Menu

 

2014 TEOG tercihleri nasıl yapılacak?

2014 TEOG tercihleri nasıl yapılacak. Fatih Dershanesi Rehberlik Zümre Başkanı Emrah Akcan, yüzde 3’lük bir başarıya sahip olan bir öğrencinin Türkiye genelinde yüzde 1’le yüzde 5 dilimi arasında okulları tercih edebileceğini ifade etti.

2014 TEOG yerleştirme puanları açıklandı. TEOG tercihleri 31 Temmuz'da başlayıp, 8 Ağustos'ta sona erecek. Fatih Dershanesi Rehberlik Zümre Başkanı Emrah Akcan TEOG tercihlerinin yüzdelik dilimlere göre yapılması gerektiğini ifade ederek, tercihlerde dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı:

A LİSTESİNDEKİ TERCİHLERİNE YERLEŞEMEYEN B LİSTESİNE GÖRE YERLEŞECEK

Bu yıl ilk defa yapılacak bir tercih sistemiyle karşı karşıyayız. Daha önceki senelerde öğrenciler tercihlerini tek bir listede yapıp ona göre yerleştiriliyordu. Bu yıl ise A ve B gurubu tercih listeleri karşımıza çıkıyor. Öğrenciler A gurubu tercih listesinde herhangi il ve ilçe sınırı olmaksınız, 15 tercih yapacak. Bu listede öğrenciler Türkiye’deki tüm okulları tercih edebilecek, tabi burada puan uygunluğu önemli. Onun dışında bu okullara yerleşememe ihtimaline karşı Milli Eğitim Bakanlığı karşımıza B grubu tercih sistemi dediğimiz bir sistem çıkarıyor.

B GRUBU TERCİH LİSTESİNDE ÖĞRENCİ 4 OKUL TÜRÜ SEÇMEK ZORUNDA

Bu B grubunda da ilk 15 tercihine yerleşemeyen öğrencilerin yerleşmesi adına öğrenci okul türü seçiyor. Öğrencilerin B tercih listesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fen ve Anadolu Liseleri gibi 6 tane okul türü tercih etme imkanı var ve bunlardan 4 tanesini seçmek zorunda. Eğer öğrenci 15 okula yerleşmezse bu 4 okul türünden ilkinden sonuna doğru tercih önceliği ve ikamet adresi göz önüne alınarak öğrenciler yerleştirilmeye çalışılacak. Bu yerleşmemede de öğrencinin herhangi bir yere yerleşememesi durumunda öğrenciye 3 tane ilçe tercihi sorulacak. O 3 tane ilçe tercihi kendi ilçesine yerleşemediği okula alternatif olarak sunulan 3 tane ilçe tercihi olacak.

TERCİHLER YÜZDELİK DİLİME GÖRE YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl sadece yüzdelik dilimler açıkladı. Öğrencilerin TEOG yerleştirme puanları açıklandı ama okulların puanları açıklanmadı. Öğrencilerin sınav sonuçlarının son 3 hanesinde çocukların yüzdelik dilimleri de yazıyor. Dolayısıyla çocuklar öğrencilerimiz yüzdelik dilimlere göre tercih etmeleri gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eokul.meb.gov.tr adresinde şu anda Türkiye genelindeki bütün okullar gözüküyor. Geçen yıllara göre okul türü sayısında azalma var. 6 okul türüne indi. O okul türlerinden ve okullardan istedikleri okulları yüzdelik dilimlerine göre yüzdelik dilimleri küçükten yüzdelik dilimi büyük olan okula göre tercih yapacaklar.

YÜZDELİK DİLİM ARALIĞI NASIL BELİRLENMELİ?

Mesela, öğrencinin yüzdelik dilimi 3’se bu öğrencinin yüzdelik dilimi 1 ve yüzdelik dilimi 2 olan okulları ilk 7-8 tercihine yazıp, kendi yüzdeliğinde olan okulları ortaya yerleştirip ve yerleşememe ihtimaline karşı da kendi yüzdeliğinden daha fazla olan yani puanı biraz daha düşük olan okulları da listenin sonlarına doğru yazmasını tavsiye ediyoruz. Dolayısıyla yüzde 3’lük bir başarıya sahip olan bir öğrenci Türkiye genelinde yüzde 1’le yüzde 5 dilimi arasında okulları tercih edebilir.

OKULUN EVE YAKINLIĞI ÖNEMLİ

TEOG tercihlerini yaparken bunların yanı sıra okulu seçerken öğrencinin istediği okul ve istediği bir alan türü olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca bunun yanında okulun ikamet edilen yere yakınlığı da önemli. Gerçi B gurubu tercih listesinde ikamet adresi baz alınarak bir tercih yapılacaktır ama A listesinde 15 tercih yapılırken Türkiye genelinden okullar tercih edilebildiği için bunun göz önünde bulundurulması önemli. Okulun il bazında yakınlığı ve kendi oturduğu ilçeye yakınlığı çok önemli. İstanbul şartları için konuşmak gerekirse öğrencinin okula gidiş gelişini, trafiği de dikkate alınmalı, çünkü çocuğun zamanının trafikte geçmemesi gerekiyor.

TERCİH LİSTESİNİ ONAYLATMAYI UNUTMAYIN

TEOG tercihlerinin çocuğun ya da ailenin tek başına değil, aile ortamında yapılmalı. Tercihler 31 Temmuz’da başlıyor ve interaktif ortamda yapılacak ve tercihlerin herhangi bir orta okula onaylatılması gerekiyor. Onaylatıldıktan sonra okulun da tercih listesinin imzalı bir nüshasını da veliye teslim etmesi gerekiyor.

TEOG’DA EK YERLEŞTİRME YOK, NAKİL VAR

TEOG’da ek yerleştirmeler adı altında bir yerleştirme yapılmıyor. Öğrenciler 22 Ağustos’ta açıklanacak olan yerleştirme sonuçlara göre kendi okulundan memnun olmayan, farklı bir okul isteyen ama kontenjanı müsait olan bir okula nakil yoluyla başvurabilecek.

TEOG TAKVİMİNİ İYİ TAKİP EDİN

Yaz olduğu için tercih süreçleri biraz daha takip edilemeyebilir. Bu anlamda velilerin tercih süreçlerine dikkat etmesi gerekiyor.

YAVAŞ YAVAŞ TERCİH LİSTENİZİ OLUŞTURMAYA BAŞLAYIN

Tercihler 31 Temmuz-8 Ağustos arasında yapılacak. Şu an tercihler başlamadı ama yine kaba taslak bir istek listesi oluşturulabilir, yavaş yavaş tercih listesi oluşturmaya başlayabilirler. TEOG tercih başvurusu bir kere yapılabiliyor. Okul tercih listesini onayladıktan sonra değiştirme imkanı yok. TEOG yerleştirme sonuçları eokul.gov.tr adresinde 22 Ağustos’ta ilan edilecek. Eğer öğrenci bir okulu kazandıysa, okula gidip kayıt yaptırması gerekmiyor. Sistem otomatik olarak öğrencinin kaydını yapmış oluyor.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)

22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması 25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak

29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek

15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi

EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek.

mebpersonel

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar