Menu

 

CEP Telefonu İle EBA'da Canlı Ders Nasıl Yapılır?

CEP Telefonu İle EBA'da Canlı Ders Nasıl Yapılır?

Öğretmenler EBA'da cep telefonu ile canlı dersi nasıl verimli yapabilirler? bu sorunun cevabında öğretmenlere yardımcı olacak örneği paylaşmak istedik.

Bildiğiniz gibi en son yapılan açıklamaya göre okullarda normal eğitim öğretim sona erdi ancak uzaktan eğitim-öğretim 19 Haziran'a kadar devam edecek.Bu nedenle uzaktan eğitimin çok önemli bileşenlerinden biri olan EBA CANLI DERS devam edecek.Yani öğretmenlerin canlı ders görevleri devam ediyor.

EBA Canlı Ders Cep ile de Verimli Yapılabilir

Öğretmenler eba'dan kendilerine verilen canlı ders görevini bilgisayar ve cep telefonu ile yapıyorlar.Bilgisayara program kurarak,cep telefonuna uygulama kurularak yapılan canlı ders öğretmenlerin çoğunun ilk kez karşılaştığı bir durum.

İşin gerçeğini söyleyecek olursak,virüs nedeniyle ülkemizin eğitim sistemi bir anda yepyeni sisteme geçti.Eğitim-öğretimde kullanmak zorunda kaldığımız bir çok teknolojik kavramları bir çoğumuz ilk kez duyduk.Bunlardan belki de en önemlisi:EBA Canlı ders!

İlk kez olması nedeniyle öğretmenler için canlı dersi uygulamak o kadar kolay olmadı.Çünkü MEB o kadar yoğundu ki,bu konuda her ayrıntıya yetişebilmesi mümkün değil.MEB öğretmenleri canlı ders konusunda bilgilendirmeye,deyim yerindeyse vakit bulamadı.İşi bir kaç video yayınlayarak halletmeye çalıştı.İşte tam da bu nokta da öğretmen arkadaşlarımız EBA Canlı ders konusunda birbiriyle bilgi paylaşımı yaparak her geçen gün canlı ders konusunda daha da iyi noktalara gelmeye çalıştılar.Epey de yol alındığından eminiz.

Başlarda bilgisayarda kolayca yapılan ancak cepten bir hayli zor gibi görünen canlı derslerin yeni örnekleri ile karşılaşınca aslında çok da zor olmadığı,bir şekilde çözüm bulunabildiğini gördük.

EBA canlı derse cepten giriş yapılıp kamera, arka kamera olarak kullanıldığında cep telefonu ile canlı dersin çok da zor olmadığının örneklerini görmeye başladık.

Ogretmenler.com olarak biz de bu örnekleri diğer öğretmen arkadaşlara model olacağını düşünerek sizlerle paylaşmaya çalıştık.

2.Sınıf Öğretmeni Cep İle Sınıftaymış Gibi Ders Yapıyor

Çorum Bilgi koleji 2. Sınıf öğretmeni Umut Ekmekçi Canlı derslerini sınıftaymış gibi yapmaya başladı.Bunun için izlediği yol,aşağıdaki videolarda olduğu gibi,canlı dersi cep telefonu uygulaması ile iki farklı şekilde yaptığını görebilirsiniz.

Sizler de EBA canlı dersi cep telefonu ile bu örneklerdeki gibi yapmak için canlı derse giriş yaptıktan sonra,arka kamerayı olarak seçip,kamerayı yazı tahtasına yada bilgisayar ekranına çevirmeniz yeterli.(Aşağıdaki resme bakınız)

Her ne kadar Umut öğretmenimiz özel okulda olup eba dışında farklı bir programla canlı ders yapıyor olsa da bu EBA canlı ders için de aynı yöntemler uygulanabilir.Bunun yapılabilirliğini bir kaç gün sonra burada ayrıca bir video ile sizlere iletmeyi düşünüyoruz.

2.Sınıf öğretmeni Umut Ekmekci ders sonrası video çekerek öğrencilerine destek olmaya devam ediyor. Biz yöntemini çok beğendik sizlere örnek olacağını düşünerek videolarını paylaştık.Siz de öğretmenimizin kanalını takip ederek kendisine destek verebilirsiniz.

Cep telefonundan tahtada canlı ders yapılıyor:

Bilgisayardaki slayt cepten canlı dersten izletilebilir.

EBA Canlı Derste Cep telefonunda arka kameraya geçiş

Ogretmenler.Com 

 

Son DüzenlenmeSalı, 26 Mayıs 2020 14:54
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar