Menu

 

Öğretmenlere Rotasyon 12 yıl olacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın da Telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, taslak metni ele alındı. 

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde MEB tarafından MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağı yayımlandı. 20 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan taslakta 8 yılını dolduran öğretmenlerin rotasyonu söz konusuydu. 

8 Yılını dolduran 436 Bin öğretmen bulunuyor. 120 Bin öğretmen ise 8 Yılını aynı bulunduğu okulda doldurduğu için 8 Yıllık rotasyondan etkilenecek ve görev yerleri değişecek.
 
Taslak metin üzerinde çalışmalada çalıştayda, Yönetmeliğin ilk 8 maddesi ele alındı. Son günlerin şüphesiz en tartışmalı konusu olan Rotasyon maddesi hakkında yöneticilerin görüşleri alındı.
 
Yapılan oylamada ise öğretmenlere bulundukları kurumda 8 yıl çalıştıktan sonra Rotasyonla başka kuruma geçmeleri, 12 yıl olarak kabul edildi. 

Yeni yönetmelikte neler değişecek ? 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dün yayımlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağının yasalaşması neleri getirecek.

Hatırlayacağınız gibi MEB Personeli tarafından son aylarda en çok konuşulanların başında Rotasyon geliyordu. Geçtiğimiz aylarda yayımlanan Torba yasa ile Öğretmenlere Rotasyonunda alt yapısı hazırlandı.

MEB dün Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağını paylaştı. Taslak ile aslında MEB tarafından Öğretmen Rotasyon süresinin 8 Yıl gibi bir süre düşünüldüğü anlaşılıyor. Lakin Bu bir taslak belki Öğretmen Rotasyon süresi düşebilir veya çıkabilir. Yöneticilik süreleri Rotasyon süresine dahil edilmeyecek. Fakat yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin gibi fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri bu sürenin içerisinde değerlendirilecek.

MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı ne zaman yasalaşır bilemiyoruz. Lakin 2014–2015 eğitim öğretim yılında yasalaştırılması durumunda MEB yılsonunda 8 yılını dolduran personelden tercih alacak. Tercihi alınan kişiler İl içerisinde başka bir okula puan üstünlüğü kapsamında atanacaklar.
Atanamayanlar ise Yine okulda bulundukları görev süreleri esas alınarak en fazla hizmeti olandan başlayarak ihtiyaç duyulan okullara resen atanacaklar.

mebpersonel.com

Son DüzenlenmeCuma, 07 Kasım 2014 11:29
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar