Menu

 

Liseye Giriş Sınavında 6.ve 7.Sınıftan Soru Sorulacak Mı?

Liseye Giriş Sınavında 6.ve 7.Sınıftan Soru Sorulacak Mı?

MEB Bakanı'nın yaptığı açıklama ile "Liseye Giriş Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak?,Sınav süresi kaç dakika? Lİseye girişte açık uçlu soru sorulacak mı? Liseye giriş sınavında 6.yada 7.sınıftan soru sorulacak mı?" vb sorular cevabını bulmuş oldu.

İşte MEB Bakanı İsmet YILMAZ'ın Açıklaması:

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz liseye giriş sınavında soru sayının 90, sınav süresinin ise 135 dakika olacağın ve sadece 8. sınıftan soru sorulacağını açıkladı.

Sadece 8. sınıftan soru sorulacak. Bir önceki açıklamamızda 60 soru soracağımızı söylemiştik ancak biz bunu yaparken bizim öğrencilerimiz, ortaokulu bitirecekler liseye geçecekler. Aynı şekilde liseyi bitirip üniversiteye gidecekler. Daha sonra soru sayısını 90'a çıkardık. 135 dakikalık bir süre içinde.

SORU DAĞILIMI

20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak

AÇIK UÇLU SORU OLMAYACAK

Açık uçlu soru olmayacak. Noktayı koyduk. Açık uçlu sormamayı bu sınavlarda kararlaştırdık. Doğru eğitim açık uçluyu gerektirir ama tartışmaya açmamak adına açık uçlu soru olmayacak.

SINAVA İSTEYEN GİRECEK

Sınava isteyen öğrencilerin gireceğini dile getiren Bakan Yılmaz şunları söyledi: "Bizim sistemimizde sınav zorunlu olmayacak, isteyen girecek. Sadece yüzde 10'luk bir bölümü girmiş olacak. Öğrenci sayısı yüzde 10'a tekabül eden bir okul kontenjanı sınava ayrılmış olacak. Proje okulları olan okullar bunlar. Bu okullar vardı zaten. Yüzde onluk kapsam içine giren okullar her yıl güncellenecek. Sınav sistemi dışında herkes kendi mahallesindeki istediği okul gidebilecek. Bundan sonra farklı akademik düzeydeki öğrenciler de başarı gösterebilecek. Bu sene bu seviyede 1 milyon 180 bin öğrencimiz var. Bu sayı ilk yıl biraz daha fazla olabilir.

Başarıyı yakaladığında çocuklar sistemin rahatlığı anlaşılmış olacak. İlkokuldan ortakula geçiş var mı? Yok. Aynı sistemi ortaokuldan liseye yapılacak dendiğinde herkes şüphede kalıyor. Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi, gibi liseler var. Bunlar dikkate aldığımızda kapasitemiz arzın üstünde kalıyor. 1 milyon 200 bin adayımız var onun üzerinde kapasitemiz var. Kimse açıkta kalmayacak. Bir veli evladını imam hatibe göndermiyorsa biz öyle bir kayıt yapmayacağız."

Son DüzenlenmePazartesi, 27 Kasım 2017 12:28
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar