Menu

 

Akademik dil sınavı geliyor

YÖK Başkanı Çetinsaya, akademik bir dil sınavı yapılması için üniversitelerin çalışma yürüttüğünü bildirdi.

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, "Şu anda komisyonlarda görüşülen tasarıdaki ilgili maddeler bizim Genel Kurul çalışmalarımızın dışında ortaya çıkmış bir süreçtir" dedi.

Çetinsaya, Necmettin Erbakan Üniversitesi ev sahipliğinde Konya Bilim Merkezi'nde düzenlenen 223. Üniversitelerarası Kurul Toplantı'sında, yükseköğretimde kalite için göreve geldiği günden itibaren yapılan çalışmaları anlattı.

Gökhan Çetinsaya, 2012 yılının ilk 6 ayının tanıma ve teşhis dönemi olarak geçtiğini dile getirerek, bu dönemde bir dizi bölge toplantısı yaptıklarını anlattı.

YÖK'ün içine girince o binanın içindeki işleyiş kurallarını, arka odaların görüldüğünü, bir kapıyı açınca başka bir kapı, başka bir iş yükü çıktığını ifade eden Çetinsaya, mevcut haliyle iş yükü itibariyle YÖK'ün işleyebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Yılda yaklaşık 100 bin belgenin işleme girdiği 50 bin belgenin işlem gördüğü bir mekanizmanın 30 yıldır hiç değişmemiş bir örgüt yapısı olarak da devam etmesinin mümkün olmadığına işaret eden Çetinsaya, yeniden yapılandırmanın da zaten o dönemde Türkiye'nin gündeminde olduğunu anımsattı.

Bu süreç içerisinde bilişsel, bilgi istatistik altyapısı olarak, sistemde kanun değişikliği olmadan yapılacakları yapmaya çalıştıklarının altını çizen Çetinsaya, yeniden yapılandırma bittiği taktirde bozulmayacak, aynen sürdürülecek politikaları hayata geçirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) konusunda daha önce de kaygılarını ilettiğini anlatan Çetinsaya, bu konuda Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından hazırlanan raporun da çok tatmin edici olduğunu belirti.

Sınavın akademik insan gücü konusunda beklentilerini karşılamadığının altını çizen Çetinsaya, "O bakımdan biz Genel Kurul'da da aldığımız bir kararla Anadolu Üniversitesine bir görev verdik. Bütün diğer uzman üniversitelerle de görüşerek bize tamamen akademik bir dil sınavı için fizibilite çalışması yapacaklar. Sadece dil yeterliliklerini ölçen, akademik aşamalarda, yani master, doktora aşamalarında ve diğer akademik aşamalarda gerekli İngilizce seviyesini ölçen bir İngilizce yeterlilik sınavının fizibilitesini çalışacaklar" diye konuştu.

Meclis'te ilgili komisyonlarda görüşülen bir yasa tasarısı bulunduğunu anımsatan Çetinsaya, tasarı da ÜAK, tüm üniversiteler ve yüksek öğretimi ilgilendiren maddeler olduğunu kaydetti.

Çetinsaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda komisyonlarda görüşülen tasarıdaki ilgili maddeler bizim genel kurul çalışmalarımızın dışında ortaya çıkmış bir süreçtir. Her arkadaşım düşüncelerini ayrı ayrı açıklarlar ama ben Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası Raporu'nu, çalışmasını yayınlayan biri olarak o satırlara imza atmış biri olarak, yükseköğretim alanımızın durumuyla ve geleceğiyle ilgili fikirlerim ve düşüncelerim çok açıktır. Bizler bu tasarı ile ilgili bu süreçteki bütün aktörlere, ilgililere düşüncelerimizi, görüşlerimizi, itirazlarımızı eleştirilerimizi iletiyoruz. Umarım ki bu itirazlar karşılığını bulacaktır."

kaynak:www.bik.gov.tr

Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar