Menu

 

Liselere nakillerde nelere dikkat etmeli?

Ülkemizde 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 tarihinde başlayacak. Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Fakat liselere yerleştirme sistemi dolayısı ile TEOG yerleştirme puanı sonucuna göre bir liseye yerleştirilen 1 milyon 57 bin 799 öğrenciden hiç biri daha göğsünü gere gere “Şu liseliyim” diyememektedir. Çünkü kamuoyunda oluşan algı ve “Nakil dönemi”ni yeni bir tercih dönemi imiş gibi algılayan veliler nedeni ile hiç kimse yerleştiği liseyi tam olarak benimseyememiştir.

2014 yılı TEOG sınavlarına yaklaşık 1 milyon 300 bin 8. sınıf öğrencisi girmiştir. Sınava giren öğrencilerden 1 milyon 136 bin 546’sı yerleştirme için tercih başvurusunda bulunmuştur. Tercihte bulunan öğrencilerden 1 milyon 57 bin 799’u okul kodlarına göre yaptıkları A grubu tercihlerine, 78 bin 447’si okul türlerine göre yaptıkları B grubu tercihlerine ve herhangi bir tercihte bulunmayan 134 bin 788 öğrenci ise, “2014 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu” esaslarına göre bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilmiştir.

MEB yerleştirme puanına göre yerleştiği liseyi beğenmeyen öğrenciye/veliye 26 Eylül tarihine kadar her hafta Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri nakil başvurularını alıp Cuma günü açıklamak üzere 5 haftalık bir nakil süresi tanımıştır. Bu süredeki nakillerde taban puanı aranmayıp, başvuranlar arasında boş bulunan nakil kontenjanına puan üstünlüğü sıralamasına göre yapılacaktır.

İlk hafta nakil başvuruları, sadece özel okullara geçmek isteyen öğrencilere uygulanabilmiştir. Özel okullara geçiş yapan öğrencilerden sonra liselerde e-okul sistemi üzerinde nakil kontenjan sayıları görülmeye başlamıştır. 2. Hafta nakil başvuruları liseler tarafından alınmakta ve öğrencinin istediği okulda boş kontenjan var ise sistem üzerinden nakil tercih başvurusu yapılmaktadır. İlk hafta sonucu boş kontenjanlar puanı yüksek olan liselerde daha çok sayıda görülmektedir. Veliler/öğrenciler burada boş kontenjan var diyerek bu yüksek puanlı okullara nakil başvurusunda bulunmamalıdırlar. Yoksa gidebilecekleri bir üst okula gitme şanslarını da kaybetme riski ile karşı karşıya kalabiliriler. Bu nedenle nakil başvurularında her öğrenci öncelikle kendi yerleştirme puanına yakın bir üst okula nakil başvurusunda bulunmalıdır. Veliler evimize yakın diye, kendi öğrencisinin puanının çok yukarılarında bir liseye nakil başvurusunda bulunmamalıdır.

2. hafta, yani bu haftanın nakil başvuru sonuçları ilân edildiğinde daha düşük puanlı Anadolu ve Anadolu meslek liselerinde nakil için boş kontenjanların olacağı öngörülmektedir. Bu nedenle nakil isteğinde bulunacak velilerin süreci dikkatle takip etmeleri, hariçten gazel okuyanların, “Bu sistem yanlış, değişmeli” türünden söylemlere kulak asmamaları gerekmektedir. 3., 4. ve 5. nakil dönemlerinde özellikle düşük puanlı okullarda ciddi bir sirkülasyon ve okul değişimleri meydana gelecektir. Veliler bıkmadan, öfkelenmeden sabırla bu süreci takip etmeli ve öğrencisinin severek devam edeceği, puanına yakın bir liseyi nakil için tercih etmelidir. Bir tercih döneminde üst gruba yükselen öğrenci, diğer nakil tercihi döneminde bir başka liseye nakil isteğinde bulunabilecektir.

Öğrenci nakil isteğinde bulunup, başka bir okula nakil olduğunda sistem üzerinden bu yeni okulun kayıtlı öğrencisi olmaktadır. Nakil isteği kabul olmamışsa yerleştiği okuldaki kayıt hakkı devam etmektedir.

Herhangi bir liseye TEOG sonucuna göre yerleşen öğrenciler o okulun kayıtlı öğrencisidir. Ayrıyeten veli okula gidip kayıt yaptırma zorunluluğunda değildir. Nakil başvurusu için bazı liselere giden veliler kendilerine okula kayıt yaptırmaları gerektiği, bunun için de bazı evraklar istendiği yolunda duyumlar gelmektedir. Böyle bir uygulama yoktur. Öğrencinizin nakil dönemi sonunda artık nakil isteğinde bulunmayacağınız bir liseye yerleştiğinizde, o lisenin kıyafet ve diğer gereklerini yerine getirmeniz yerinde olacaktır. Hiçbir liseye kayıt için herhangi bir evrak, dosya, kayıt ücreti istenmesi doğru değildir. Öğrenciniz kazandığı, nakil olduğu okulun kayıtlı öğrencisidir. 15 Eylül 2014 tarihinde gidip okulunda okuyacaktır.

Ekrem AYTAR
Memurhaber.com

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar