Menu

 

2014 TEOG'ta 150 km uzaktaki okula kayıt

MEB, 'eve en yakın okula' dedi bakın nereye yerleşti!

TEOG'ta tercih yapmayan ya da A listesinde yerleşemeyen öğrencilerin bazıları imam hatip liselerine yerleşti. MEB, tercih listesinden bir okula yerleşemeyenlerin 'evlerine en yakın okullara yerleşeceklerini' açıklamıştı ama bazı öğrenciler 150 kilometre uzaklıkta tercih bile etmedikleri ilçelerdeki okullara yerleşince aileleri isyan etti. Dün de boş kontenjanlarda karmaşa yaşandı.

BU yıl liselere geçişte ilk kez uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirme puanlarına göre yapılan yerleştirmeler aileleri isyan ettirdi. Tercih yapmayan ya da 15 okulu yazdıkları A listesindeki okullara yerleşemeyen öğrencilerin kayıtları evlerinden 150 kilometre uzakta tercih bile yapmadıkları ilçelerdeki okullara ve imam hatip liselerine yapıldı. Sisteme isyan eden aileler, "İstanbul gibi kentlerde kentin bir yakasından diğer yakasına yerleşen öğrencilerin trafikte 130 kilometre yol gitmesi demek en az 3 saatlerini okula gitmek, 3 saatlerini de evlerine dönmek için harcamaları demektir. Bakanlık evlerine en yakın okullara yerleşeceklerini açıklamıştı, bu mu evlerine en yakın uygulaması. Özel okullara mı gideceğiz? Üstelik çocuklarımız tercih etmedikleri ilçelerdeki okullara yerleşti" dedi. Dün ise okullarda boş kontenjanlara nakillerde ilk gündü. Ancak özel okullar kendilerine kayıt yaptıracak öğrencilerin kayıtlarını e-okul sisteminden çekemedi. Bakanlık, "Bizde sorun yok" derken, okullar "Öğrencilerimizin kaydını alamıyoruz. Sistem 'Öğrenci e-okulda kayıtlı' diyor ve kaydı almamıza izin vermiyor" dedi. Özel okullar öğrenci kayıtlarını alamadıkları için ilk gün hiçbir lisede boş kontenjan da oluşamadı. Böylece ilk nakil uygulamasının ilk günü aileler de nakil için başvuru yapamadı.

İKİ LİSTE HAZIRLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıklamasına göre 1 milyon 291 bin 851 öğrenciden 1 milyon 136 bin 549'u tercih yaptı. Bunlardan 1 milyon 57 bin 799'u 15 okul yazdıkları A, 78 bin 447'si de okul türü ve 3 ilçe işaretledikleri B listesindeki okullara yerleştirildi. Tercih yapmayan 155 bin 305 öğrenciden 134 bin 788'inin yerleşmesini bakanlık otomatik yaptı.

KİLOMETRELERCE UZAĞA GİTTİLER

ÇOCUKLARININ 150 kilometre uzaklıktaki okullara yerleştiklerini gören çok sayıdaki aile isyan etti ve "özel okula yönlendirildiklerini" söyledi. Nakilleri tek çare gören ailelerin görüşleri:

150 km

*Antalya Kepez İlçesi'ndeki İ.K. ve E.A. isimli öğrenciler: Tercihimizde olmadığı halde Gündoğmuş İlçesi'ndeki Gündoğmuş Anadolu Lisesi'ne yerleştirildik.

146 km

*Antalya Konyaaltı'nda oturan E.K. isimli öğrenci: Tercih listesinde yer almayan Akseki İlçesi'ndeki Çok Programlı Lise'ye yerleştirildi. 130 km n S.A.'nın babası: İzmir Üçyol'da yaşıyoruz. Çocuğum A listesinde yerleşemedi. B listesinde Buca ve Balçova ilçelerini seçti. 130 kilometre uzaklıktaki Ödemiş Kaymakçı kasabasındaki Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne yerleştirildi. Bu çocuk her gün 2 saat nasıl gidip, gelecek? Nakil aldıramazsam şartlarımı zorlayıp özel okula gideceğiz.

125 km

*İstanbul Kadıköy Caddebostan'da oturan A.K.'nın babası N.K.: Oğlum tercih listemizde olmayan ve ilçe olarak da seçmediğimiz evimizden tam 125 kilometre uzaklıktaki Çatalca Binkılıç Çok Programlı Lisesi'ne yerleşti. Özele yollamak zorunda kalıyoruz.

102 km

*Adana'da Resul Nergis: Kızım 102 kilometre uzaklıktaki Feke İlçesi'ndeki Anadolu Lisesi'ne yerleşti. Okulun pansiyonu yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. Feke'ye taşınmak zorundayım.

85 km

*İstanbul Kadıköy'de oturan E.T.'nin annesi HT.: Oğlum 85 km uzaklıktaki Çatalca'nın Kestanelik Köyü'ndeki Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne yerleşti. Çatalca'ya gitmek en az 2.5 saat. Çatalca listemizde bile yoktu. Nakil olmazsa özel okula gideceğiz.

80 km

*İstanbul Bahçeşehir'de oturan Can Kirazoğlu: Kızım B grubu listesinde olmadığı halde Tuzla Aydınlı Mahallesi Kaşif Kalkavan Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne yerleşti. Bahçeşehir ile Tuzla arasında 80 kilometre var, 2.5 saatlik yol. Okul, Gebze'ye yakın.

İstanbul Kadıköy'de oturan Tara Akyol'un annesi Julie Richard Akyol: Kızım A listesinden yerleşemedi. B grubunda Ataşehir, Maltepe ve Üsküdar'ı yazdık. Ama yazmadığımız halde Çatalca Karacaköy Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne yerleştirildi. Üsküdar nerede Çatalca nerede?

HABERTÜRK

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar