Menu

 

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak?

Başlığımızı okuyan okurlarımız “Bu nasıl soru? Tabi ki 7 Temmuz’da açıklanacak.” diyebilir. MEB’in 2014 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzu’nda takvim yayınlanmıştı. Bu takvime göre 4 Temmuz 2014 Cuma günü Tercihlere Esas Kontenjan Tabloları yayınlanacaktı. 07 Temmuz 2014 Pazartesi günü de öğrencilerin yerleştirmeye esas puanları yayınlanacaktı. Devamında 31 Temmuz-08 Ağustos 2014 tarihlerinde yerleştirme işlemleri için öğrencilerden tercihler alınacak ve yerleştirme sonuçları 22 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanacaktı.

MEB bu takvimin değiştiğine dair bir açıklamada bulunmadı. Takvim yayınlandığı gibi uygulamaya devam ediyor. Fakat bu arada gündeme MEB’in 1. dönem uyguladığı TEOG sınavlarından Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığı 9 (B kitapçığı 6); İngilizce Testi A kitapçığı 4 ve 6 (B kitapçığı 5 ve 7); Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7’nci (B kitapçığı 1) sorularının hatalı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği konusunda açılan dava sonucunu Ankara 13. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması şeklinde sonuçlandırdığı haberi düştü.

Bu durum üzerine MEB, karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunmuştur. Mahkeme sonucunun lehte veya aleyhte gelmesine göre MEB, TEOG sonuçlarını ivedilikle yayınlayacağını açıklamıştır. Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sınavların iptali söz konusu olup olmadığı sorulduğunda; “Sınavın tümden iptali, yeniden yapılması gibi bir şey söz konusu değildir. Eğer yürütmeyi durdurma kararında bir üst mahkeme ısrar ederse, o zaman mahkeme kararına göre biz o soruları iptal edilmiş olarak puanları hesaplar, yolumuza devam ederiz.” şeklinde cevap vermiştir.

Konu ile ilgili olarak MEB müsteşarı Yusuf Tekin de şu açıklamayı yapmıştır. “Sorularla ilgili herhangi bir müfredat dışı değerlendirmesi ya da yanlışlık olarak tanımlanabilecek bir durum yok. Nitekim sorulara öğrencilerin verdiği cevapların istatistikî dağılımı da bunu doğruluyor. Yargı süreci devam ediyor, biz yanlış olduğu iddia edilen soruları uzmanlarımıza defaten incelettirdik, herhangi bir yanlışlık yok. Ancak yargı kararını uygulamaktan başkaca bir yol da yok, yargı kararını uygulamak hukuk devleti olmanın bir gereği. Yürütmeyi durdurma kararına karşı itirazımızın sonucunu bekliyoruz. Sanırım bir iki gün içinde elimizde olacak. Biz her iki duruma göre de hazırlıklarımızı tamamladık.

Biz yargı kararını hiç kimseyi, hiçbir öğrenciyi, hiçbir veliyi mağdur etmeden uygulamak için gerekli tedbirleri aldık. Karar elimize geçtiği gün, sonuçları ilan edeceğiz.”

Yapılan bu açıklamalardan MEB’in mahkemenin sonucunu iki gün içerisinde alacağını varsaydığını görüyoruz. Durum bu şekilde gerçekleştiğinde takvimde herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacaktır. Fakat durum aleyhte sonuçlanır veya geç açıklanırsa, takvimde en azından yerleştirme puanlarının açıklamasında küçük bir değişiklik olacağı kaçınılmazdır. MEB o zaman da açıklanır açıklanmaz hemen elektronik ortamda sonuçları açıklayacağını, bunun için hazırlıkların tam olduğunu belirtmektedir.

Bir an önce durumun netlik kazanması, velileri ve öğrencileri rahatlatacaktır.

***

TEOG’da İkili Kopya Mağdurları

Elektronik posta kutumuza 2. dönem MEB’in yaptığı merkezi sınavların sonuçları açıkladığından beri, “Öğrencimin … dersi notu sıfır olarak görülüyor. Ne yapmalıyım?” şeklinde sorular geliyor. Biz bir yazı konumuzda sınav sonuçlarına nasıl itiraz edileceğini açıklayarak yazdık. Veliler “Alo 147”yi aradıklarında “Sıfır” puanlarının elektronik ortamda tespit edilen ikili kopya uygulaması sonucu olduğu cevabını almışlardır. Konu ile ilgili olarak çok sayıdaki ikili kopya mağdurunun, bu güne kadar MEB’e usulüne göre yaptığı itirazına bir cevap gelmemiştir.

MEB müsteşarı Yusuf Tekin ikili kopya konusu ile ilgili olarak sorulan sorulara; “Bütün merkezi sınavlarda uygulanan istatistikî yöntem ve bu sınava ilişkin yönetmelik, kılavuz ve genelgeler doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu konuda hukuka aykırı hiçbir durum söz konusu değil.” cevabını vermiştir.

İkili kopya uygulamasına mazur kalan öğrenci velilerinin itirazları düzeltilmediğinde veliler, sonuçların açıklamasından sonra MEB’e itiraz etmişler ise haklarını İdari Mahkeme’ye dava açarak aramaya devam edebilecekleridir. (4.7.2014)

Ekrem AYTAR
MEMURHABER.COM

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar