Logo
Bu sayfayı yazdır

Yetiştirme kurslarında öğretmenlere en fazla 10 saate kadar ek ders verilebilir

2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarında ki; "Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?" sorusuna verilen "Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir." cevabı yerinde olmamıştır.

YETİŞTİRME KURSLARINDA ÖĞRETMENE EN FAZLA 10 SAATE KADAR EK DERS VERİLEBİLİR.

İşte ilgili madde;

"MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

Görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir. "

Kısacası Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında öğretmenlere görev almaları halinde sadece 10 saate kadar ek ders ücreti ödenebilecektir. Ayrıca bu dersler cumartesi ve pazar günleri ile mesai saatleri dışında- yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılıyorsa ek ders ücreti karşılığında verilebilmektedir.

YETİŞTİRME KURSLARINDA ÖĞRETMENE MAAŞ KARŞILIĞI GÖREV VERİLEMEZ.

a) Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat,

b) Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir.

c) Hafta içi maaş karşılığını doldurmayan öğretmenin kursta devam ettiği derslerden 15 saat düşüldükten sonraki kısmından ücretlendirilecektir."cevabı tamamen yanlıştır.

Çünkü öğretmene 10 saatin üzerinde ek ders ödemesi yapmanız mümkün degildir.

ayrıca; Aylık karşılığını doldurmayan bir öğretmene yetiştirme kurslarında aylık karşılığı da ders vermezsiniz.

Çünkü Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ek Dersle İlgili Kararın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi kapsamında yapılmaktadır.

Bu maddenin 1. fıkrası, "Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;" şeklindedir. Yani Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ek Dersle İlgili Kararın belirlediği azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışındadır.

Dolayısıyla bu madde kapsamında verdiğiniz tüm görevler ek ders kapsamındadır.

MEB, Öğretmene 10 saatin üzerinde ek ders ödemesi yapmak istiyorsa ya yeni düzenleme yapmalı ya da bu soruya hangi mevzuata göre cevap verdiği hakkında açıklama yapmalıdır.

Sevgili okurlarımız ben sizin adınıza cevap bekliyorum, saygılarımla;

 

Ahmet KANDEMİR-Memurlar.net

Son Ekledikleri:

2020 Pekiyi.com