmen rotasyona girecek. 4 yıl sonraysa 8 yılını dolduran tüm öğretmenler rotasyona girmiş olacak. Eğitimciler, "Öğretmen için Cumhuriyet tarihinin en büyük göçü" diyor. Rotasyonda atama yetkisi valilerde olacak.

Ögretmene rotasyon, önceki gün Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle kesinleşti. Kademeli gerçekleştirilecek rotasyondan ilk olarak bu yıl aynı okulda 12 yılını dolduran 40 bin öğretmen etkilenecek. 4 yıl sonra ise 8 yılını dolduran tüm öğretmenler yer değiştirecek ve her yıl 8 yılını dolduran öğretmen rotasyona girecek. Eğitimciler, "Cumhuriyet tarihinin en büyük göçü yaşanacak. Bugüne kadar hiçbir meslek böyle bir göçe zorlanmadı" yorumunda bulundu. Yeni düzenlenen yönetmelikte önce rotasyonun aynı ilçede uygulanacağı söyleniyordu. Ancak yönetmeliğe göre öğretmenler ilçeler arasında rotasyona girecek. Her yılın 30 Eylül'ünde 8 yılını dolduran öğretmenler ilçe grupları içinde yer değiştirecek.

ATAMA YETKİSİ VALİLERDE

Rotasyonda atama yetkisi valiliklerde olacak. Vali ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en geç 2 ay içinde, coğrafi durum şartları ve ulaşımı göz önünde bulundurarak ilçe grupları oluşturacak. Vali rotasyondan önce duyuru yapacak. Duyuruda boş olan öğretmen kadroları, rotasyonla gideceklerden kalan boş kadrolar, başvurunun yapılış şekli ve süresiyle ilgili bilgiye yer verilecek.

40 TERCİH HAKKI

Öğretmenler, tercihleri ve hizmet puanı üstünlüğüne göre oluşturulan ilçe gruplarından birine atanacak. Öğretmenin 40 tercih hakkı olacak. Tercihlerine atanmayanlar veya tercih yapmayan öğretmenler, aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarından öğretmen ihtiyacı olan ilçe gruplarına valilik tarafından atanacak. Sınıf öğretmenlerinin rotasyonundaysa 4 yıllık olan ilköğretim öğrencilerinin ortaokula başlaması beklenecek. Yani 3. sınıfı okutan bir sınıf öğretmeni 8 yılını doldursa bile rotasyona girmeyecek. İlçe gruplarında alanları itibaryla kadro açığı bulunmaması halindeyse bu öğretmenlerin ataması bir sonraki yıl yapılacak.

KADEMELİ OLARAK 8 YILA İNİLECEK

Rotasyon kademeli uygulanacak. 8 yıl aynı eğitim kurumunda görev yapma koşulu 4 yıl sonra için geçerli olacak. 2014- 2015 yani bu yıldan itibaren 12, 2015-2016 yılında 11, 2016-2017'de 10 ve 2017- 2018 yılında ise 9 yıl aynı eğitim kurumunda görev yapanlar yer değiştirecek. 2019 itibarıyla da 8 yılını dolduran her öğretmen rotasyona tabi tutulacak. Önceki gün Habertürk TV'ye konuk olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, bu yıl 12 yılını dolduran ve yer değiştirmek zorunda olan öğretmen sayısının 40 bin olduğunu söylemişti.

'ROTASYONA DAVA AÇACAĞIZ'

"Cumhuriyet tarihi boyunca öğretmenlerin en büyük kazanımı olan isteğe bağlı yer değiştirme hakkı öğretmenin elinden alındı. MEB daha önce rotasyonun ilçe sınırları içinde yapacağını söylüyordu. Şimdi ilçe gruplarından söz ediyor. 81 ilin valisi kendine göre ilçe grupları oluşturacak. Her ne kadar coğrafi konum ve ulaşım şartları konuşu getirilse de bunlar sübjektif. Ankara'nın Çankaya İlçesi ile Nallıhan, Güdül ve Kızılcahamam bir grup yapılabilir. Yani merkez ilçelerin dışındaki ilçeler de bu gruba konulabilir. İlçe gruplarının kaç ilçeden oluşacağı belli değil. Evinin 500 metre uzağındaki okulda çalışan öğretmen mi daha verimli olur, rotasyonla 40-100 kilometre uzaktaki okulda çalışan mı? MEB, öğretmenin dengesini bozacak. İptali için dava açacağız."

'BUNUNLA VERİM ARTMAZ'

Eğitim İş Sendikası'ndan Maksut BALMUK: "Tarihte görülmeyen büyük bir öğretmen göçü yaşanacak. Sadece bu yıl 40 bin öğretmen yer değiştirecek. Ne öğretmenlikte ne de başka memurlukta böylesi büyük bir göç daha önce yaşanmamıştı. Polisin bile Şark görevi var ancak onlar bile böylesi büyük bir göç yaşamadı. Verimliliğin rotasyonla artacağı söylemi farazi. Öğretmenin verimliliği için rotasyona gerek yok. Daha önce okulların müdürleri değişmişti. Şimdi müdürlere uygun öğretmen getirilecek."

'MÜDÜRLERE GÖRE DÜZENLEME'

Eski Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin DİNÇER: "Aday öğretmenin asil öğretmenliğe geçişte kaderi okul müdürlerinin eline bırakılıyor. Rotasyonda da öğretmenin kaderini valiler belirleyecek. Şimdi de bu müdürlere uygun öğretmenler okullara gönderilecek. Önceki uygulamada zorunlu hizmetini tamamlayan öğretmen çalıştığı okulda istediği kadar kalma hakkına sahipti. Yer değiştirmesi isteğe bağlıydı. 3 yılını aynı okulda dolduran her öğretmen istediği takdirde başka bir okula gitmek için başvuruda bulunuyordu. Hizmet puanına göre de ataması yapılıyordu."

Habertürk

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar