Menu

 

MEB, 81 ilde Osmanlıca kursu açaçak

Osmanlı Türkçesi'nin liselerde zorunlu ders olarak okutulma kararı alınmasının ardında Milli Eğitim Bakanlığı bu alanda öğretmen sıkıntısını gidermek için 81 ilde 'Osmanlı Türkçesi Kursu' açma kararı aldı. Kurslarda Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, İlahiyat, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri öncelikli tutulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğrenilecek ve öğretilecek' çıkışının ardından, Antalya'da yapılan '19. Milli Eğitim Şurası' toplantısında Osmanlı Türkçesi'nin liselerde zorunlu ders olarak okutulması oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu alanda öğretmen sıkıntısını gidermek için 2013 yılında Hayrat Vakfı ile yaptığı işbirliği protokolü kapsamında 81 ilde Osmanlı Türkçesi Kursları açıyor. 16 Şubat 2015 ile 16 Kasım 2015 tarihleri arasında açılacak olan 3 farklı kursta temel seviye, orta seviye ve ileri seviye düzeyinde Osmanlıca dersleri verilecek. Kurslara istekli olan Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, İlahiyat, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri öncelikli olarak alınacak. Kurslara katılmak isteyen öğretmenler İl Milli Eğitim Müdürlükleri İnsan Kaynakları (Hizmetiçi Eğitim) Şubesi'ne şahsen başvurmaları gerekiyor.

HABERTÜRK

 

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar