Menu

 

Lise Göçüne 6 Ay Önlemi

Lise Göçüne 6 Ay Önlemi

Yeni liseye giriş sisteminin en çok tartışılan konularından biri de başarılı okulların çevresine 'ikametgah taşıma' ve 'farklı adres gösterme' oldu. Edinilen bilgiye göre, bunun önüne geçmek için bir düzenleme yapılacak. Öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde en az 6 ay önceden bulunduğu yerde ikamet ediyor olma şartı aranması öngörülüyor

Hürriyet Gazetesi'nden Esra Ülker, liselere geçişte yeni sistemin meydana getireceği 'lise göçü' hakkında bir araştırma yaptı.

Gazeteci Ülker yapmış olduğu araştırması sonucu şu bilgilere ulaştı: Edinilen bilgiye göre, okul için yer değiştirmeleri önlemek, farklı adres göstermenin önüne geçmek için düzenleme yapılacak ve cezai işlem uygulanacak. Tercih işlemleri e-Okul üzerinden olacak. Kayıtlarda sistemsel mekanizma işleyecek, çalışmalar devam ediyor. Bunun için de en az 6 ay önceden bulunduğu yerde ikamet ediyor olma şartı aranması öngörülüyor.

Diğer taraftan, başarılı liselere merkezi sınavla alım yapılacak. Ancak, bazı veliler sanki mahallelerindeki başarılı liseye çocuğunu kayıt ettirebileceği şeklindeki yanlış bir kanıya sahip.... Oysaki geçen yıl TEOG yapıldığı için her ilde en başarılı liseler zaten biliniyor. Bu yıl da, eğer MEB Mayıs ayındaki listeye başarısız liseleri eklemez ise, yine aynı liselerin ilan edilmesi bekleniyor.

Hürriyet

Son DüzenlenmeÇarşamba, 08 Kasım 2017 16:34
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar