Menu

 

2014 TEOG tercihleri nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl değiştirdiği liselere yerleştirme sistemini ilk kez uyguluyor. Bu nedenden dolayı velilerde eğitim öğretim yılının başında sınav sayısı, yeni sistemin yeni zorluklar getireceği varsayımı ile büyük bir tedirginlik vardı. ‘Zaman her şeyin ilâcıdır’ öngörüsü burada da kendisini bir nebze doğruladı. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) sınavlarının sonucu hatası ile sevabı ile yayınlandı. MEB YEP (Yerleştirme Puanı) puanlarını ve tümü Anadolu lisesine çevrilen orta öğretim kurumlarının kontenjan sayılarını yayınladı:2014 TEOG İL İL Anadolu-Fen-Sosyal Bilimler lisesi kontenjan ve yüzdelik dilimleri

Veliler yerleştirme sistemi son hâli ile bu yıl ilk kez yapılacağı için birazcık telâşlı ve heyecanlı. Acaba çocuğumuza uygun bir lise bulabilecek miyiz? Acaba çocuğumuz açıkta kalır mı? Ya da çocuğumuz istemediği türde bir liseye yerleşir mi? gibi onlarca soru ile haklı olarak  birazcık tedirginlik içerisinde.

Tüm velilere tavsiyemiz birazcık dikkatli olmaları, sistemi bilen okul yöneticisi/öğretmenlerden bilgi almaları, öğrencilerinin devam etmek istediği ve kendilerinin de açıklama ve bilgilendirme ile öğrencilerine en uygun liseyi belirlemeleridir.

Öğrencinin aldığı YEP puanı ile yerleştirme için tercihler hemen Ramazan Bayramı’nın ardından 31 Temmuz-8 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. Öğrenci ve veliler tercihlerini MEB’in e-okul sistemi üzerinden kendileri sisteme kaydedebileceklerdir. Fakat bilgilerin onaylanması ortaokul müdürlükleri tarafından yapılacak ve başvurunun çıktısı iki adet alınarak veli ve onaylayan okul idarecinin imzalaması sonucu bir çıktı veliye verilecek, diğer çıktı da okulda muhafaza edilecektir.

Velilerin çok tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Aksine bu yıl 12 yıl zorunlu eğitimden dolayı ve tüm orta öğretim kurumlarının Anadolu lisesine çevrilmesinden ötürü MEB kontenjanları arttırmıştır. Bu nedenden dolayı yerleştirme puanları/sıraları geçtiğimiz yıla göre biraz daha fazlalaşacaktır. Öğrenci ve veliler tercih döneminde bundan dolayı kendi YEP’lerinden daha üst puanla alan (geçtiğimiz yıl istatistiklerine göre) okulları da tercih listelerine yazmalarıdır.

Yalnız burada gözden kaçırılmaması gereken durumlardan biri de bazı Anadolu liselerinin ikili eğitime geçmiş olmasıdır. İkili eğitime geçen Anadolu liselerini belirleyip ona göre tercihte bulunulmalı, daha sonra bu durum hakkında şikayetçi olmamalarıdır. İkili eğitim yapacak Anadolu liselerine yerleşme ister istemez daha kolay olacaktır.

Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta yapılacaktır. grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 adet tercih alınacaktır. Öğrencilerin grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacaktır.

Okul türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde, en az 4 (dört) okul türüzorunlu olarak seçilecektir. Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çok Programlı Anadolu lisesi gibi. Sistem hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmayacak, istediği okul türlerinden birine yerleştirecektir.

Okul tercih kodlarına göre yapılmış A grubu tercih listesinde yer alan tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler; öğrencinin ikamet adresi, YEP’i, tercih önceliği, okul kontenjanı ve okulun A grubu (okul tercih kodlarına göre yapılan tercih grubu) yerleştirme taban puanı dikkate alınarak B grubundan (okul türlerine göre yapılan tercih grubu) tercih edeceği okul türlerine göre sistem tarafından otomatik olarak yerleştirilecektir.

Herhangi bir tercihte bulunmayan ya da tercih yapmış olmalarına rağmen A ve B grubu (okul tercih kodlarına göre ve okul türlerine göre yapılan tercih grupları)tercihlerine göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirmeleri; öğrencinin ikamet adresi, YEP’i, okul kontenjanı, okulların A grubu (okul tercih kodlarına göre yapılan tercih grubu) yerleştirme taban puanları dikkate alınarak sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Yerleştirme işlemi sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup kesin kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Yerleştirme sonuçları 22 Ağustos 2014 tarihinde açıklanacaktır.

“Yerleştirme işlemi bir defa yapılacak olup yedek yerleştirme yapılmayacaktır.” Kılavuzdaki madde budur. Fakat devamında;  “Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacaktır. 25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında (saat 17:00’ye kadar) nakil müracaatları alınacaktır. 29 Ağustos 2014 saat 19:00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır.” denilmektedir. Burada velilerin dikkat etmeleri gereken nüans budur. Özel okullara geçişten dolayı boşalan kontenjanlara, müracaat eden öğrenciler arasından en düşük puan göze alınmadan, kendi aralarındaki puan üstünlüğüne göre nakil işlemleri gerçekleştirilecektir.

Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam edecektir.

Velileri gözlerini korkutmak gibi olmasın ama, en azından dikkatli bir takip gerektiren tercih dönemi sizleri bekliyor. Hepinize istediğiniz okullara yerleşmeniz temennilerimle hayırlı Ramazanlar diliyorum. (9.7.2014)

Ekrem AYTAR
MEMURHABER

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar