Menu

 

MEBBİS'de Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Başvuru Aşamaları

MEBBİS'de Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Başvuru Aşamaları

19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı Eğitim Programına başvuruları MEBBİS üzerinden başladı.

*Başöğretmenlik ve Uzman öğretmenlik başvuruları 1-10 Haziran 2022 tarihleri arasında aşağıdaki adımlar izlenerek MEBBİS üzerinden yapılacak.

*Uzman Öğretmenlik Programına 3 Ekim 2022 tarihi itibariyle adaylık dahil en az 10 yıl hizmeti bulunan öğretmenler, Başöğretmenlik Programına ise 3 Ekim 2022 tarihi itibariyle adaylık dahil en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvurabilecek.

*İki kademeli başvuru olacak. İlk başvuru eğitim için olacak.

*Yapılan bu başvurudan sonra, Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-05 Eylül 2022, Başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Eğitimler ÖBA üzerinden online olacak.

*Başvuru için gerekli belgeler otomatik olarak tespit edilecek. En az iki adet Mesleki Gelişim Çalışması tespit edilen adaylar 07 Temmuz 2022 - 03 Ekim 2022 tarihleri arasında herhangi bir belge yüklemeden başvurularını yapabilecekler.

*Eğitimleri tamamlayıp, yazılı sınavdan 100 üzerinden 70 alarak sınavı kazan öğretmenlerden, uzman öğretmen olanların maaşlarında bugünün ekonomik verilerine göre eğitim öğretim tazminatı olarak 1342 lira, başöğretmen olanların ise 2 bin 684 lira ek para alacak.

*Sınavı kazanıp sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023'te düzenlenecek ve uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023'ten itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

MEBBİS başvuru ekranında yer alan açıklama:

"Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlik sınav başvurusu için Mesleki Gelişim Çalışmalarına ait belgelerin MEBBİS ekranlarına yüklenmesi ile ilgili olarak; Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmaları Tablolarında istenilen belgelerden Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemlerinde mevcut olan belgeler otomatik olarak tespit edilecektir. En az iki adet Mesleki Gelişim Çalışması tespit edilen adaylar 07 Temmuz 2022 - 03 Ekim 2022 tarihleri arasında herhangi bir belge yüklemeden başvurularını yapabileceklerdir."

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM BAŞVURU ADIMLARI - MEBBİS

1. MEBBİS'e giriş yapıp "Başvuru İşlemleri" ne tıklayınız.

2. "Öğretmenlik Kariyer Basamakları Başvuru İşlemleri"ne tıklayınız

3. Hemen altta çıkan "Eğitim Başvuruları"na tıklayınız

4.Açılan sayfada aşağıda yer alan ilk kez Uzman olacak öğretmenler için "Uzman Öğretmenlik Eğitim programına katılmak istiyorum.", Uzman öğretmenler için "Baş Öğretmenlik Eğitim programına katılmak istiyorum." yazısının altında yer alan "Başvuru Kaydet" e tıklayınız.

 

5.Açılan pencereden "Tamam" a tıklayıp başvuruyu onaylayınız.

6.Başvuru aşamaları uygulandığında aşağıdaki gibi "Onay Bekliyor" yazılarının olduğu sayfa ile karşılaşırsınız.

 

Tüm öğretmen arkadaşlarımıza uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik (kariyer) eğitiminde kolaylıklar ve sınavında başarılar diliyoruz. Hayırlı olsun!

Son DüzenlenmeÇarşamba, 01 Haziran 2022 12:57
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar