Menu

 

MEB, SBS'de yeni sıralama yapmak zorunda kalacak

Seviye Belirleme Sınavına (SBS) ilişkin kaos bitmek bilmedi.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, bugün Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'yürütmeyi durdurma kararına' itirazını reddetti. Bakanlık yetkilileri, bu kararın 1 milyon 112 bin öğrenci için 1 ay içinde yeni sıralama yapılması anlamına geldiğini belirtirken; Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gökhan Candoğan, "Kararın gereğini yerine getirmek için verilen en geç 1 aylık süre 18.İdare Mahkemesi'nin kararının tebliğinden itibaren başlar. Yani o kararın bakanlığa 16 Ocak'ta tebliğ edildiği varsayılırsa; 16 Şubat'a kadar yeni hesaplama yapmak gerekir" dedi.

Ankara 18. İdare Mahkemesi, bir velinin açtığı dava sonucu 8 Haziran 2013'te yapılan Seviye Belirleme Sınav (SBS) sonuçlarının yanlış hesaplandığı gerekçesiyle, 1 milyon 112 bin 604 öğrencinin girdiği sınav sonuçlarıyla ilgili 16 Ocak'ta yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla ilgili usul ve yöntemin doğru olduğunu, hatanın fark edildiğini aynı gün 718 öğrencinin puanının yeniden hesaplandığını ve hiçbir öğrencinin hak kaybının bulunmadığını gerekçe göstererek, yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmişti. Ancak Ankara Bölge İdare Mahkemesi, bugün MEB'in yaptığı itirazı reddetti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, mahkemenin bu kararının, "18.İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararını 1 ay içinde uygulayın" anlamına geldiğini belirttiler. Bu sürenin mahkeme kararının kendilerine tebliğ edilmesinden itibaren başlayacağına dikkat çektiler. "Yani 1 milyon 112 bin öğrencinin sıralaması yeniden mi yapılacak" sorumuza; "Hukuk müşavirliğimiz karar üzerinde çalışıyor, yapılabilecek başka bir şey var mı diye bakılıyor, ancak bu karara göre yeniden sıralama yapmak gerekecek" bilgisini verdiler.

"SÜRE, OCAK'TA BAŞLADI"

Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Candoğan, ise Bölge İdare Mahkemesi'nin MEB'in itirazını reddetmesinin, sınava giren 1 milyon 112 bin 640 öğrencinin puanının yeniden hesaplanması anlamına geldiğini söyledi. Candoğan, 18.İdare Mahkemesi'nin yürütme durdurma kararının MEB'e tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde yerine getirilmesi gerektiğini savundu. Candoğan, "Dolayısıyla bu süre Bölge İdare Mahkemesi'nin karar tebliğiyle değil; Ocak ayında yürütme durdurma kararı alan 18.İdare Mahkemesi'nin tebliğ tarihinden itibaren işler. Eğer 10 Ocak'taki karar 16 Ocak'ta tebliğ edilmişse; MEB'in en geç 16 Şubat'a kadar yeni hesaplamayı yapıp, öğrenci yerleştirmeyi gerçekleştirmesi gerekir" dedi.

BAKAN 'ZAMANLAMA MANİDAR' DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yürütmenin durdurulması kararı üzerine yaptığı açıklamada zamanlamanın manidar olduğunu belirterek, şöyle demişti: " 718 öğrencinin aslında Almanca ve Fransızcadan sınava girdikleri halde İngilizce cevap anahtarıyla değerlendirmelerinden kaynaklanan bir yanlışlık vardı. Biz sınav sonuçlarının açıklandığı gün bu yanlışlığı fark ettik ve hemen gerekli çalışmayı yaptık. O gün saat 17.00 itibariyle 718 öğrencinin doğru puanlarını sisteme girdik ve bunun istatistiksel olarak 1 milyon 120 bin öğrencimizin sıralamasında her hangi bir değişikliğe yol açmayacağı savıyla mahkemeye de bunu bildirdik. Ağustos 2013 tarihinde. Dava 16 Temmuz'da Ankara 18. İdare Mahkemesinde açılmış.

1 Ağustos 2013 tarihinde mahkemeye itirazımızı yaptık. Şimdi Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak'ın yarısı geçmiş, ikinci sömestr tatiline 10 gün kalmış. 16 Eylül'de okullar açılmış, öğrenciler yerlerine yerleşmiş, dersler başlamış. SBS'yi kaldırıp yazılılara sınav düzeni gereğince öğrenciler yazılı sınava girmişler ve sömestr tatiline hazırlanıyorlar. 1 milyon 120 bin öğrenci ve aileleri. Yürütmeyi durdurma kararı gecikmesinde sakınca olan hallerde verilir. Gecikmesinde sakınca olan hallerde yürütme durdurulur ve idarenin buna göre tedbir alması istenir.

TEDBİR O TARİHTE DE ALINABİLİRDİ

Bunun süresi mahkeme Temmuz ayında açılmış, okullar 16 Eylül de açılmış ve 16 Eylül de açılacağı da biliniyor. Eğer mahkeme gerçekten gecikmesinde sakınca olan bir durum olduğu kanaatine varmış olsaydı o tarihte diyelim ki gerçekten sıralamayı etkileyecek bir durum olsaydı bunun tedbiri o tarihte alınabilirdi. Temmuz'da, Ağustos'ta, Eylül'de, Ekim'de Kasım'da, Aralık'ta, Ocak ayında bu karar verilmemiş. Bize geliş tarihiyle söylüyorum 15 Ocak 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verilmiş."

"Zamanlamaya mı dikkat çekiyorsunuz?" sorusuna ise Bakan Avcı, "Bu söz özellikle çok kullanılıyor bu aralar. Söylemek istemiyorum ama dava Temmuz'da açılmış. Aradan aylar geçmiş. Okullara yerleştirme yapılmış, dersler başlamış. Böyle bir karar verilmiş. MEB burada. Onların hakkını savunacak tedbirleri almıştır" yanıtını vermişti.

Hurriyet

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar