Menu

 

'Okula uyum eğitimi' pazartesi başlıyor

Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıflara kayıt olan öğrencilerin uyum eğitimi, 8 Eylül'de başlayacak.

Yeni eğitim ve öğretim yılından itibaren ilkokul birinci sınıflarda olduğu gibi ortaokul beşinci sınıflara devam edecek öğrenciler de okula uyum programı başlatılacak.

Program, ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin okula uyum sürecinde karşılaştıkları sorunları en aza indirmeyi amaçlıyor.

Uyum programı kapsamında farklı okullardan gelen öğrencilerin yeni gittikleri okullara daha çabuk uyum sağlamaları amacıyla okullarda "hoşgeldin" karşılamaları, okul tanıtım etkinlikleri, öğretmen tanışma etkinlikleri, arkadaş kaynaşma etkinlikleri ve okul kuralları tanıtımı gibi bir dizi etkinlik yapılacak.

Ortaokul beşinci sınıf öğrencileri, yeni eğitim öğretim yılının başlama tarihinden bir hafta önce okula başlayacak. Bu kapsamda, ortaokula yeni başlayacakların uyum eğitimi, 8-12 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak. Birinci kanaat dönemi ise 15 Eylül 2014 Pazartesi başlayacak.

okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişlerinde okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, oyun, drama ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla 2006-2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren okullar açılmadan bir hafta önce uyum programı uygulaması yapılıyor.

Liselere pilot uygulamanın kapsamı değiştirildi

İlk kez 2013 yılında 12 pilot ilde uygulanmaya başlanan Ortaöğretime Uyum Programı, 2014 yılında 41 ilde belirlenen 87 okulda gerçekleştirilecek. Bu amaçla söz konusu pilot okulların idareci ve öğretmenlerine yönelik 12-23 Ağustos 2014 tarihleri arasında 3'er günlük eğitim verildi.

MEB'den ergenlik uyarısı

Öte yandan MEB, bu yıl ilk kez ortaokula başlayacak öğrencilere uygulanacak uyum eğitimi için illere gönderdiği yazıda, ergenlik uyarısında bulundu.

Yazıda, uyum programının, ortaokul dönemindeki çocuğun, artık çocukluk döneminden çıkarak ergenlik dönemine girmeye başlaması nedeniyle önem taşıdığı belirtildi. Program kapsamında öğrencilerle okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve okul personelinin tanıştırılması; öğrencilere okulun idari birimlerinin gezdirilmesi, mevzuat ve kurallar hakkında bilgi verilmesi istendi. Aynı zamanda okul, öğrenci ve veli ilişkisinin önemi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılarda alınacak tedbirler konusunda rehber öğretmenler tarafından bilgilendirme yapılması da tavsiye edildi.

SGK.NET

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar