Menu

 

Öğrenciyle alay eden öğretmene 20 bin lira ceza

Çarpım tablosunu yanlış okuyan öğrencisinin görüntüsünü cep telefonuyla çekip internette paylaşan öğretmen 20 bin TL tazminat cezasına çarptırıldı

Erzurum'da çarpım tablosunu yanlış okuyan öğrencisi E.B.'nin görüntülerini cep telefonuyla çekerek Facebook hesabında paylaşan matematik öğretmeni Abdullah Yıldız, öğrencisini aşağıladığı gerekçesiyle 20 bin TL tazminat cezasına çarptırıldı. Erzurum Yakutiye'deki Halitpaşa İlköğretim Okulu'nda meydana gelen olayda öğretmen Abdullah Yıldız, 2'nci sınıf öğrencisi olan E.B.'yi tahtaya kaldırarak çarpım tablosunu ezbere okumasını istedi. Öğrenci çarpım tablosunu "İki kere iki dört, dört kere dört beş, beş kere beş onaltı..." diye yanlış bir şekilde okumaya başladı. Bu sırada cep telefonuyla öğrenciyi görüntüleyen öğretmen Yıldız, yaklaşık 2 dakikalık görüntüyü daha sonra Facebook'ta paylaştı. Bir süre sonra Youtube'da "Matematik Katliamı" başlığı ile yayınlanan görüntü, E.B.'nin arkadaşları arasında da yayıldı ve alay konusu oldu. E.B.'nin ailesi internet sitelerinde dolaşan video görüntüsünü izleyince şoke oldu. Aile, arkadaşları arasında alay konusu olan E.B.'yi okuldan alırken, şikayet üzerine başlatılan soruşturmada öğretmen Yıldız'a "maaş kesme" cezası verildi. Olay nedeniyle çocuklarının eğitim hayatının olumsuz etkilendiğini ve psikolojik olarak yıprandığını belirten öne süren aile, öğretmen Yıldız aleyhine hem ceza hem de tazminat davası açtı.

'NİYETİM KÖTÜ DEĞİLDİ'

Görüntüyü iyi niyetli olarak çektiğini ve başka bir öğretmen arkadaşına gönderdiğini söyleyen Yıldız, Erzurum 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek" suçundan yargılandığı davada beraat etti. Erzurum 1'inci İdare Mahkemesi'nde görülen tazminat davasında ise mahkeme, görüntünün öğrenciyi küçük düşürücü ve aşağılayıcı olduğu, internette yer alması nedeniyle çocuğun manevi olarak zarara uğradığına karar verdi. Mahkeme, öğretmen Abdullah Yıldız'ın, E.B.'ye 10 bin, anne ve babasına 5'er bin lira olmak üzere toplam 20 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Sabah

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar