Menu

 

KPSS soruları cematten e-mail yoluyla geldi

KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturmada ifade veren S.M.İ. çarpıcı açıklamalarda bulundu. S.M.İ. ifadesinde şüpheli aday B.S.'nin kendisine 'Sınav soruları bana cematten e-mail yoluyla geldi' dediğini belirtti.

2010 yılındaki KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığına ifade veren S.M.İ.'nin şüpheli aday B.S.'nin kendisine 'Sınav soruları bana cematten yoluyla geldi. Bunları senin bilgisayarda açıp bakmıştım. Flash belleğime kopyalayıp daha sonra da silmiştim. Ancak hard diskte kayıtlı olup, burada bulabilirler. Senin de başın yanar' dediği ortaya çıktı. Dönemin soruşturma savcısı Şadan Sakınan'ın uyuttuğu soruşturmaya sil baştan başlandı. Yeni savcı, 100 ve üzeri soruyu doğru cevaplayan şüpheli 3 bin 227 adayın puanlarını, yakınlık ilişkilerini inceliyor.

HARDDİSKİ BEN HALLEDERİM

Çalıntı iddiları üzerine başlatılan soruşturmada dinlemeye takılan B.S.'ye soruların Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nde çalışan B.K. tarafından e-mail aracılığıyla gönderildiği tespit edildi. S.M.İ. ifadesinde B.S.'nın kendisine, 'Sorular bana cematten e-mail yoluyla geldi' dediği ortaya çıktı.

BİZ ONLARI YERLEŞTİRİRİZ

S.M.İ. cemaat mensubu olan bir kişinin 'Siz işe girecek yakınlarınızın, tanıdıklarınızın isimlerini verin, tek şart KPSS'ye girmiş olmaları, sınavda almış oldukları puanları önemli değil. Biz onları istediği yere yerleştiririz' dediğini kaydetti.

MAFYA GİBİYİZ, GİREN ÇIKAMAZ

4 ay evde kaldıktan sonra cemaatten ayrıldığını söyleyen S.M.İ. ifadesinde şunları söyledi: 'Cemaatin yetkilisi olarak bilinen şahıs, bana 'ayrılma, sen bize lazımsın' dedi. Ayrılma ısrarım üzerine 'biz mafya gibiyiz, giren çıkamaz' dedi. Ben bu sözün üzerine 'öyleyse adam da vurur musunuz?' dediğimde, 'adam da vururuz' karşılığını verdi. Sonra cemaatten tamamen koptum.'

3 bin 227 aday şüpheli

2010 yılındaki KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturma sil baştan başladı. YÖK raporunda, soruların sızdırıldığının belirtilmesine rağmen Şadan Sakınan tarafından 3 buçuk yıldır sonuçlandırılamayan soruşturmaya en başından başlandı. Soruşturmanın yeni savcısı, 3 bin 227 şüpheli adayın geçmiş sınavlardaki başarı durumlarını da dikkate alarak 2010 sınav sonuçlarını yeniden inceliyor. Adayların akrabalık ilişkileri, adres bilgileri de mercek altında. Öte yandan Eğitim Bilimleri alanında 120 tam soru yapan 350, Genel Yetenek alanında 60 tam soru yapan bin 29 adayın soru kitapçıkları da incelendi. Bazı adayların soru çözme çabasında bulunmaksızın doğru cevabı kitapçık üzerinde işaretlendiği, anlamsız karalamalar yaptığı belirlendi.

YENİŞAFAK

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar