Menu

 

MEB Norm fazlası öğretmen atamasında ilçe konusunda açıklama yaptı

MEB Norm fazlası öğretmen atamasında ilçe konusunda açıklama yaptı

 2016 Yılı Norm fazlası öğretmen atamalarında öncelik aynı ilçedeki öğretmenin olacak.

MEB geçtiğimiz günlerde 2016 Eylül Norm Fazlası Atama Takvimini yayınlamıstı.Norm fazlası öğretmenler, öğretmen açığı bulunan okullar için tercih başvurularını 23 Eylül'e kadar yapacaklar.

MEB illere gönderdiği resmi yazı ile norm fazlası öğretmenlerin atamalarında nasıl bir sıra izleneceğini örneklerle açıklık getirdi.

 MEB'in NORM FAZLASI ATAMALARLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler Konulu Genelge Hakkında Açıklama

İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler konulu 19/09/2016 tarihli ve 2016/19 sayılı Genelgede yer alan; "1- Tercihte bulunanların, en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilmek üzere tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre il içinde," ifadesi kapsamında yapılacak atamalar konusunda aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 53'üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde; "Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır." hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre, anılan Genelgede yer alan ve yukarıda ifade edilen açıklama kapsamında öğretmenin kadrosunun bulunduğu ilçede yer alan okullara yapılacak atamalarda, kadrosu o ilçede bulunan öğretmenlere öncelik verilecektir.

Örneğin;

1- A ilçesindeki bir okulun boş bulunan Coğrafya alanına yapılacak atama için A ilçesinden 70 ve 80 hizmet puanı bulunan iki öğretmenle B ilçesinden 150 puanı bulunan bir öğretmen ve C ilçesinden 200 puanı bulunan bir öğretmenin başvuruda bulunması durumunda, bu okulun Coğrafya öğretmenliğine A ilçesinden başvuran öğretmenlerden 80 hizmet puanı bulunan öğretmenin ataması yapılacaktır.

2- A ilçesindeki bir okulun boş bulunan Tarih alanına yapılacak atama için A ilçesinden hiçbir başvurunun bulunmaması, buna karşın B ilçesinden 100 puanı bulunan bir öğretmen ve C ilçesinden 150 puanı bulunan bir öğretmenin başvuruda bulunması durumunda, bu okulun Tarih öğretmenliğine C ilçesinden başvuran 150 hizmet puanı bulunan öğretmenin ataması yapılacaktır.

Görüleceği üzere, bu kapsamda yapılacak atamalarda öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu ilçe dışındaki okullara atanmaları olasılığı oldukça düşük olacaktır.

Atamaların yukarıda açıklandığı şekilde yapılması ve bu durumun anılan Genelge kapsamında başvuruda bulunma konumunda olan tüm öğretmenlere en kısa sürede duyurulması rica olunur.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Daha önceden norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinde;

- Öğretmen görev yaptığı ilçede alanlarında ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını tercihe zorlanıyordu,

- Öğretmene görev yaptığı ilçe dışında alanlarında ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını tercih etme hakkı verilmiyordu,

- Öğretmene görev yaptığı ilçe dışına özür durumu dikkate alınmadan resen atanıyordu,

Görüldüğü gibi MEB, bu konuda devam eden sorunu bu resmi yazı ile ortadan kaldırmış oldu.

Ogretmenler.Com

Son DüzenlenmePerşembe, 22 Eylül 2016 06:31
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar