Menu

 

2020 LGS'de Öğrenci Sayısı Artacak

2020 LGS'de Öğrenci Sayısı Artacak

2012’de 6 yaşındaki öğrencilerin de okula başlamasıyla bu yıl LGS’ye girecek aday sayısı 500 bin artacak. Sınavın eleyiciliğini artırmak için sorular zorlaştırılacak. Başarının anahtarı düzenli bir çalışma programına sadık kalmak.

2012-2013 eğitim öğretim yılında başlayan 4+4+4 sistemi kapsamında 66 aylıkken de okula başlayanlar bu yıl 8'inci sınıf oldu. Dolayısıyla 2020'de liselere başlayacak öğrenci sayısı da geçen yıllara göre 500 bin artacak. 2020 Liselere Giriş Sınavı'na da (LGS) 1 milyon 700 bine yakın 8'inci sınıf öğrencisinin katılması bekleniyor. Sınava girecek öğrenci sayısının çok olmasından dolayı soruların zorluk derecesinin geçen yıllara göre çok daha yüksek olması bekleniyor. Sınava girecek aday sayısının artması doğal olarak öğrencilerin daha sıkı hazırlık yapmalarını gerektiriyor. Adayların şimdiden kendilerine sıkı bir çalışma programı belirlemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar "Rastgele değil belirlediğiniz çalışma programına göre çalışın. Ne zaman ne çalışacağınızı bilirseniz panik yaşamazsınız, kendinize güveniniz artar" dedi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı da konuyla ilgili sıkı bir çalışma yürütüyor. Sınavla öğrenci alacak okul kontenjanlarının artıp artmayacağı henüz net değil ancak Bakanlık yetkilileri panik yapılmaması gerektiğini, her bir bölgede kayıt alanlarının yeniden incelendiğini söyledi.

SABAH

Son DüzenlenmePerşembe, 10 Ekim 2019 21:56
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar