Menu

 

2017 YGS-LYS'de Geometri Testi Olmayacak,Kısa Cevaplı Sorular Sorulacak

2017 YGS-LYS'de Geometri Testi Olmayacak,Kısa Cevaplı Sorular Sorulacak

2017 YGS-LYS ÖSYM sınav kılavuzu yayınlandı.Kılavuzda önemli değişiklikler yer aldı.

2017 yılında kılavuzda dikkat çeken değişiklikler var.Bu değişikliklerden bazıları,ek puan olayı,geometri testinin olmaması,açık uçlu soruların sorulacak olması.

2017 YGS-LYS'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

*Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.

*Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

*LYS'lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.

LYS'de bir kelimelik cevaplar olacak

LYS'de bu yıl ilk kez uygulanacak kısa cevaplı sorularla ilgili bilgi veren ÖSYM Başkanı Demir, "Bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız, doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak. Birçok adayda, 'el yazımdan dolayı bir kayıp olursa' diye bir kaygı var. Bu kaygıları gidermek için kodlama yapmalarını isteyeceğiz. Zaten tek kelimelik ya da matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek" diye konuştu.


2017 YGS Hazırlık Matematik Testleri (MEB)


*LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.

(Önceki yıllarda geometri dersi olduğu için LYS-1 de ayrıca geometri testi yer alıyordu.Ancak bu yıl liselerde ayrıca geometri dersi olmadığı için 2017 LYS'de geometri testi yer almayacak.)
Bu geometri soruları sorulmayacak anlamına gelmiyor.Yeni matematik müfredatında zaten geometri konuları matematik dersi içinde yar almaktadır.)

*Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.

*Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.

*Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.


LYS'de hangi dersten kaç kısa cevaplı soru sorulacak, sorular nasıl okunacak?

LYS İçin Örnek Açık Uçlu(Kısa Cevaplı) Sorular - ÖSYM (Tüm Dersler)

LYS Matematik Açık Uçlu (Kısa Cevaplı) Soru Örnekleri


YGS’DE HANGİ TESTLER YER ALACAKTIR?

YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur. YGS’de uygulanacak testler ve kapsamları Tablo 1A’da gösterilmiştir.

LYS’DE HANGİ TESTLER YER ALACAKTIR?

MATEMATİK SINAVI (LYS-1)

11 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak olan LYS-1, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecektir. LYS-1'de Matematik Testi yer alacaktır. Testte 80 soru bulunacaktır.Matematik Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar sorunun cevabı olan rakamı cevap kâğıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır. Adaylar, LYS-1’de sınav süresinin ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan
ayrılamazlar.

Geometri sorularının matematik testi içerisinde yer alması; matematik testinin kat sayılarında değişikliğe sebep olmuştur.
MF1 puan türünde 2016 yılı LYS1 testlerinde Matematiğin katsayısı 2,08 iken geometrinin kat sayısı 1,73’tü.Yine MF1 puan türünde 2017 LYS1 testinde Matematik katsayısı 1,95 olmuştur. Geometri soruları matematik testinin içinde yer alacağından geometri sorularının kat sayısı da 1,95 olmuştur.

Bu da Geometri sorularının değerinin arttığı yorumunu getirir.Aynı değerlendirmede karşımıza çıkan bir diğer sonuç; matematik sorularının kat sayısındaki düşüştür.Özetleyecek olursak; Matematik ve Geometri soruları aynı test kapsamında olacağından kat sayıları eşitlenmiştir. Bu da Geometri sorularını Matematik sorularıyla eşdeğer kılmıştır.

Bu durum bence,2017 LYS’de sıralamayı yükseltmenin,başarılı olmanın yolu GEOMETRİ SORULARI’ndan geçiyor.Çünkü daha önceki yıllarda en az cevaplandırılan sorular geometri sorularıydı.Az cevaplandırılan dersten daha çok net yapan öne geçecek demektir….Bu nedenle 2017 LYS’ye girecek öğrencilere geometriye daha çok zaman ayırmalarını öneriyorum.

Geometride başarılı olmak için mutlaka 9.sınıf konusu olan üçgenler konusu çok iyi öğrenilmeli.

2017-ÖSYS YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından; mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir. (EK PUAN= OBP*0,06)

Adaylar saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra;saat 14.30’da başlayan sınavlara 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.

LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır. (Geometri soruları matematik testinin içinde yer alacaktır.)

Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün puan türü ile aynıdır.

Öğretmenlik programlarında baraj sıralaması 240 bin olarak belirlenmiştir.

Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.

2017 ÖSYM YGS-LYS KILAVUZU 

2017 LYS'de açık uçlu sorulara tepki artıyor,Açık uçlu soru nedir? İşte Örnekler

Ogretmenler.Com 

Son DüzenlenmeCuma, 12 Mayıs 2017 01:12
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar