Menu

 

İlkokul 4.Sınıf ve Ortaokul 5.6.7.ve 8.Sınıflarda Takdir-Teşekkür

İlkokul 4.Sınıf ve Ortaokul 5.6.7.ve 8.Sınıflarda Takdir-Teşekkür

4.Sınıf ve Ortaokul 5.6.7. ve 8.Sınıfta Takdir-Teşekkür Almanın Şartları Nelerdir? Hangi Öğrenciler Takdir ve Teşekkür Alamaz? Takdir Teşekkür Nasıl Hesaplanır? bu soruların cevabını derlemeye çalıştık.

4.sınıftan başlayarak ortaokul ve lisede başarılı olan öğrenciler okul yönetimi tarafından verilen belgeler ile ödüllendirilmektedir. Öğrenciler "4. sınıf takdir teşekkür hesaplama", "6.sınıf takdir teşekkür hesaplama", "7.sınıf takdir teşekkür kaç puanla alınır?" gibi soruların cevapları merak edilmekte ve öğrenciler sık sık hesaplama yapmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ nin 8. bölümü Öğrenci Davranışlarının Değerlendirilmesi başlığı ile düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre ödüllendirme, bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren resmi ve özel okullarda bulunan öğrencilerin davranışlarının öğretmenler tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesine yöneliktir. Söz konusu bu çalışmalar öğretmenlerce incelenirken, valiler ve yöneticiler de iş birliği içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca bu çalışmalar yapılırken pek çok araştırma merkezinin de görüşü alınabilmektedir.

Hangi Öğrenciler Ödüllendirilir?

Ödüllendirme yapılabilmesi için öğrencilerden beklenen davranışlar bulunmaktadır.

 • Derslere katılım sağlayan öğrenciler aynı zamanda bu derslerden başarılı olmalıdır.
 • Arkadaş ortamına, çevrede bulunan kişilere ve personellere yönelik olarak saygılı davranışlarda bulunmalıdırlar.
 • Asla yalan söylememeli ve dürüst olmalılar.
 • Tavırları nazik olmalıdır.
 • Okul bünyesinde yapılan aktivitelere katılım sağlamalı ve buralarda görev almalıdır.
 • Düzenli olarak kitap okumalılar.
 • Doğal çevreyi ve tarihi değerleri korumak adına çabaları olmalıdır.
 • Zaman kavramının anlamı ve nasıl kullanılması gerektiği bilinmelidir.
 • Okulda bulunan eşyalara zarar vermemelidir.
 • Zararlı maddelerden ve bunların kullanıldığı ortamlardan uzak durmalılar.
 • Ülkenin birliğine zeval getirecek siyasi faaliyetlerden kaçınmalılar.
 • Tüm güçlerini vatan ve millet bilincine yönelik olarak kullanmalılar.
 • Atatürk ilke ve inkılâplarına saygılı olmalılar.
 • Milli değerlere saygılı olmalılar.

Okullarda yapılan faaliyetlerde ve verilen derslerde öğrencilerin bu alışkanlıkları kazanmaları için çalışılmaktadır.

Takdir ve Teşekkür Belgelerinin Düzenlenmesi

İlkokul 4. sınıf ve ortaokul ile imam hatip okullarında Türkçe dersinden 55, diğer derslerden 45 almak kaydı ile puan ortalamasına bakılır. Şayet öğrenci puanları 70 ile 84.99 arasındaysa teşekkür belgesi, 85 ve üzeri ise takdir belgesi düzenlenir.

Ayrıca öğrencilerin başarı durumları dikkate alınmadan, ulusal ve uluslar arası düzeyde yapılan yarışmalarda ilk 5’e giren ve başarı gösteren öğrenciler yönetim tarafından ödüllendirilmektedir. 30090 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre bu öğrencilere verilerek ödüller kanunda belirtilen hükümler çerçevesinde olacaktır. Bu öğrencilere genel olarak iftihar belgesi verilir ve yapılan bir törenle öğrencilere belgeleri takdim edilir.

Gerekli şartları sağlayan ve yıl sonu başarı puanları yeterli olan öğrenciler, sınıf ya da rehber öğretmenleri vasıtası ile takdir ya da teşekkür belgesi verilerek ödüllendirilir.

Hangi Öğrenciler Takdir ve Teşekkür Alamaz?

Ne yazık ki bazı öğrencilerin takdir ve teşekkür almaları puan esasına bağlı değildir. Yıl sonu notları 70 ya da 85 olan öğrenciler takdir ve teşekkür alabilmeleri için yukarıda yer alan davranışları göstermesi esastır. Bu davranışlardan herhangi birini göstermediği gerekçesi ile okul yöneticileri tarafından kendisine kınama ya da okul değiştirme cezası verilen öğrenciler herhangi bir belge ile ödüllendirilmez.

Öğrenciye verilen yaptırımlar e-okul sistemine işlenmektedir. Bu sebeple kınama ya da okul değiştirme cezası gibi cezalara çarptırılmamak gerekiyor. Bunlar, gideceğiniz farklı bir okulda da yine karşınıza çıkacaktır. Ayrıca puanları yetmeyen öğrenciler de hiçbir surette belge alamamaktadır.

Takdir-Teşekkür Hesaplama

Öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de takdir teşekkür hesaplama olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle dönem sonları yaklaştığında öğrenciler derin bir araştırmaya giriyor. Elbette belge almayı her öğrenci ister. Fakat çok ufak puan farklı ile takdir teşekkür belgesi almamak öğrencileri üzüyor. Aslında o kadar üzülecek kadar önemli değil bu belgeleri.Hele de bir kaç puan ile alamayan öğrencilerin hiç üzülmesine bile gerek yok.Sizler için takdir teşekkür ödüllerinin nasıl hesaplandığını araştırdık.

Öğrenciler belge almaya 4. sınıftan itibaren başlamaktadır.

Öncelikle hesaplamaya not ortalaması ile başlamak gerekir. Yapılan tüm yazılı sınavların puanları toplanır ve yine toplam yazılı sayısına bölünür. Yani aslında dersteki başarıyı bulmak için yapılan sınavların aritmetik ortalaması alınır. Her ders için bu uygulama yapıldıktan sonra bulunan sonuçların hepsi toplanır.

Toplama sonucunda ortaya çıkan rakam ile dönem içinde alınan ders sayıları birbirine bölünür. Bu şekilde kolay bir yöntem ile takdir teşekkür hesaplama işlemi yapılmış olur. Çıkan sonuç  70 ile 84.99 arasında ise öğrenci teşekkür belgesi alır. Şayet 85 ile 100 arasında ise öğrenci takdir belgesi ile ödüllendirilmiş olur.

Son DüzenlenmeCuma, 20 Aralık 2019 09:06
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar