Menu

 

12.Sınıflara tek ders için sınav hakkı verildi

12.Sınıflara tek ders için sınav hakkı verildi

Tek ders nedeniyle mezun olamayan 12.Sınıflara sınav hakkı getirildi.

Son iki yıldır MEB, 12.sınıflardan tek dersten başarısızlığı bulunan öğrenciler için genelge ile ek sınav hakkı vermişti.Bunun her yıl tekrarlanması eleştirilmişti.Ve bu durumun her yıl genelge ile yapılması eleştirilmiş ve kurala bağlanması gerektiği tartışılmıştı. MEB son değişiklikle bu konuya son noktayı koymuş oldu.

MEB Ortaöğretim yönetmeliğinde yaptığı son değişiklikle bunu bir kurala bağlamış oldu.Yani 12.sınıf öğrencilerinden her yıl sene başında yapılan sorumluluk sınavından sonra tek dersten başarısız olanlar için takip eden hafta içinde bir sınav hakkı daha verildi.

28 Ekim 2016 tarihli "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"nin 21.Maddesi aynen şöyle:

MADDE 21Aynı Yönetmeliğin 58 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"a) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması halinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır."

"(6) Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır."

 Ogretmenler.Com

 

Son DüzenlenmeCuma, 28 Ekim 2016 12:35
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar