Menu

 

2016 TEOG 1.Dönem Merkezi Sınavla İlgili Değerlendirmeler

2016 TEOG 1.Dönem Merkezi Sınavla İlgili Değerlendirmeler

TEOG’da öğrencilerin yorum gücünü sınayan sorular ağırlıktaydı. Türkçe ve din kültürü sınavları belirleyici olacak. Birinciler düzenli çalışmanın yanı sıra kitap okuyanlardan çıkacak

1 milyon 190 binden fazla 8'inci sınıf öğrencisinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan birinci dönem sınavları dün tamamlandı. 16 bin 235 okulda gerçekleşen sınavlarda öğrenciler önceki gün Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi, dünkü oturumda da fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girdi. Bu yılki TEOG sınavı geçmiş yıllara göre yorum gücünü sınayan ağırlıktaki sorulardan oluştu. Türkçe ve din kültürü sınavları belirleyici olacak.

Birincilerin düzenli çalışmanın yanı sıra kitap okuma alışkanlığı olan öğrenciler arasından çıkacağı öngörülüyor. Mazeret sınavları 17-18 Aralık tarihlerinde yapılacak. 2'nci dönem TEOG sınavları ise 27-28 Nisan 2017'de gerçekleştirilecek. Uğur Okulları Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt "Türkçe dersinde çeldiricileri güçlü olan sorular olduğu ve bugüne kadar uygulanan TEOG sınavlarından daha seçici bir sınav olduğu gözlemlenmiş olup bu dersin eleyici olacağı düşünülmektedir" dedi.

Bölüm başkanları ise sınavı ders bazında şöyle değerlendirdi:

FENDEN YENİ SORULAR

Fen ve teknolojide müfredatın değişmesi nedeniyle ilk kez soru gelen konular vardı. Öğrenciler insanda üreme, büyüme ve gelişme ile basit makine sorularıyla ilk kez karşılaştı. Fen soruları da bilimsel düşünmeyi teşvik eden, olaylar arasında bağlantı kurulmasını isteyen, yoruma dayalı ve günlük hayattan örnekler içeren nitelikteydi.

İNKILAP DİKKATİ ÖLÇTÜ

İnkılap tarihi ve Atatürkçülük sınavında çeldirici seçeneklerle öğrencilerin bilgisi kadar yorum gücü ve dikkati ölçüldü. Selanik şehrinin özellikleri, bağımsızlık, tam bağımsızlık, ulusal egemenlik kavramları ile ilgili sorular daha önceki yıllarda çıkmış sorular ile benzerlik gösterdi. Soruların MEB müfredatına ve kazanımlarına uygun hazırlandığı ifade edildi.

YABANCI DİLDE SORULAR UZADI

Yabancı dil sınavındaki soruların bilgi ve dikkat açısından detayları önem kazandı. Soru köklerinin önceki sınavlara göre biraz daha uzadığı ve içeriğin arttığı gözlemlendi. Sınavın bu açıdan seçiciliğinin arttığı ifade ediliyor. Yabancı dilde de yine kitap okuyan ve kelime bilgisi iyi olan öğrencilerin başarılı olması bekleniyor.

SABAH

Son DüzenlenmePazartesi, 28 Kasım 2016 05:31
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar