Menu

 

İşte üniversiteye girişte yeni sistemin kriterleri

Bakan Avcı, üniversiteye geçiş için lisedeki ders başarısı ile sportif, sanatsal, kültürel başarıların da değerlendirmeye alınacağını açıkladı. Avcı, bütün üniversiteler için aynı sınavın yapılmayacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı üniversiteye geçişte ortaöğretime geçiş sınavına benzer sisteme geçmeyi planladıklarını açıkladı. Avcı, "Öğrencilerin, Amerika'da olduğu gibi sportif, sanatsal, kültürel başarılarının da değerlendirmeye katılacağı bir sistemle üniversiteye yerleştirilmelerini istiyoruz" dedi.

MEB, YÖK ve ÖSYM çalışıyor

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun (BYTK) bir buçuk yıl önce aldığı karar gereğince üniversiteye giriş sınavında yapılması planlanan değişiklik kapsamında çalışmalar sürüyor. Bu çalışma sürecinde dershaneye olan ihtiyacı azaltacak bir sistem oluşturmayı planladıklarını belirten Avcı, "Üniversiteye geçiş sisteminin elden geçirilmesi ve günümüz ihtiyaçlarına uyumlu hale getirilmesi görevi MEB, YÖK, ÖSYM'ye verildi. TÜBİTAK da var orada lojistik destek sağlıyor. Üniversiteye geçişte de yine ortaöğretime geçişte kullandığımız yönteme benzer bir yöntemi uygulamak için hazırlıkları yapıyoruz." dedi. Avcı, geçilmesi düşünülen yeni sınav sistemi hakkında şunları kaydetti;

- BELİRLEYİCİ OKUL BAŞARISI: Üniversiteye girişleri daha çok lise döneminde okul içi başarılara endeksleyecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bunu başarabildiğimiz takdirde üniversiteye girişler tek bir sınava endeksli olmaktan çıkacak. İlk etapta okul içi başarılar ama inşallah daha sonra özellikle Amerika'da olduğu gibi çocuğun sportif, sanatsal, kültürel başarılarının da değerlendirmeye katılacağı bir sistemle üniversiteye yerleştirilsinler istiyoruz.

- ÜNİVERSİTEYE GÖRE SINAV: Üniversite sayımız çok arttı ve nitelikleri de çok farklılaştı. Bir yanda köklü bir yanda tüm örgütlenmesini alt yapısını tamamlamamış, bir yanda da çok yeni kurulmuş üniversitelerimiz var. Bunların hem fiziki altyapıları birbirinden çok farklı hem de öğretim üye kadroları hem sayısal olarak hem niteliksel olarak birbirinden çok farklı. Ve dolayısıyla öğrenci profilleri de çok farklı. Şimdi birbirinden niteliksel olarak da bu kadar farklı üniversitelerin hepsini tek bir sınav düzeni içinde öğrenci almaya mecbur etmek hepsine haksızlık. Öğrencilerimize de haksızlık, üniversitelerimize de haksızlık.

600 bin öğrenci bölümünden memnun değil

Bakan Avcı "Bunun sonuçlarını üniversiteye giriş sınavlarında da görüyoruz. Her yıl üniversite sınavına giren öğrencilerimizden 500-600 bini, herhangi bir üniversiteye kaydolmuş ama kaydolduğu yerde mutlu olmayan, tekrar sınava girip bir başka yere geçmek isteyen öğrencilerden oluşuyor. Demek ki bu yaptığımız sınav öğrencilerimizin gerçekten gönüllerinden geçen yerlere yerleştirilme konusunda başarılı değil. Bu düzenlemeden sonra öğrenci, lisedeki performansına da bakıp, nerede başarılı olabileceği konusunda daha iyi karar verebilecek. Ama lise boyunca olan performansı dikkate alan bir düzenleme kurduğumuz zaman, zaten süreç içinde her öğrenci kendi yeteneklerini daha iyi tanıma fırsatı bulacak, o zaman üniversite için tercihlerini daha bilinçli yapabilir hale gelecek" dedi.

Dersane envanteri tamam

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin özel okula dönüşümüne ilişkin yasa taslağı çalışmasını tamamladı. Dersaneler 1 Eylül 2015'e kadar özel okula dönüşecek. Okul ve dershane envanteri tamamlanırken, İl il dershane sayısı, fiziki şartları, öğretmen ve çalışan sayıları çıkarıldı. Dershane sahiplerinin talepleri ve dönüşebilme imkanları belirlendi. Aynı zamanda hangi ilde hangi seviyede kaç öğrenci, kaç eğitim kurumu olduğu, hangi seviyede kaç eğitim kurumuna, hangi branşta kaç öğretmene ihtiyaç duyulduğu da araştırıldı.

Star

Son DüzenlenmePazartesi, 20 Ocak 2014 16:20
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar