Menu

 

Öğretmenin katkısı ekonominin patronu yaptı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliğiyle Ekonomi Bakanlığı'na getirdiği Ak Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, tütün tarlasında geçen zorlu çocukluk yıllarının ardından Türkiye ekonomisinin dümenine geçerek azmin örneği de oldu.

Tavas'ta ortaokulu bitirdikten sonra babasının, "Oğlum seni bu şartlarda okutmamız mümkün değil" sözleriyle eğitim hayalleri yıkılan Zeybekci'nin hayatının dönüm noktası, öğretmeninin yardımcı olarak parasız yatılı sınavlarına girmesini sağlaması ve Zeybekci'nin Kütahya İmam Hatip Lisesi'ni kazanması oldu.

Tavas İlçesi Baharlar Beldesi'nde 1961 yılında doğan Nihat Zeybekci'nin çocukluk yılları zorluk içinde geçti. Beş çocuklu Fatma ve Şükrü Zeybekci çiftinin en küçük çocuğu olan Nihat Zeybekci, 7 yaşında tütün tarlalarında çalışmaya başladı. Zeybekci çocukluk yıllarını, "Tütün tarlasında başladı serüvenim. 7 yaşından itibaren tütün tarlasında amelelik dahil her şeyi yaptım. Su dağıtır, getir-götür işlerine bakardım. Anamız babamız herkes gibi çocuğuna en iyi şekilde bakmak isterdi ama çaresizlik işte. Tütünün şişe geçirilerek dizilmesi vardır. Parmağınıza her şiş girdiğinde bağırırsınız. Her girdiğinde, 'Okulun en iyisi ben olacağım' diye bağırdığımı hatırlarım. Okumak zorunda olduğumu biliyordum" diyerek anlattı.

ÖĞRETMENİ YARDIMCI OLDU

İlk ve ortaokulu tamamlayan Nihat Zeybekci'nin eğitim hayalleri, babasının, "Oğlum seni bu koşullarla okutamayız" sözleriyle yıkıldı. Zeybekci'nin okuma isteğini bilen öğretmeni, başvuruların son günlerine yakın Zeybekci'ye destek olarak devlet parasız yatılı sınavlarına girmesini sağladı. Zeybekci, Kütahya İmam Hatip Lisesi'ni kazanıp lise eğitimini Kütahya'da tamamladı. Üniversite sınavlarında Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nü, ağabeylerinin desteği ile bir süre bir evin tavan arasında kalarak da olsa tamamladı.

İNGİLTERE'DE YÜKSEK LİSANS

Üniversitede okurken dış ticaret şirketinde de çalışmaya başlayan Nihat Zeybekci, girdiği sınavı kazanarak İngiltere'ye gitti ve Londra'daki South London Collage'de yüksek lisans yaptı. Babasının rahatsızlığı nedeniyle Denizli'ye dönen Zeybekci, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Çalışma hayatına İstanbul'da Demirören Grubu'nda başlayan Zeybekci, Denizli'de Küçüker Tekstil'de ihracat müdürlüğü yaparken 1994 yılında kendi işinin başına geçti ve Turkuaz Tekstil'i kurdu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'LA TANIŞMASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la arkadaşlığı, üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek'in sohbetleri için düzenlenen toplantılarda başlayan Zeybekci, iki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı yaptı. Zeybekci, AK Parti'nin kurulmasıyla siyasete atıldı. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti'nin adayı olan ve yüzde 51 oyla Denizli Belediye Başkanı seçilen Nihat Zeybekci, 2009'da ikinci kez başkan seçildi.

SİYASETTE İSTİKRARLI YÜKSELİŞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Denizli gezilerinde evinde kaldığı, tatilinde Sarayköy Umut Termal'de konuğu olduğu dönemin Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan Ak Parti Denizli Milletvekili seçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı, yerel ve genel seçimlerde Ak Parti'nin Denizli'deki başarısında önemli pay sahibi olması ve Başbakan Erdoğan'ı her koşulda desteklemesi nedeniyle siyasette dikkat çeken isimler arasına giren Zeybekci, önce Ak Parti'nin son kongresinde MKYK üyesi, ardından TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı'na getirildi. Zeybekci, son kabine değişikliğiyle Ekonomi Bakanı oldu.

Biri kız, 4 çocuk babası olan Zeybekci, çocukluk yıllarını ve yaşadığı zorlukları unutmadığını her fırsatta dile getiriyor.

ZEYBEKCİ: SORUMLULUĞUMU BİLİYORUM

Bakanlık kararını öğrenen Nihat Zeybekci'nin Çamlık Mahallesi'ndeki evi kutlamaya gelen partililerle doldu. Denizli Belediye Başkanı AK Parti'li Osman Zolan, AK Parti milletvekilleri Nurcan Dalbudak ile Mehmet Yüksel, partililer ve yakınları Zeybekci'yi kutlayarak başarı diledi. Zeybekci bakanlık kararını, "İnşallah hayırlı olur. Ben öncelikle Sayın Başbakanımıza güveninden, teveccühünden dolayı teşekkür ediyorum. Denizli'ye hizmet ettiğimiz gibi, ülkemize hizmet ettiğimiz gibi bundan sonra ülkemizin ekonomisine hizmet edeceğiz. Sorumluluğumuzu biliyoruz. Çok iyi bildiğimiz, içinden geldiğimiz bir konuya geldik. İhracatımızın, dış ticaretimizin içinde olduğum bir konu. Allah utandırmasın inşallah. Dualarıyla destekleriyle siyasetteki onurlu duruşumuza destek veren Denizlimize, vatandaşlarımıza, teşkilatımıza, aileme teşekkür ediyorum" sözleriyle değerlendirdi.

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar