Menu

 

Takviye kursları sınava hazırlamayacak

Milli Eğitim, okullarda ücretsiz verilecek kurslarda "sınava hazırlık" şeklinde test çözme programı olamayacağını açıkladı ve uyardı.

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilecek takviye kurslarında "sınavlara hazırlık" adı altında test çözme gibi bir programın olmayacağını belirterek, "Müfredata uygun, kazanımlara uygun anlaşılamayan konulara yoğunluk üzerine bu kurslar bina edilecek" dedi.

Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 Ekimden itibaren ortaokul ve lise öğrencilerine halk eğitim ve okullarda hafta sonu ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları adı altında öğrencilere takviye verileceğini anımsattı.

"Yönergeyi illere gönderdik. Yönerge ve eklerindeki ihtiyaçlar, asla ve asla dershane yerine geçecek herhangi bir algı oluşturmasın" diyen Büyük, bu düzenlemeyle okulları, sınıfı ve öğretmeni öncelikli hale getirmek istediklerini belirtti.

Kursların "okulların yerine ikame edilecek hafta sonu kursları" şeklinde de algılanmasını istemediklerini ifade eden Büyük, sınıfta anlaşılamayan, öğrencinin raporlu veya izinli olduğu günlerde kaçırdığı dersleri, öğretmenler nezaretinde takviye etmek ve bu konudaki eksiklikleri gidermek için bu kursları düzenlediklerini kaydetti.

Bakanlığın aynı zamanda büyük şehirlerde, öğretmen sirkülasyonun fazla olduğu ya da öğretmen sıkıntısı yaşanan illerde veya sınıf mevcutlarının kalabalık olan okullarda öğrencinin yeterince anlamamasından kaynaklanan eksikliği gidermek için bu kursları açtığını anlatan Büyük, "Yönerge ve eklerinde aslolan şu; takviye ve yetiştirme kurslarında, sınavlara hazırlık adı altında test çözme gibi bir şey olmayacak. Müfredata uygun, kazanımlara uygun anlaşılamayan konulara yoğunluk üzerine bu kurslar bina edilecek. Yoksa bir üst öğretim kurumuna hazırlanma anlamında herhangi bir şey olmayacak. Ana kaynağımız da ders kitapları olacak" diye konuştu.

Kurslarda öğrenci "Hangi konuyu anlamadınız" diye öğretmenlerin soracağını ve eksiklik olduğu tespit edilen konuların üzerine yoğunlaşılacağını aktaran Büyük, öğretmen ve yöneticilerin devam eden öğrencilerin durumlarına bakarak sınıfları da belirleyebileceğini söyledi.

Bu kursların dershanelerden farklı olduğunun altını çizen Büyük, şunları kaydetti;

"Bunlar asla dershanelere alternatif olarak görülmemeli. Dershaneler, bir üst kuruma hazırlık için sürekli test çözdürülen, test tekniklerinin verildiği yerler olarak bilinir. Burada öğretmen arkadaşlarımız, ders konularının sonundaki kazanımlara bakarak öğrencilerin daha iyi bilgi ve becerilerini artırma adına gayretlerini gösterecek. Zaten, 5,6, 7. sınıflarda zaten sınav yok. 8. sınıfta da yine okulların yapmış olduğu sınavlardan bir tanesinin soruları Bakanlık merkez teşkilatı tarafından gönderiliyor. Yani temel eğitimden ortaöğretime geçişte hem de bu hazırladığımız yönergede ana hedef okulu, öğretmeni öncelikli hale getirmek, öğrencinin sınıfta olmasını sağlayabilmek."

-Ücretsiz hale getirerek fırsat eşitliği veriyoruz

Daha önceden de okullarda ve halk eğitimlerde, bu tür takviye kursları düzenlendiğini anlatan Büyük, "Bunlar paralı olduğu için imkanı olan öğrenciler müracaat edebiliyordu. Şimdi biz bu fırsat eşitliğini veriyoruz ve bütün öğrencilerimize bunu ücretsiz hale getiriyoruz. Yani hiç bir öğrenci takviye ve yetiştirme kurslarına, para vererek devam etmeyecek" diye konuştu.

Büyük, kursların tüm okullarda açılamayabileceğini, başvuru sayısı az olan ilçelerde ve bölgelerde kurs yönetiminin merkezi, ulaşımı kolay, fiziki şartları en iyi okulu seçerek kursu orada açabileceğini ifade etti.

-Dersler internetten de takip edilecek

Halk eğitim merkezlerinde, geçen yıl mezun ve son sınıf öğrencileri için üniversiteye hazırlık adı altında açılan kurslardan 225 bin öğrencinin yararlandığını kaydeden Büyük, "Kurslarda verilen dersler, Bakanlığın EBA sistemi üzerinden de yayınlanacak. Bu derslerin tekrarı da TRT üzerinden yapılacak" dedi.

-Bazı illerde tarih sarkabilir

Kurslara ilişkin takvimin illere gönderildiğini hatırlatan Büyük, "20 Ekim itibarıyla bu kurslar başlayacak. Şu anda müracaatları erken alan, öğretmen görevlendirmelerini erken yapan bazı illerde kurslar başladı. Ancak bazı illerde 20 Ekim tarih biraz ertelenebilir. Çünkü yeterli müracaatın olmadığı okullar ya da ilçelerde tek merkezden yapılma adına birazcık sarkabilir ama 20 Ekim itibarıyla yetiştirme ve takviye kurslarımız illerimizde başlayacak" şeklinde konuştu.

Öncelikle veli ve öğrencinin haftalık ders çizelgesinde yer alan derslerden istediğini tercih edebileceğini ifade eden Büyük, ana hedefin öğrencilerin okul derslerini daha da anlayacağı derslerde kendilerini daha etkin ve yetkin hissedecekleri şekilde bir takviye kursu olacağını bildirdi.

Bu tür takviyelere ihtiyaç olmaması ve öğrencinin tüm eğitimini okullarda alabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Büyük, "Asıl eğer derslik başına öğrenci sayısını Bakanlığımızın 2023 hedefinde yer alan sayıya düşürürsek, okul ihtiyaçlarını süratli bir şekilde giderirsek zaten bu takviye kurslarına da ihtiyaç olmaz" diye konuştu.

Ücretsiz olan bu kursların içeriğinin velilere çok iyi anlatılması halinde okullara alternatif olan kurumlara bir daha ihtiyaç duyulmayacağının altını çizen Büyük, ailelerin de bu kurumlara harcadıkları parayı çocuklarının diğer ihtiyaçlarına harcayabileceklerini ifade etti.

-Devamsızlık yapan öğrencinin velisine SMS atılacak

Velilerden öğrencilerin kurslara devamına özen göstermelerini isteyen Büyük, şunları kaydetti:

"Öğrencilerin bu kurslara daha ciddiyetle devam etmesi için açılacak dersin yıllık toplam ders saatinin 10'da birinden fazla devamsızlık hakkı yok. Yani 80 saat olarak açılacak bir kursta 8 saat ancak devamsızlık hakkı vardır. Bunu doldurduğu halde kurstan kaydı silinecek bir daha kurs merkezi içerisindeki herhangi bir okula da gitmemiş olacak.

Ayrıca veli de öğrencinin devamsızlığı konusunda SMS ile bilgilendirilecek. Veli öğrencisinin kursa devam edip etmediğini kurs yönetimi sayesinde bilecek. Kurslar, 10 öğrenciden az, 20 öğrenciden çok olamayacak."

Memurlar.net

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar