Menu

 

Uzak okul problemine nakiller çözüm olacak

TEOG için yapılan merkezi sınavların sonucuna göre uzak okullara yerleşen öğrencilerin imdadına nakiller yetişecek. Okullardaki boş kontenjanlara yapılacak nakil başvurularında puan üstünlüğü esas alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) için yapılan merkezi sınavlar sonucunda bazı öğrencilerin uzak okullara yerleştirilmesi üzerine harekete geçti. Bu kapsamda okullardaki boş kontenjanlar veli ve öğrencilerin uzak okul sorununa çözüm olacak.

4+4+4 sistemiyle tüm öğrenciler yerleştirildiğinden, şu anda okullarda boş kontenjan bulunmuyor. Ancak özel okul ve açık öğretim kayıtlarıyla birlikte okullarda rahatlatacak şekilde kontenjan açılacak.

Bakanlık, 26 Eylül mesai bitimine kadar belli aralıklarla kontenjan boşluklarını ilan edecek. Veliler, bu sürede evlerine en yakın okulların boş kontenjanlarını takip edecek. Açık kontenjan bulunan başka bir liseye nakil talebinde başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme yapılacak.

Resmi ya da özel bütün ortaöğretim kurumları arasındaki nakiller e-okul üzerinden gerçekleştirilecek. 26 Eylül'den sonra yapılacak nakillerde ise okula en son nakil olan öğrencinin puanı, taban kabul edilecek. Sonrasında bu puanın altında bulunan öğrenciler boş kontenjan olsa bile o okula nakil yaptıramayacak.


İstemeyenlerin nakil şansı var

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı sonuçlarına göre tercih etmediği halde sistem tarafından imam hatip liselerine yerleştirilen öğrencilerle ilgili inceleme yaptırdığını kaydetti.

Avcı, "Sistemin buna müsaade etmemesi lazım.

Hiç sisteme girmeyenlerden, tercihte bulunmayanlardan imam hatipe yerleştirilenler var. Çünkü sistem onu adresine en yakın hangi okulda boş kontenjan varsa otomatik olarak oraya yerleştiriyor. Ama bu öğrencilerin her biri için nakil şansı var" dedi.

'Velileri iyi bilgilendiremedik'

Sistemde çok ciddi bir yanlışlık olmadığın belirten Avcı, "İlk defa uygulanan bir sistem olduğu için velilere yeteri kadar ön bilgilendirme yapmadığımızı anladık. Onun sorumluluğu bizde. Bir de bu süreci yönetecek olan okullarımızda hem fiziki, hem de beşeri altyapı konusunda sıkıntılar var. Önümüzdeki yıllarda tabi daha dikkatli ve hazırlıklı oluruz" dedi.

STAR

*Nakiller 28 Eylül mesai bitimine kadar devam edecek. 

*Nakilde ilk periyot geçen pazartesi başlamış olup bugün tamamlanacak. Sonuçlar yarın ilan edilecek. 

*Kesin kaydı yapılmış olan öğrenciler açık kontenjan bulunan başka bir liseye nakil istediğinde başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak nakil gerçekleştirilecek.

*Nakil işlemleri e-okul üzerinden yürütülecek.

*Veliler okula(kaydın olduğu) faks ile nakil talebini iletebilecek.

2014 TEOG Lise nakillerinde bilinmesi gerekenler

2014-2015 Anadolu Liseleri Taban Puanları - İL İL TÜRKİYE

2014-2015 İSTANBUL Anadolu Liseleri Taban Puanları

2014-2015 ANKARA Anadolu Liseleri Taban Puanları

Son DüzenlenmePerşembe, 28 Ağustos 2014 09:52
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar