Menu

 

2014 Eylül Seminer-Mesleki Çalışmalar kolay olmayacak!

MEB,Din öğretimi genel müdürlüğü 2014 eylül mesleki çalışması duyurusunda seminer çalışmasının esaslarını açıklayarak çalışmanın çok daha tiziz yapılmasını istedi.

Ortaöğretim kurumlarında 2013 Eylül ortaöğretim yönetmeliğine göre ilk kez Haziran 2014 de mesleki çalışma yapıldı.

MEB,Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün Eylül 2014 Seminer çalışmaları ile ilgili resmi duyurusuna baktığımızda Eylül ayınca seminer çalışmalarını daha titiz yapılacağını söyleyebiliriz.

Zaten bu resmi yazıda 2014 haziran seminer çalışmalarına eleştiri yapılmış.

Kolay olmayacak diye başlık attık.Çünkü,Örneğin,daha önceleri her öğretmen kendi okulunda seminer çalışması yapmıştı.Ancak Eylül 2014 seminer çalışmasıda durum farklı: "Mesleki Çalışmalar il merkezinde veya ilçede görev yapan öğretmenlerin ortak katılımı ile yapılacak, farklı okullardaki öğretmenlerin bir araya gelmesi sağlanacak, sadece bir okulun öğretmenleri ile kendi okullarında yapılmayacaktır.""


Her ne kadar bu duyuru imam hatip öğretmenlerini ve din kültürü öğretmenlerini ilgilendirse de,diğer öğretmenler için de benzer bir duyurunun yapılma ihtimalinin yüksek olduğunu kestirmek hiç de zor değil.

Neyse etkinlikle ilgili önemli hususları paylaşalım.


ETKİNLİĞİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ ESASLAR

1. Mesleki çalışmaların koordinasyonundan İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki Din Öğretiminden sorumlu birimler ve ilçe müdürleri birinci derecede sorumlu olup okullara yazı göndermekle yetinilmeyecektir.
İmam Hatip Liseleri ve Ortaokulları müdürleri ile işbirliği halinde koordine edilecektir.

2. Mesleki çalışmaların etkin ve verimli uygulanması için ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri gereken  tedbirler  alacak,  çalışmaların  yapılacağı  okullar  veya  salonlar  öğretmenlere  zamanında  ilan edilecektir.

3. Mesleki Çalışmalar il merkezinde veya ilçede görev yapan öğretmenlerin ortak katılımı ile yapılacak, farklı okullardaki öğretmenlerin bir araya gelmesi sağlanacak,  sadece bir okulun öğretmenleri ile kendi okullarında yapılmayacaktır.

4. Eylül-2014  Mesleki  Çalışmalarında  Haziran  ayında  öğretmenlerimizin  özverili  çalışmaları  ile  ülke genelinde gerçekleştirilen mesleki çalışma raporlarının sonucu olan ve her bir ders için tek tek oluşturulan ders dosyaları müzakere edilecektir. Her bir ders için ayrı ayrı hazırlanan bu dosyalar, 81 ilimizden gelen verilerin Genel Müdürlüğümüzce birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

5. Her komisyon/çalışma grubu kendi içinden bir başkan ve bir raportör seçecektir. Raportörler, her bir ders dosyalarının   müzakeresi   esnasında   gündeme   gelen   yeni  fikirleri,  tespit,  öneri,  ek  bilgi  ya  da değerlendirmeleri maddeler halinde yazarak raporlaştıracaktır.   Görüşler ve öneriler yazılırken zümre toplantılarında olduğu gibi öğretmenlerin isimleri belirtilmeyecek sadece müzakerelerin neticesi yazılacaktır. Burada önemli olan önceki müzakerlerin değerlendirilmesi ve yeni fikirlerin eklenmesidir. 

6. Her bir ders için oluşturulan ve  28 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüzün internet sitesinden temin edilecek olan dosyalar, ek-2 ve ek-3 (İHL kültür dersleri için ek-4) de belirtilen program çerçevesinde mesleki çalışma komisyonlarında tek tek okunup müzakere edilecektir. Her bir ders ayrı ayrı değerlendirilecektir.

7. Derslerin dosyaları müzakere edilirken bahsi geçen konularla ilgili yapılacak tespit, öneri, ek bilgi ya da değerlendirmeler “Değerlendirme Raporu” adı verilen tek bir dosyada ilgili dersin adı başlık olarak açılarak kayda geçilecektir. Değerlendirme dosyaları dört (4) alanda olacaktır: 1-Din Kültürü, 2- Seçmeli Dersler ve Arapça, 3- İHL Meslek Dersleri, 4- İHL Kültür Dersleri.

8. Dört alanda hazırlanan “Değerlendirme Raporu” dosyaları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine (din öğretiminden sorumlu birimlere) elektronik ortamda gönderilecektir.

9. Mesleki  Çalışma  komisyonlardan  gelen  “Değerlendirme Raporları”  dosyaları  İl  Milli  Eğitim Müdürlüklerinde  oluşturulan  bir  komisyon/komisyonlar  tarafından  itina  ile  birleştirilip  Ekim  ayının  ilk haftası Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde olacak şekilde Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine dört   (4) word dosyası (1-Din Kültürü, 2- Seçmeli Dersler ve Arapça, 2- İHL Meslek Dersleri, 3- İHL Kültür Dersleri) halinde il adı verilen bir klasör içinde gönderilecektir.

10. Mesleki Çalışmalara il ve ilçelerdeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça ve İmam Hatip Liselerinde görev yapan bütün branşlardaki öğretmenler katılacaktır.

11. İmam  Hatip  Liselerinde  görev   yapan  kültür dersleri öğretmenleri Sözel Dersler, Sayısal Dersler, Yabancı Dil Dersleri, Spor ve Sanat Dersleri olarak gruplar oluşturacaklar ve her grup kendi alanındaki dersleri tek tek 1-5 Eylül tarihlerinde EK-4 te belirtildiği şekilde günlere taksim edecektir.

12.Eğitim-Öğretim yılı başındaki öğretmenler kurulu toplantıları mesleki  çalışmaların  saatleri  dışında planlanacaktır. Gerektiğinde dersler ve seminerler için belirlenen günlerde değişiklik yapılabilecektir.

13. İl merkezlerindeki ve ilçelerdeki çalışma grupları en fazla 25 öğretmenden oluşacaktır. Öğretmen sayısı 25’i aşınca yeni grup/gruplar oluşturulacak ve öğretmenler gruplara eşit olarak ayrılacaklardır.

14. Okullarda ücretli öğretmen olarak görev yapmak isteyen ya da şartları uygun olup ihtiyaç halinde okullarda ders verebilecek din görevlilerine de çalışma takvimi ilan edilip katılımı teşvik edilecektir.

15. 8-9  Eylül Pazartesi-Salı  günlerindeki seminerler için uygun salonlar  hazırlanacak ve öğretmenlerimizi memnun edecek tedbirler alınacaktır.

16. 8 Eylül 2014 Pazartesi tarihinde gerçekleştirilecek seminerlere İmam Hatip Liselerinde görev yapan bütün branşlardaki öğretmenler ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Arapça branşındaki öğretmenler katılacaktır.

17. 9 Eylül 2014 Salı günü gerçekleştirilecek seminerlere imam hatip liseleri meslek dersleri, Arapça, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri katılacaktır. Seminer konularında Genel Müdürlüğümüzün internet sitesindeki dökümanlardan yararlanılabilecektir.

18. Mesleki çalışmaların,seminerlerin ve konulu çalıştayların koordinasyonunda, eğitim görevlilerinin belirlenmesinde ve fiziki imkanların hazırlanmasında belediyeler, üniversiteler, müftülükler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılacaktır. Seminer konularının sunumunda özgün çalışmaları olan öğretmenlerimizden de yararlanılacaktır. 

2014 Eylül Mesleki Çalışma Planları (İmam hatipler) 

DUYURU İLE İLGİLİ RESMİ YAZI

{pdf=http://www.www.pekiyi.com/images/PDFLER/seminer-calismasi-duyuru-2014-din-ogrt.pdf|800|1000}

 
www.egitim100.com

Son DüzenlenmeCuma, 15 Ağustos 2014 03:54
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar