Menu

 

Medya Okuryazarlığı öğretmen eğitimine yönelik bilgilendirme

MEDYA OKURYAZARLIĞI UZAKTAN HİZMETİÇİ ÖĞRETMEN EĞİTİMİNE YÖNELİK BİLGİLENDİRME

Görsel, işitsel ve yazılı medya konusunda öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak; onların aktif, eleştirel, yapıcı medya kültürünü edinmelerini sağlamak amacıyla güncellenen“Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Medya Okuryazarlığı Dersi Öğretim Programı” 2014 – 2015 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacaktır.

Medya Okuryazarlığı dersinin okullarımızda etkili ve verimli bir şekilde uygulanabilmesi için “Medya Okuryazarlığı Dersi Uzaktan Hizmetiçi Eğitimi Programı” MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) işbirliği ile  Temel Eğitim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenmiştir. Bu programa ilişkin açıklamalar aşağıda yer almaktadır:

-          Hizmetiçi eğitim programına giriş için MEBBİS http://mebbis.meb.gov.tr adresinde yer alan e-akademi bağlantısından ya da http://mebbis.meb.gov.tr/eakademilogin.aspx adresinden doğrudan halihazırda kullanılan MEBBİS kullanıcı adı ve şifresi kullanılabilir.

-          Öğrenciler tarafından Haziran 2014’ te yapılan seçim sonucu 2014- 2015 eğitim öğretim yılında Medya Okuryazarlığı dersinin okutulacağı okullardaki öğretmenler bu programdan yararlanacaklardır.

-          Eğitim içeriği 10 bölümden oluşmakta olup her bölümde konuyla ilgili ardışık, sesli slaytlar yer almaktadır.

-          Sistem bir slayt veya bölüm bitmeden diğerine geçmeye izin vermeyecek şekilde oluşturulmuştur.

-          Slayt izlenmeden sardırılamamakta ve izleme işlemi bitmeden ileri veya geri slayta geçilememektedir.  

-          Her bölümün ilk slaytının sol alt tarafında bulunan simge ile bölüme ait video izlenebilmektedir.

-          Eğitim esnasında, 2, 3, 6, 7 ve 9. bölümlerin sonunda 3’ er adet kontrol sorusu yer almaktadır.  Bütün sorular doğru cevaplanmadığı takdirde diğer bölüme geçilememektedir ve sistem bölüm tekrarına yönlendirmektedir.

-          10. sırada yer alan Ölçme – Değerlendirme Bölümünde 20 adet soru yer almaktadır. Her bir soru 5 puan değerinde olup geçme notu 45’ tir. Her kullanıcıya farklı sorulardan oluşan sınav gelmektedir.

-          Eğitimin tamamlanması ve yapılan değerlendirme sınavından başarılı olunması halinde     e– sertifika almaya hak kazanılmış olacaktır.

-          Eğitimde kullanılan değerlendirmeye yönelik soru ve cevapların internet ya da benzeri ortamlarda paylaşılmaması gerekmektedir. Paylaşımların tespit edilmesi halinde ilgili kişilerin eğitimleri geçersiz sayılacak ve haklarında ilgili mevzuat doğrultusunda yasal işlem başlatılacaktır. 

-          Ayrıca kullanıcıların eğitimi izleme ve soruları çözme süreleri, sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup bu kayıtlar üzerinde sürekli incelemeler yapılacaktır. Herhangi bir usulsüzlük tespiti halinde sertifikaları iptal etme hakkı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nda saklı bulunmaktadır. 

“Medya Okuryazarlığı Dersi Uzaktan Hizmetiçi Eğitimi” yoluyla tanıtım kursuna erişimi sağlayan sistem, 1 Eylül 2014 Pazartesi sabahı saat 09.00’dan başlayarak 12 Eylül 2014 akşamı saat 18.00’e kadar öğretmenlerin kullanımına açık olacaktır. 15 Eylül 2014 tarihinde eğitim öğretim yılı başlayacağından uzaktan eğitime ilişkin süre uzatımı yapılmayacaktır. 

“Medya Okuryazarlığı Dersi Uzaktan Hizmetiçi Eğitimi” nin öğretmenlerimize ve öğrencilerimize faydalı olması umuduyla yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileriz. 


Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığ

Son DüzenlenmePazartesi, 01 Eylül 2014 13:34
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar