Menu

 

2014 TEOG Lise nakilleri nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl liselere yerleştirmede farklı bir sistem uyguladı. Kamuoyunda kısaca TEOG olarak bilinen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş uygulamasında 8. sınıf öğrencileri yerleştirme puanlarına göre 31 Temmuz-8 Ağustos 2014 tarihleri arasında okullarına giderek velileri ile birlikte tercihlerini yaptılar. Liselere yerleştirme sonuçları takvimde ilân edildiği gibi 22 Ağustos 2014 tarihinde açıklandı.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre; Yerleştirmeye Esas Puana sahip 1 milyon 291 bin 851 8. sınıf öğrencisinden 1 milyon 136 bin 546’sı tercih başvurunda bulunmuştur. Tercihte bulunan öğrencilerden 1 milyon 57 bin 799’u velileri ile birlikte yapıkları tercihlerden A grubu okullardan birine, 78 bin 788 öğrenci ise yine B grubu tercihlerinden birine yerleştirilmiştir. Velinin başvuru esnasında tercih etmediği bir okul türüne göre yerleştirme yapılmamıştır.

Basına yansıyan veya velilerin evine uzak yerleştirmeleri, B grubu tercihlerden mümkün olan tercihe göre gerçekleştirilmiştir. İstemediği bir okula yerleşen öğrencilerin şu an yapabilecekleri tek çözüm, nakil isteğinde bulunmaktır.

MEB’in yaptığı açıklamaya göre, yerleştirildiği okulu değiştirmek isteyen öğrenci/veli, 25 Ağustos 2014 Pazartesi (Bu gün) e-okul sisteminde açıklanacak olan liselerdeki boş kontenjanlara göre 26 Eylül 2014 mesai bitimine kadar haftalık periyotlarla nakil isteğinde bulunabilecektir.

Peki nakil isteğinde bulunma için ne yapılacaktır? Sevgili okurlar izlenecek yol şudur. Öğrenciniz artık TEOG sonuçlarına göre yerleştirildiği okulun öğrencisidir. E-okul sistemi YEP’e göre yerleştirilen öğrencileri yeni okuluna otomatik olarak kaydetmektedir. E-okul sisteminde yayınlanan bilgilerden gitmek istediğiniz okullarda boş kontenjan olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Bundan sonra her başvuru döneminde sadece bir okula nakil isteyebilirsiniz. Bunun için nakil gitmek istediğiniz okulu belirleyip, öğrencinizin yeni kayıt olduğu liseye velisi olarak müracaat etmeniz gerekmektedir. Lisede nakillere bakan okul yöneticisi sistem üzerinden sizin nakil başvurunuzu alacaktır. 25-28 Ağustos tarihleri arasında ilk nakil başvuruları alınacaktır. Başvuru yapan öğrenciler ve nakil istedikleri okullar sistemde eşleştirilecektir. Boş kontenjan sayısı kadar müracaat eden öğrenciler arasında yine YEP puanına göre yukarıdan aşağıya bir sıralama ile yerleştirme gerçekleştirilecekti. Her haftanın Cuma günü mesai bitiminde nakil olan öğrenciler ilân edilecektir. 26 Eylül’e kadar olan nakil istemelerinde hiçbir öğrenciden belli bir alt puan şartı aranmayacaktır. İsteyen her öğrenci bir okula nakil isteğinde bulunabilecektir.

26 Eylül 2014 tarihinden sonra ise artık, öğrenciler okullarına tam olarak yerleşmiş olacaklardır. Bundan sonra öğrenciler/veliler kanun ve yönetmeliklere göre her ay özel durumu olanlar her zamanki gibi taban puan esasına göre nakil isteğinde bulunabileceklerdir.

Nakil isteğinde bulunacak velilerin dikkat etmesi gereken; yüzdelik dilimlerdeki yanılma payını da dikkate almalarıdır. Bu nedenle öğrencinizin YEP puanına göre girebileceği okulun biraz daha düşük puanına göre nakil isteğinde bulunulursa nakil şansı daha yüksek olacaktır. Tahminimiz ilk hafta nakil isteklerinde pek fazla bir değişme olmayacağıdır. Fakat 26 Eylül tarihine kadar 5 dönem nakil isteme hakkı olduğuna göre; iki, üç ve dördüncü müracaatlarda nakil şansı daha bir yükselecektir diyebiliriz. Bu kritik dönemde velilerin okul yöneticilerinden bu konuda ilgili ve bilgili olanlarından bilgi almadan müracaatta bulunmamalarını öneririz. Yoksa öğrenciniz hiç de istemediği bir liseye devam etmek zorunda kalacaktır.

Yüzdelik dilimi düşük olan öğrencilerin şansları da özel okula geçişlerden sonra bir nebze artacaktır diye düşünüyoruz. Kayıtlı olduğunuz okulda yeriniz zaten garanti; eğer çok istediğiniz fakat kazanamadığınız bir lise varsa nakil isteğinde bulunmak size bir şey kaybettirmeyecektir. Aksine belki kontenjan açığından o okulda okuma şansınız olacaktır.

Her şey gönlünüzce olsun; hepinize iyi bir hafta geçirmenizi diliyorum. (25.8.2014)

Ekrem AYTAR -  MEMURHABER

2014 TEOG Lise nakillerinde bilinmesi gerekenler

 

Son DüzenlenmePazartesi, 25 Ağustos 2014 10:39
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar