Menu

 

2015 Ocak (1.Dönem) Ders Kitabı İncelemeleri Başladı

MEB 2015 Ocak (1.Dönem) "Taslak Ders Kitabı" incelemelerinde görev verilen öğretmenleri e-meil yoluyla bilgilendirdi.

Ve meilde kitap incelemede görev yapacak öğretmenlerin aşağıdaki maddeleri dikkate alarak sağlıklı bir şekilde inceleme yapmalarını istedi.

Bu noktada özellikle öğretmenlerin dikkat etmeleri gereken nokta müfredat konusu.Bu nedenle bizde tekrar vurgulayalım;kitap incelemelerinde 2013 Müfredatı dikkate alınacak.

Sisteme http://e-mufredat.meb.gov.tr  adresinden girdikten sonra kitap inceleme işlemleri için lütfen aşağıdaki işlem basamaklarını takip ediniz;

1) Sisteme kullanıcı adı ve şifreniz ile girdikten sonra sayfada "Kitap İnceleme" modülüne tıklayınız.

2) "Kitap İnceleme" modülünün altında ekranın sol tarafında "Kitap inceleme" menüsü bulunmaktadır. Bu menüyü tıkladıktan sonra “atanmış işleriniz” bölümünde size atanmış kitaplar görünecektir. Buradaki açılır menüden kitabın adına tıklayınız.

3) Aktif kullanılan IBAN numaranızı isteyen etik sözleşme ve inceleme başlangıç ve bitiş tarihlerinin bulunduğu ekran gelecektir. Burada kendinize ait IBAN numaranızı girip “Etik sözleşmeyi okudum ve kitap incelemeyi kabul ediyorum” düğmesine tıkladığınızda kitap inceleme ekranı açılacaktır. İnceleme işlemi kabul etmiyorsanız sağ taraftaki “inceleme işini reddetmek istiyorum” seçeneğine tıklayınız.

4) Etik sözleşmeyi okuyup taslak kitap inceleme işini 26.02.2015 saat 16.00’a kadar kabul etmeniz gerekir. Bu süre içinde, adınıza atanan inceleme işlemine başlamamanız halinde, adınıza atanan inceleme işi resen iptal edilecektir.

5) Etik sözleşmeyi kabul ettikten sonra, inceleyeceğiniz taslak kitap/kitapların tüm sayfalarına göz atıp kitabın bütünü hakkında bir fikir sahibi olduktan sonra inceleme işlemine başlayabilirsiniz.

6) Taslak ders kitabının incelenmesi işlemleri esnasında herhangi bir teknik sorunla karşılaşmanız halinde sırası ile; sistemde ekranın sağ üst köşede bulunun iletişim baloncuğunu (mesaj yaz), "Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir."  e-posta adresini ya da mesai saatleri içinde 0 312 212 65 30/ (4255)-(4253)dahili veya 0-312-213 46 60 numaralı telefonları kullanabilirsiniz

İnceleme işleminde;

1) Kitabın incelenmesinde yaptığınız tüm tespitlerin ve değerlendirmelerin öğretim programı çerçevesinde olması gerekir. Taslak ders kitabından programın kazanımlarının öngörmediği bir içerik beklenemez ve istenemez.

2) Adınıza atanmış olan taslak ders kitabının incelenmesinde öğretim programlarının güncellendiğinin dikkate alınması ve inceleme işleminin güncellenmiş öğretim programlarına göre yapılması gerekmektedir. İnceleyeceğiniz taslak ders kitabının sayfalarının altında ilişkili oldukları öğretim programının kazanımları görünmektedir. İlgili kazanımlara tıkladığınızda varsa uyarı ve açıklamaları altında görünecektir. Bunların dışında inceleyeceğiniz taslak ders kitabının öğretim programına http://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretim-programlari/icerik/72 adresinden erişebilirsiniz. Aşağıda listelenen dersler ve sınıf seviyeleri için güncellenmiş (2013 yılı) öğretim programını kullanmanız gerekmektedir. Taslak kitabı incelemeye başlamadan önce lütfen programı dikkatle okuyunuz.

a. Fen Bilimleri Dersi (3,4, 5,6,7 ve 8. Sınıflar)

b. İngilizce Dersi (2,3,4, 5,6,7 ve 8. Sınıflar)

c. İlköğretim Matematik Dersi (5,6,7 ve 8. Sınıflar)

d. Biyoloji Dersi (9, 10,11 ve 12. Sınıflar)

e. Fizik Dersi (9, 10,11 ve 12. Sınıflar)

f. Kimya Dersi (9, 10,11 ve 12. Sınıflar)

g. Ortaöğretim Matematik Dersi (9, 10,11 ve 12. Sınıflar)

3) Taslak ders kitabını incelerken, “Taslak Ders Kitaplarının İncelenmesinde Değerlendirmeye Esas Olacak Kriterlere" titizlikle uyulması ve bu kriterler dışında kişisel değer yargılarının inceleme işlemine yansıtılmaması önem arz etmektedir. Taslak Ders Kitaplarının İncelenmesinde Değerlendirmeye Esas Olacak Kriterlere sisteme giriş sayfasındaki “Taslak kitap incelemesinde esas olacak ölçütler” bağlantısına tıklayarak erişebilirsiniz.  

4) Taslak ders kitabını incelerken, Gençliğe Hitabe, Andımız ve İstiklal Marşı metni ile ilgili (yazım, noktalama vb.) bir değerlendirme yapmayınız. Taslak kitabın kabul edilmesi halinde, bu metinler tüm kitaplarda Kurul tarafından düzenlenmiş metinlerle değiştirilecektir.

5) Taslak kitapların arka kapakları baskı aşamasında Kurulca kabul edilmiş çeşitli görsellerle değiştirildiğinden arka kapakla ilgili bir değerlendirme yapmayınız.

6)Taslak kitaptaki görselleri incelerken, ekran görüntüsü ile baskı görüntüsü arasında farklılık olabileceğini ve görsellerin JPEG formatına dönüştürülmüş olması sebebiyle çözünürlükte bir miktar kayıp oluşabileceğini dikkate alınız.

Raporlama;

1) Taslak kitap hakkında tüm tespit ve değerlendirmelerinizi, somut ve gerekçeli olarak belirtmeniz önem arz etmektedir. Genel değerlendirmelerin ise yeterince örneklendirilmesi gerekir.

2) İnceleyeceğiniz kitap “Gözden Geçirilmiş Sürüm” ise, bu daha önceden incelenip ders kitabı olması uygun bulunmayarak iade edilen, yayınevince yeniden gözden geçirilerek düzeltmeler yapılıp tekrar incelenmek üzere giriş yapılan kitaplardır. Bu kitaplarla ilgili önceki inceleme raporunu "KURUL KARARINI E-POSTA GÖNDER" düğmesine tıklayarak sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderebilir, yayınevinin varsa yaptığı düzeltme çalışmalarını da açıklamalar bölümünde görebilirsiniz. Taslak kitap incelenirken, kitabın tamamı incelenerek tespitlerinizin girilmesi buna ek olarak önceki panel raporunda belirtilen hataların düzeltilip düzeltilmediğinin ve düzeltilmeyen hataların açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

3) Başvurusu yapılan tüm taslak kitapların inceleme işlemlerinin yönetmeliğin öngördüğü süre içinde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca sonuçlandırılması hükme bağlandığından, adınıza atanmış inceleme işleminin belirtilen süre içinde tamamlanması gerekmektedir.

4) Yapmış olduğunuz tüm tespitleri inceleme ekranının sağ üst köşesindeki yazıcı simgesine tıklayarak rapor haline getirip çıktısını alabilirsiniz.

 Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı

Kendisine görev verilen öğretmenlerin tekrar görev alabilmeleri için verilen görevin titizlikle yapılması gerektiğini hatırlatalım.Biz öğretmenler verilen görevi en iyi şekilde yapan öğrenciye vermiyor muyuz bir sonraki görevi:) Mantıklı olan da bu zaten... 

 

Son DüzenlenmeSalı, 24 Şubat 2015 19:59
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar