Menu

 

MEBBİS'de MEB Sınavlarında Görevlendirme Nasıl Yapılıyor?

MEBBİS'de MEB Sınavlarında Görevlendirme Nasıl Yapılıyor?

MEBBİS'de MEB Sınavlarında Görevlendirme-Görevli Dağılım Nasıl ve Neye Göre Yapılıyor? MEB Sınavları;Açık öğretim ortaokulu-lisesi,Ehliyet sınavı gibi sınavlarda salon başkanı,gözetmen gibi görevli dağılımı hangi kriterlere göre yapılıyor?

MEB sınavlarında görev alan öğretmenlerin merak ettikleri bu soruların cevabını MEB'in MEBBİS Sınav İşlmeleri bölümünde yayınladığı belgeden aynen aktarıyoruz.

2018 yılından itibaren MEB sınavlarında görevlendirme şu hususlara göre yapılmaya başlandı:

1- Sınav yapılacak bina ve salon sayısına göre ilçede görev alacak salon başkanı ve gözetmen sayısı ile sınav yapılacak her bina için her beş salona bir yedek salon görevlisi belirlenir.
2- Bu şekilde ilçede görev alacak salon görevlisi sayısı belirlenmiş olur.
3- Görev başvurusunda bulunan personel her sınav ve oturum için ayrı ayrı olmak üzere, görev puanı sırasında küçükten büyüğe doğru sıralanır.
4- İlk önce okul dışı kurumlarda görev alacak personel, daha sonra okullarda görev alacak personel belirlenir.
5- Görevlilerin belirlenmesinde; sınav kodu, oturum kodu, sınav merkezi (ilçe) kodu, okul/kurum kodu sırasında küçükten büyüğe doğru işlem yapılır.
6- Salon görevlilerinin görev unvanları (daha önceden kura ile belirleniyordu) ile görevli oldukları salonlar 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren MEBBIS sistemi tarafından belirlenmektedir.
7- Sınav güvenliği kapsamında salon görevlilerinin görev unvanları ve görevli oldukları salonlar sınav saatine kadar gizli tutulmaktadır. Bu bilgiler sınav başlangıç saatine uygun olarak il/ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri ile bina komisyonu tarafından MEBBIS sistemi üzerinden görülmektedir. Puan önceliğine göre ilçe içinde görev alacak personel içinden görev sayısı, kadro unvanı, hizmet yılı gibi kriterlere göre önce salon başkanları, sonra kalan görevliler arasından gözetmenler ve yedek gözetmenler rastgele belirlenmektedir.
8- Engelli aday/öğrencilerin bulunduğu salonlarda görev yapan görevlileri ise 21.04.2018 tarihinden itibaren “yardımcı engelli gözetmeni” olarak MEBBIS tarafından görevlendirilmektedir.
9- Aynı sınavın gün içinde birden fazla oturum halinde yapılması durumunda, ilçe içindeki başvuru durumu ve puan önceliğine uyulmak şartı ile görev yerine ulaşım ile ilgili sorunlar yaşanmaması amacıyla görev alacak personel tüm oturumlarda aynı okul/okul dışı kuruma görevlendirilmesi esastır. Ancak düşük oranda da olsa, ilçe içindeki başvuru durumu ve puan önceliğine göre gün içinde yapılan oturumlu sınavlarda aynı personel için farklı binalarda da görevlendirme yapılabilmektedir.
10- Okul dışı kurumlar ile okullarda ayrı ayrı görevlendirme işlemi yapılması, okul dışı kurumlarda sadece erkek personelin görevlendirilmesi, oturumlu sınavlarda aynı personele görev verilmesi gibi özel durumlardan dolayı zaman zaman okul dışı kurum bulunan ilçelerde görev puanı önceliğine uymayan görevlendirmeler oluşabilmektedir.
11- Aynı gün içinde yapılan farklı sınavlarda sınav başlangıç ve bitiş saatlerinin çakışması nedeniyle personelin görev yerine ulaşım sorunu yaşamaması, sınav uygulamasında aksaklıkların oluşmaması amacıyla aynı personele gün içindeki sınavlardan sadece biri için MEBBIS tarafından görevlendirme yapılmaktadır.
12- Birinci ve ikinci onay işlemi sonucunda boş kalan görevler ilgili milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılan resen görevlendirmeler ile belirlendiğinden, bu görevlendirmeler konusunda sorumluluk ilgili milli eğitim müdürlüklerine aittir.

Ogretmenler.Com

Son DüzenlenmeCumartesi, 19 Mayıs 2018 06:59
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar