Menu

 

15 Nisan'dan İtibaren Sosyal Ağlar Kapanabilir!

15 Nisan'dan İtibaren Sosyal Ağlar Kapanabilir!

Ekşisözlük Şeyler bölümünde Sosyal Medya Yasası ile ilgili ilginç bulduğumuz değerlendirmeyi aynen sizlerle paylaşıyoruz!

Bizi ilgilendiren tarafı uzaktan eğitimde EBA'yla birlikte can simidi olan YOUTUBE'un akibeti:) Bu nedenle bu yazıyı aynen yayınlama gereği duyduk.

İşte o değerlendirme:

"Türkiye’de temsilcisi olmayan hiçbir sosyal medya platformu temsilci falan atamayacak.

Olanlardan data ve ip vb talep edilenler de ofislerini kapatacak. Bu yasanın bir benzeri Fransa’da özgürlüklere aykırı denerek iptal edildi. Bir benzeri Rusya’da çıktı ve hiçbir şirket data merkezi vs kurmadı, Rusya geri adım attı. Almanya yasayı yaptı ama uygulayamıyor; facebook ile davalıklar. Bu ülkelerle uzlaşmayan şirketler Türkiye ile hiç uzlaşmaz, 9 ay sonra da trafikleri resmen felç edileceği için ne facebook’a ne twitter’a ne de youtube’a VPN olmadan giremeyiz.

Ülkenin gençlerinin işi yok. Oyun oynamak istese bilgisayar veya konsol alabilecek parası yok.Makyaj yapmak istese kaliteli malzeme alacak parası yok. Gezmek istese alıp başını giden döviz kurları yüzünden gezecek, pasaport bile alacak parası yok.

Bu çocukların umudu yok. Umutsuz bu çocukların elinde kalan tek eğlence de twitter’da kafa dağıtmak, youtube’da parasızlık sebebiyle yapamadıklarını izlemek. Ve siz şimdi bunu da onların elinden alacak bu yasayı meclisten geçirdiniz.Çok iyi yoldasınız.Aynen böyle devam edin.

Olan bize olacak özetle.

Sosyal Medyada 1 Ekim'den sonra ne olacak?

Burada Türkiye ile hiçbir şekilde ilişki kurmayan twitter üzerinden örnekleyerek gidelim.

1- Kanun 1 ekim 2020'de yürürlüğe girdikten sonra btk başkanınca twitter'a 15 gün içinde temsilci ataması yönünde yazı gönderilecek.

2- Twitter 15 gün içinde temsilci atamazsa sürenin sonunda 10 milyon lira ceza kesilecek.

3- Bu cezayı takiben 30 günün sonunda yine atamazsa 30 milyon lira daha ceza kesilecek.

4- Bu cezayı takiben 30 günün sonunda yine atamazsa türkiye'den hiçbir firmadan reklam alamayacak.

5- Bu cezayı takiben 3 ay sonunda yine atamazsa trafiğinin %50'si yavaşlatılacak.

6- Bu cezayı takiben 30 günün sonunda yine atamazsa trafiği %95'e kadar yavaşlatılacak.

Yani, Türkiye'de temsilci bulundurmayan, Türkiye'den gelen taleplere cevap vermeyen, Türkiye'den bu sitelere giren kişilerin datalarını Türkiye'de tutmayan, 6 ayda bir Türkiye'ye rapor sunmayan sosyal medya platformlarının trafikleri 6 ay 15 günün sonunda %95'e kadar yavaşlatılarak girilemez hale getirilecek.

Yani, 15 nisan 2021 itibarıyla Türkiye'de çoğu siteye ulaşamayabiliriz.VPN'li günlere geri dönüyoruz.

Bu yasa ekşi sözlük için ise bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü zaten ekşi sözlük'ün merkezi Türkiye ve haliyle temsilcisi var. Yasa kararlarını uyguluyor, kullanıcı bilgilerini paylaşıyor, dataları Türkiye'de tutuyor."

Not:Bu arada yasa ile az kalsın,MHP'nin önerisi ile VPN yasağı da geliyordu!

Umarız her şey yukarıdaki anlatılan tablo gibi olmaz!

Son DüzenlenmeÇarşamba, 29 Temmuz 2020 14:57
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar