Menu

 

Okul müdürlüğüne sınav şartı kabul edildi

ANTALYA'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'ndaki grup toplantılarında, okul idarecileri için kadın kotası getirildi. Kotanın yüzde kaç olacağı kararı idareye bırakıldı.

-Eğitim yöneticilerine "lisans" şartı

Öte yandan "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması"nı konu edinen komisyonda ise devlet okullarında eğitim yöneticisi olmak için lisans mezunu olunması gerektiği oy birliğiyle grup kararı olarak kabul edildi.

Okul yöneticilerinin merkezi olarak yapılan yazılı sınavdan başarılı olması gerektiği de oy birliği olarak kabul edilen öneriler arasında yer aldı.

Okul müdürlerinin belli bir süre görev yapmış okul müdür yardımcıları arasından seçilmesi de oy çokluğu ile kabul edilen kararlar arasında öne çıktı.

Okul yöneticiliğine atanmada o okula öğretmen olarak atanma şartlarını taşıması, ancak atanma şartlarını taşımadan o okula münhasıran norm durumu değil genel anlamda o okul türüne atanabilme şartı aranmasının yeterli olması önerisi de benimsendi.

Ayrıca okul yöneticiliğine atanmada eğitim yönetimi alanında lisansüstü eğitim almış olma ve okul müdürlüğü için yönetici yeterliklerini esas alan akredite edilmiş kurumlar tarafından verilebilen belli sürede eğitim alındığını gösterir belgeye sahip olma şartlarının da okul yönetici seçiminde tercih nedeni olması gerektiği yönündeki görüş de grup kararı olarak kabul edildi.

Yönetici adaylarını yetiştirme programlarına erişimini kolaylaştırmak, yerel imkanlardan faydalanmak ve çok sayıda adaya ulaşabilmek için yönetici yetiştiren Eğitim Yöneticisi Yetiştirme Merkezlerinin İstanbul ve Ankara'dan başlanarak ülke geneline yaygınlaştırılması için MEB'in çalışma başlatması tavsiye edildi.

OKUL MÜDÜRLÜKLERİNE KADIN KOTASI

Şurada olumlu şeylerin yaşandığını da anlatan Sakine Esen Yılmaz, okul idarecilerinin atamasında kadın kotasının kabul edildiği ve önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Okullardaki idareciler arasında kadınların oldukça az olduğunu dile getiren Yılmaz, "Toplumsal eşitliğin sağlanması açısından olumlu bir eğilim olarak ortaya çıktı diyebiliriz. Yüzde 40 önerdik, ancak yüzdelik belirtilmesi nedeniyle önerimiz kabul edilmedi. Sadece kota olarak kabul edildi ve düzenleme idarenin tasarrufuna bırakıldı" diye konuştu.

Memurlar.net

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar