Menu

 

Dershane öğretmenleri de formasyon alacak

Dershane öğretmenlerinin atanabilmek için gereken pedagojik formasyon sertifikalarını alabilmeleri için 72 ilde sertifika programı açılacak. Dershaneler 1 Eylül 2015'te kapanacak

DERSHANELERİN özel okula dönüşümünden sonra halk eğitim merkezlerinde istihdam edilmeleri planlanan dershane öğretmenleri için pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı açılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğinde 72 ildeki üniversitelerde formasyon için bin 500 kontenjan açıldı. Dershane öğretmenleri kamuya atanana kadar geçen sürede hem dershanede çalışmaya devam edecek hem de ikametlerine en yakın yerden bu sertifikayı alabilecek.

2015 FİNAL YILI

Sınava öğrenci hazırlayan dershaneler için bu yıl final olacak. Özel okula dönüşemeyen dershaneler, 1 Eylül 2015'te kapanacak. Öğretmen olarak atanabilmek için gereken "pedagojik formasyon eğitim sertifikasına sahip olma" şartı dershane öğretmenleri için de geçerli. Ancak birçok dershane öğretmeni bu sertifikaya sahip olmadıkları için dershaneler kapandığında işsiz kalacaklarını söyleyerek bakanlıktan sertifika programları için kontenjan ayrılmasını talep etti. Bu talepler değerlendirildi ve 72 ilde üniversiteler bünyesinde pedagojik formasyon eğitim programı için bin 500 kontenjan açıldı. En çok kontenjan İstanbul ve Ankara'da. Bu kapsamda üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları için İstanbul'da 230, Ankara'da 150, Kahramanmaraş'ta 75 ve İzmir'de 66 kontenjan ayrıldı.

2 BİN 160 SİGORTA PRİM GÜNÜ ŞARTI

Kamuya geçecek dershane öğretmenlerinde aranan diğer kriterler şöyle:

14 Mart 2014 tarihi itibarıyla bir dershane ve etüt eğitim merkezinde çalışmak.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak.

1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla en az 6 yıl (2160 gün) sigorta primi yatmış olmak.

MEB'in yapacağı sözlü sınavda başarılı olmak.

HABERTÜRK

 

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar