Menu

 

Edirne MEM'den örnek uygulama:E-sınıflar

Edirne MEM´den Türkiye´de Bir İlk.. Google E-Sınıflar

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yenilik Birimi ve Bilişim Hizmetleri Birimi tarafından Google Classroom uygulaması ülkemizde ilk olarak Edirne´de uygulanacak.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yenilik Birimi ve Bilişim Hizmetleri Birimi tarafından Google Classroom uygulaması ülkemizde ilk olarak Edirne´de uygulanacak. Okul ve Kurumlarımız için oluşturmuş olduğumuz @edirne.meb.gov.tr uzantılı akademik elektronik posta sistemine bağlantılı olarak Google Classroom "E-Sınıf Uygulaması" denemelerine başlıyoruz. Sistem kapsamında öncelikle ilimizde seçilecek 50 pilot okulumuzda pilotlama çalışması yapılarak; öğretmen ve öğrencilerimizin sistemi denemeleri sağlanacak. Olumlu karşılık alınrsa tüm okul ve kurumlarımızda sistemi kullanmak istiyoruz. Ücretli olarak kullanılan sistem İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün girişimleri ile okullarımıza ücretsiz olarak sunulacak. Proje kapsamında Fatih Projesi ile sahip olduğumuz donanımları daha etkili kullanmayı umuyoruz. 

room 

Proje kapsamında öncelikle ilimizde Fatih Projesi´nin uygulandığı liselerimizde görev yapan Bilişm Teknolojileri Rehber Öğretmenlerimiz 6-7-8 Eylül 2014 tarihlerinde Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Uzaktan Eğitim Mekezi´nde hizmetiçi eğitime alınacaklar. Ardından bu öğretmenlerimizin rehberliğinde sistem okullarımızdaki öğretmenlere tanıtılacak ve 50 adet pilot lisede uygulanmaya başlanacak.

Okul/kurum idarecilerimiz, hizmeti kullanıcı adı ve şifreleri ile kullanabilirler. Öğretmenlerimiz ise bu formu doldurarak Google Classroom şifre talebinde bulunabilirler. (Pilot uygulamaya 50 öğretmenimiz ile başlanacaktır.) http://goo.gl/psjW6n

Sistemi Değerli Kılanlar :

1. Zaman ve mekan bağımsız öğrenci-öğretmen, öğrenci-öğrenci etkileşimini sağlaması.

2. İşbirliği ve yardımlaşmayı geliştirmesi.

3. Sistem tarafından belirlenen zaman dilimlerinde her türlü ödev uygulaması verilip bunların online değerlendirilebilmesi.

4. Öğrenci ve öğretmen için Bulut Ortamında depolama alanı oluşturulması ve bu alanda ders kaynaklarının toplanabilmesi.

5. MEB İnternet bağlantısı ile ulaşılamayan sitelerde yer alan Video, sunu ve görseller öğretmenlerimiz için büyük sıkıntı oluşturmakta idi. Öğretmenlerimiz "Örnek : youtube.com" buldukları videoların adreslerini verip okul bağlantılarıyla ulaşmakta sıkıntı yaşadıkları için videoları indirp dönüştürerek okula fiziki olarak belleklerle getirmek zorundaydılar. Sistem sayesinde Sanal Sınıfın içine her türlü eğitim-öğretim materyalini yükleme şansına sahipler.

Öğretmeye daha fazla, teknolojiye daha az zaman ayırın

Google Apps Eğitim Sürümü hesabı olan herkes Gmail, Drive ve Dokümanlar´ı da kapsayan ücretsiz verimlilik araçları paketi olan Classroom´u kullanabilir.

Bir Google Dokümanının kopyasını her bir öğrenci için otomatik olarak oluşturma gibi zaman kazandıran özelliklere sahip olan Classroom, öğretmenlerin basılı olmayan ödevler oluşturmasına ve toplamasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu ürün ayrıca, herkesin düzenli halde kalmasını sağlamak üzere her bir ödev ve öğrenci için Drive klasörleri de oluşturur.

Öğrenciler, Ödevler sayfasından teslim tarihi gelen ödevleri takip edebilir ve tek bir tıklamayla çalışmaya başlayabilir. Öğretmenler, çalışmasını tamamlayan veya tamamlamayan öğrencileri hızla görebilir ve Classroom´dan ayrılmadan doğrudan gerçek zamanlı geri bildirimler sağlayıp not verebilir.

Sınıflar için yararları

Kurulumu kolay

Öğretmenler, öğrencileri doğrudan ekleyebilir veya katılmaları için sınıflarıyla bir kod paylaşabilir. Kurulum yalnızca birkaç dakika sürer.

Zaman kazandırır

Basit ve kağıtsız ödev akışı öğretmenlerin, ödevleri tamamen tek bir yerden hızlıca oluşturmasına, incelemesine ve onlara not vermesine olanak tanır.

Düzeni artırır

Öğrenciler tüm ödevlerini ödevler sayfasında görebilir ve tüm sınıf materyalleri Google Drive´da klasörlere otomatik olarak yerleştirilir.

İletişimi geliştirir

Classroom, öğretmenlerin hızlı bir şekilde duyuru göndermesine ve sınıf tartışmaları başlatmasına olanak tanır. Öğrenciler kaynakları birbirleriyle paylaşabilir veya akıştaki sorulara cevap verebilir.

Uygun fiyatlı ve güvenli

Diğer Google Apps Eğitim Sürümü hizmetlerimiz gibi Classroom da reklam içermez, içeriğinizi veya öğrenci verilerini hiçbir zaman reklam amaçlarıyla kullanmaz ve okullar için ücretsizdir.

www.yenilikbirimi.com 

Son DüzenlenmeCuma, 29 Ağustos 2014 11:02
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar