Menu

 

Aktif Eğitim-Sen sonuçlar için mahkeme yolunu gösterdi

Hâlihazırda Anayasa Mahkemesinde iptal istemiyle sırasını bekleyen 6528 sayılı kanunla yeniden düzenlenen 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik ve Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilme Kılavuzunda belirtilen takvime göre 4 yıllık görev süreleri dolan ve 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevlerinden alınan yaklaşık 16 bin okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yapılan puanlama süresi 15 Ağustos 2014 Cuma günü tamamlandı.

Yapılan puanlama sonucunda 75 ve üzeri puan alan müdürler, istemeleri halinde 18-29 Ağustos tarihleri arasında kendi okullarında 4 yıllığına yeniden görev alabilecek.

Değerlendirmeyi yapan komisyonda puanlamanın yüzde 40’ını okuldaki en kıdemli öğretmen, en kıdemsiz öğretmen, öğretmenler kurulunca seçilen 2 öğretmen, okul-aile birliği başkanı ve yardımcısı ile öğrenci meclis başkanı yaptı.

Ancak yüzde 60 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü değerlendirdi.

Tamamına yakını hükümete yakın sendikanın belirlediği iddia edilen kişilerden oluşan ve yeni atanan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile bir kısmı atamaları iptal edilen, bir kısmı da geçici olarak görevlendirilen şube müdürlerinin, önceden birlikte çalışmadıkları, adını bile bilmedikleri, yeteri kadar tanımadıkları okul müdürlerine 100 puanlık değerlendirmenin 60 puanlık kısmını nasıl takdir ettikleri merak konusudur. Kendi sendikalarına üye olmayanların dışlandığı ve hükümete yakın sendikanın hazırladığı listeler üzerinden çalışılarak puanlamaların yapıldığı, diğer sendikalara üye olanlara ise düşük puanların verildiği iddia edilmektedir.

Herkes tarafından malum olan sendika üyesi okul müdürlerinin geçer puan aldığı ve geri kalan tüm okul müdürlerinin başarısız sayıldığı bu uygulamayı kınıyor, kamu vicdanında derin yaralar açmadan hakkın tecelli edeceği güzel günlerin geleceğini umutla bekliyoruz.

Düşük puan verilerek tasfiye edilen okul müdürleri hak etmedikleri bu durum karşısında aşağıdaki işlemleri yapabilirler:

Değerlendirme sürecinde 75’in altında puan verilen okul müdürleri, puanların açıklanmasından itibaren 60 gün içinde dava açabilirler. Davalar için hukuk büromuz her türlü desteği sağlayacaktır.

Davalardan daha hızlı sonuç alınabilmesi için, davadan önce idareye itiraz başvurusunda bulunarak, idareden değerlendirme formu (Ek-1) dökümünün bir örneğinin alınması faydalı olacaktır. “Bu belgenin bilgi edinme yasası gereğince tarafıma verilmesini talep ediyorum” şeklinde istenmesi en hızlı yoldur. Buna rağmen belge elde edilemezse dahi dava açıldığında mahkemeye verilmesi halinde aynı sonuç gecikmeli de olsa alınabilecektir.

Sonuç olarak, dava açmak isteyen üyelerimizin başarısız sayıldıklarını gösteren ilan çıktısı ile (elde edebilmesi halinde) değerlendirme formu (Ek-1) dökümünü ve aslında başarılı olmaları gerektiğine ilişkin özet açıklamalarını (neden mağdur olduklarını ortaya koyan bilgi ve belgeleri) hukuk büromuza göndermeleri tavsiye edilir.

Ayrıca 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevden alınan okul yöneticilerimiz, görevden alınmalarının iptaline dava açmak istiyorlarsa web sitemizde http://www.aktifegitimsen.org.tr/web/download/OkulYoneticileriOrnekDavaDilekcesi_guncel.docx adresinde yayınlanan örnek dilekçeyi kullanılarak (ya da avukatlarımız aracılığıyla) 1 Eylül 2014 tarihine kadar başvuru yapmaları tavsiye edilir.

AKTİF EĞİTİM-SEN

MEB Okul Müdürleri Değerlendirme Sonuçları- İL İL Türkiye

 

Son DüzenlenmeCuma, 22 Ağustos 2014 01:12
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar