Menu

 

MEB bu haberi iyi analiz etmeli!..

MEB bu haberi iyi analiz etmeli!...

TEOG sistemi ile meslek okullarına başarılı öğrencilerin gitmesini neredeyse bitiren MEB'in bu haberi dikkatli okuması gerektiğini düşünüyorum..Tabi bu gerçeği görmesi için MEB'in, bu haberi okumasına bile gerek yok ama...Meslek okullarının durumuna ufak bir göz atmak yeterli..Yeri gelmişken hatırlatalım istedim..

İşte bizim çocuklarımız böyle!...Aşağıdaki haberin sahibi gençlerimizi yürekten kutluyorum!...Iğdır, ta ülkenin en doğusunda yer alan bir ilimiz..Genelde doğuda sınav sonuçlarına baktığımızda başarı ortalaması çok düşük çıkar ,ve bu sonuca göre değerlendirilir eğitim seviyesi...Bırakın bölgeyi,bir sınıfta,okulda ,başarıyı,yapılan sınavların sonucuna göre değerlendiririz,çocuklar hakkında hükmü sınav sonuçlarına göre veririz,bu adam olur yada olmaz...Tabi adam olmakla başarı bazen farklı kulvarlarda yer alabiliyor,bu da ayrı bir yazı konusu...Belki de yapılan sınavların yöntemi yanlış;bu sınavlar cevherleri ortaya çıkarmak yerine belki de cevherleri yok ediyor olabilir...

İşte sanki bunu anlatan bir hikayenin haberi...

İşte size bu yorumumu destekleyen güzel bir haber,daha bu gün basına yansıdı...

İşte MEB'in düşünerek tekrar tekrar okuması gerektiği bir haber..

Buyurun sizi haberle baş başa bırakalım..:

"Lise öğrencileri tek kişilik otomobil yaptı

Iğdır'da biri hurdacı, diğeri de tornacı babanın çocukları olan iki lise öğrencisi, tek kişilik otomobil yapmayı başardı.

Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören Kadir Kızıl ve sıra arkadaşı Ferdi Bulkan, babalarının mesleklerini harmanlayarak çalışma yaptı.

HURDALIKLARDAN PARÇA TOPLADILAR

Babası tornacı olan Kızıl, çizdiği tasarımlarla bir otomobil yapmaya karar verirken, malzemelerin teminini ve elverişli hale getirilmesi işini ise sıra arkadaşı Bulkan üstlendi. Bulkan, babası yanında hurdacılık yaptığı dönemlerin avantajını kullanarak kentteki hurdalıkları dolaşıp otomobil için gereken malzemeleri buldu.Küçük yaşlardan beri tornacı babasına yardım eden Kızıl'ın da motoru bulmasıyla çalışmalar başladı.

4 AYDA BİTTİ

İkili, yaklaşık 4 ay boyunca derslerden kalan vakitlerini atölye bölümünde geçirdi. Kızıl, otomobilin motorunu ve aksamını tamamlarken, Bulkan da hurda malzemeleri elverişli hale getirerek otomobil görünümüne kavuşturdu."

Mesleki eğitimi yaygınlaştırarak hem cevherler ortaya çıkmış olur hem de üniversiteli işsizlerin önüne geçilmiş olur...Bu kadar basit bir formül,..bu ne integral,ne de türev gibi karmaşık bir hesap değil...

Ya hocam bu konu seni ne ilgilendiriyor diye düşünen olabilir,4 yıl meslek lisesinde çalışan bir matematik öğretmeni olarak konuşuyorum.Bu okullardaki çocuklarımızın bir çoğuna yazık oluyor!...Bu okullara gitmeyen bir çok öğrencinin de geleceği kayboluyor...

Ali SANCI
Mat.Öğretmen

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar