Menu

 

Öğretmenlere '389 TL' Ek Ücret Müjdesi

Öğretmenlere '389 TL' Ek Ücret Müjdesi

MEB’e bağlı okullarda 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren sınavlara hazırlık formatında hafta sonu kursları yapılacak. Millî Eğitim Bakanlığı Öğrencileri Yetiştirme Kursları Yönergesinde yapılacak değişikliklerin ardından Ekim ayından itibaren okullardaki kurslar başlayacak. MEB, hafta sonu kurslarıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 

Kurslara Kimler Katılabilecek?

İlköğretim ve orta öğretim öğrencileri için kurslar okullarda yapılacak, cumartesi ve pazar günleri yapılacak kurslardan öğrenciler ücretsizyararlanacak. Lise mezunlarına yönelik kurslar da Halk Eğitim Merkezleri’nde yapılacak olup bu kurslar sınavlara hazırlık şeklinde yapılacaktır. Açık ilköğretim, açık lise öğrencileri ile beklemeli durumda bulunan öğrenciler de kurslara katılabilecektir.

Kurslar Hangi Okullarda Açılacak?

Kurslar, fizikî kapasitesi ve öğrenci potansiyeli yeterli olan okullarda açılabilecek.Kurslara, o kurs merkezinin bulunduğu okulun öğrencilerin yanı sıra bünyesinde kurs açılmamış olan diğer okullardan da öğrenci kabul edilebilecek.

Hangi Öğretmenler Kurs Verebilecek?

Hafta sonu kurslarında TEOG, PYBS,YGS,LYS gibi sınavlara yönelik dersler verilecek. Kursları ise MEB’in kadrolu öğretmenleri verecek. Türkçe, İlköğretim Matematik, Din Kültürü, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Fen ve Teknoloji öğretmenleri ile Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü öğretmenleri kurs verebilecektir.

Haftada 10 Saate Kadar Ek Ders Verilebilmektedir!

Azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

Ders yılı içinde;İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme

programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar ek ders verilebilmektedir.

Öğretmenler Ne Kadar Ek Ders Ücreti Alabilecek?

Hafta sonu kurslarında görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti verilecek. Öğretmenler, haftada 10 saate kadar , ayda 40 saate kadar derse girebilecektir.

Ayda 8 saat kurs veren öğretmenin ek ders ücreti: 77 TL

Ayda 16 saat kurs veren öğretmenin ek ders ücreti: 155 TL

Ayda 24 saat kurs veren öğretmenin ek ders ücreti: 233 TL

Ayda 32 saat kurs veren öğretmenin ek ders ücreti: 311 TL

Ayda 40 saat kurs veren öğretmenin ek ders ücreti: 389 TL

Okul Yöneticileri de Kurs Ek Dersi Alacak!

Cumartesi ve pazar günleri, eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında ayrıca ek ders ücreti ödenmeyecektir.

Gazetekamu

 

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar