Menu

 

2014 TEOG Lise kayıtları ve nakiller nasıl yapılacak?

2014 TEOG Liseye yerleştirme sınav sonuçları açıklandı. Adaylar yerleştirme işlemi sonucunda öğrenim görmeye hak kazandıkları okulları öğrendiler. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

KAYIT OTOMOTİK

Sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacak. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecek. Yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra resmi ve özel okulların açık kalan kontenjanlarına ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda, yerleştirmeye yönelik nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek.

Tercih başvuruları alındıktan sonra ortaöğretime yerleştirme işlemi, puan üstünlüğü esasına göre öğrencilerin YEP'ine ve tercih başvurularına göre Bakanlıkça belirlenmiş kontenjanlara yaptı. Tercih başvurularından sonra ortaöğretime yerleştirme işlemi, öğrencilerin okul tercih kodlarına göre oluşturdukları A grubu tercihleri öncelikli olmak üzere ve okul türlerini içeren B grubu tercihleri dikkate alındı.

Öncelikle, öğrencilerin 15 adet okul tercih kodlarına göre oluşturdukları tercihlerini içeren A grubu tercih başvurularına göre yerleştirme işlemi puan üstünlüğü esasına dayalı olarak yerleştirmeye esas puanına (YEP), tercih başvurularına göre önceden belirlenmiş kontenjanlara yapıldı. A grubu (okul tercih kodlarına göre yapılan tercih grubu) yerleştirmelerin sonunda tercih ettiği okullardan herhangi birisine yerleşen öğrenciler, yerleştikleri okullara kesin kayıtlı sayılacak.

2014 TEOG 8.Sınıflar Lise Yerleştirme Tercih Sonuçları

A grubu (okul tercih kodlarına göre yapılan tercih grubu) tercihlerine yapılan yerleştirme işlemi sonucunda herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, tercih başvuruları sırasında yaptıkları B grubu (okul türlerine göre yapılan tercih grubu) okul türü önceliğini içeren tercih başvurularına göre ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula puan üstünlüğü esasına dayalı olarak yerleştirildi. Bu yerleştirmede öğrencinin B grubu tercih başvurusundaki önceliğini belirttiği okul türü sırasıyla dikkate alınarak ikametine göre yerleştirme işlemi yapıldı.

Öğrencinin B grubu (okul türlerine göre yapılan tercih grubu) tercih başvurusundaki önceliğini belirttiği türe göre sırasıyla ikamet ettiği cadde/sokak/bulvar, ikamet ettiği mahalle, ikamet ettiği köy, ikamet ettiği bucak, ikamet ettiği ilçe ve tercih başvurusu sırasında seçeceği alternatif 3 (üç) ilçe geneline bakılarak yerleştirme işlemi yapıldı.

OKUL BEĞENMEYENLERE NAKİL KOLAYLIĞI

Bu yıl ilk kez hazırlık sınıfına veya 9'uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin, açık kontenjan bulunan başka bir okula yerleştirmeye yönelik nakil talebinde bulunmaları halinde yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın, başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek. Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacak. 25-28 Ağustos'ta(saat 17:00'ye kadar) nakil başvuruları alınacak. 29 Ağustos saat 19:00'da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacak. Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam edecek.

Yerleştirmeye yönelik nakil başvuruları haftalık olup, her bir periyot için nakil başvurusu ayrı ayrı yapılacak.

Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla gerçekleştirilecek olan yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacak. Nakil yerleştirme döneminde, başka bir resmi/özel okula nakil talebinde bulunan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar bir sonraki haftanın boş kontenjan listesinde yer alacak. İşlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek.

Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacak.


2014 TEOG 8.Sınıflar Lise Yerleştirme Tercih Sonuçları


TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ 

4 Temmuz: Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı

7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17:00'ye kadar)

22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması

25-28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak

29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek

15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi

 

EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek


2014-2015 ÖĞRETİM YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ 

08 Ağustos 2014-18 Ağustos 2014 : Eğitim ve Öğretim Desteğinden Yararlanmak İsteyen Özel Okulların MEBBİS Üzerinden Başvuruları Eğitim ve Öğretim Desteğinden Yararlanmak İsteyen Öğrencilerin e-Okul Üzerinden Başvuruları

19 Ağustos 2014-21 Ağustos 2014 : İlçe Onay İşlemleri 

28 Ağustos 2014 : Destek Verilecek Özel Okulların İlanı Destekten Yararlanacak Öğrencilerin İlanı

04 Eylül 2014 : Destek Verilecek Özel Okul Kontenjanları İlanı

05 Eylül 2014-09 Eylül 2014 : Destekten Yararlanacak Öğrencilerin Tercihlerinin Alınması

10 Eylül 2014 : Yerleştirme Sonuçlarının İlanı 

10 Eylül 2014-18 Eylül 2014 : Kesin Kayıt

19 Eylül 2014 Yedek Öğrenci : Kayıtlarının İlanı

 

22 Eylül 2014-30 Eylül 2014 : Yedek Öğrenci Kayıtlarının Yapılması

 

HÜRRİYET

Son DüzenlenmeCuma, 22 Ağustos 2014 13:59
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar