Menu

 

2016 TEOG yerleştirmeye esas 1.nakil sonuçları açıklandı

2016 TEOG yerleştirmeye esas 1.nakil sonuçları açıklandı

2016 TEOG 1.Nakil sonuçları açıklandı ve 2.nakil başvuruları başladı.

TEOG'da nakil uygulamasında ikinci yerleştirmeye esas (9.sınıflar için) nakil başvuruları bugün başlıyor. İlk nakil uygulaması yerleştirme sonuçları da bugün açıklandı.Boş kontenjan ise en çok meslek ve imam hatip liselerinde var.Diğer okullarda ise genelde puanı düşük okullarda kontenjan açığı var.

Yerleştiği lisesinden memnun olmayan ya da açık liseye yerleştirilen öğrenciler için düzenlenen TEOG yerleştirmelerinde nakil uygulamasının ilkinin sonuçları bugün açıklandı. Aynı zamanda nakil uygulamasında ikinci başvurular alınmaya başlanacak. İkinci nakil uygulamasına başvuruda son gün 26 Ağustos. Sonuçlar ise 29 Ağustos'ta açıklanacak. Son nakil uygulaması ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında olacak.

BOŞ KONTENJAN HANGİ OKULLARDA

Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde kontenjanlarının neredeyse tümü dolu iken en fazla boş kontenjan ise imam hatip ve meslek liselerinde var. Örneğin İstanbul Sultanbeyli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 612 kontenjanının 273'ü, Beykoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 578 kontenjanının 211'i boş. Aynı şekilde İstanbul'da Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesi'nin 510 kontenjanının sadece 64'ü dolarken, 446'sı boş. Buna karşın Atatürk Fen Lisesi'nde 120 kontenjanda tek boş yer var. Galatasaray, İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu gibi liselerde ise boş kontenjan yok.

TABAN PUANLAR DEĞİŞTİ

Liselerin 11 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçları ile ortaya çıkan taban puanları 1.nakilden sonra bir cok okulun değişti.Bazı liselerin yükselirken bazıları yükseldi.MEB bu nedenle nakil için gerekli olan kontenjan öğrenme sayfasında her iki taban puanı da açıkladı.


TEOG 1.NAKİL SONUÇLARI

1.Nakil Sonuçları (9.Sınıf)

2016 TEOG LİSE NAKİLLER İÇİN LİSELERİN TABAN PUANLARI VE BOŞ KONTENJANLARI

BOŞ KONTENJAN:11 Ağustos 2016 tarihli yerleştirme ve 21 Ağustos 2016 tarihli 1. yerleştirmeye esas nakil başvurusu yerleştirme sonuçlarına göre yapılan kayıt işlemleri sonucu kalan boş kontenjan değerleridir. İlgili makam oluruna göre özel okullara nakil geçişleri sürekli açık olduğu için boş kontenjan değerleri ayrılan öğrencilerden dolayı anlık değişebilir.
TABAN PUAN:21 Ağustos 2016 tarihli 1. yerleştirmeye esas nakil başvurusu yerleştirme sonuçlarına göre tercihe son yerleşen öğrencinin puanıdır.

TEOG 2.NAKİL BAŞVURULARI(9.SINIF)

TEOG Yerleştirmeye Esas 2.Nakil Başvuru Ekranı (22-26 Ağustos 2016)

 


BOŞ KONTENJAN ŞARTI YOK

Ancak TEOG nakil tercihlerinizi yaparken seçtiğiniz okullarda boş kontenjan şartı aranmayacak. Okulun boş kontenjanı olmasa da tercih hakkınız olacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okula gidecek ya da bir üst okula yerleşen öğrenci olacağını varsayarak, boş kontenjan şartı aranmadan tercih yapılmasını sağlıyor. Yerleştirmeler puan üstünlüğüne göre yapılıyor. Bir okula yerleştiğinizde kaydınız otomatik olarak bu okula geçiyor, önceki okuldaki kaydınız siliniyor. Eğer bir okula yerleşemezseniz, kayıtlı olduğunuz okulda kalıyorsunuz. Nakillere başvurduğunuz için kaydınızın silinmesi söz konusu değil.

HER DÖNEME 3 OKUL

Her nakil döneminde 3 okul tercih ediliyor. 3 tercihi de doldurmanız şart değil. İsterseniz tek okul da yazabilirsiniz. TEOG nakil başvurularında hazırlanacak tercih listesinin bir ortaokulda onaylatılması gerekiyor. Aksi halde tercih işleminiz geçersiz sayılır.

LİSE NAKİL İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Lise nakil başvurularının ilki 15-19 Ağustos tarihleri arasında, ikincisi ise 22-26 Ağustos, üçüncüsü ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

15 Ağustos: Boş kontenjanların ilanı (İLAN EDİLDİ)

15-19 Ağustos: 1. Nakil Dönemi (SÜREÇ BAŞLADI)

22 Ağustos: 1. Nakil Sonuçları (AÇIKLANDI)

22-26 Ağustos: 2. Nakil Dönemi (BAŞLADI)

29 Ağustos: 2. Nakil sonuçları

29 Ağustos-2 Eylül: 3. Nakil Dönemi

2 Eylül: 3. Nakil sonuçları

TEOG yerleştirmeye esas nakil için tüm öğrenciler başvuruda bulunabilecek. Fakat nakil işlemleri sonucu başka bir liseye yerleşen öğrenciler, önceki okullarında kazandıkları haklarından vazgeçmiş olacak. 

AÇIK LİSEDE KALIRSANIZ NE OLACAK?

Bu durumdaki öğrenciler için son kez il ve ilçe nakil komisyonları nakil uygulaması yapacak. Sadece açık liseye kaydedilenlerin katılacağı bu uygulamada da bir örgün eğitim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için seçenek özel okul olacak.

Ogretmenler.Com

Bu yazının tüm hakları Ogretmenler.com'a aittir. "www.pekiyi.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntıların hoş olmayacağını hele de eğitim sitelerine hiç yakışmayacağını belirtelim.

 

Son DüzenlenmePazartesi, 29 Ağustos 2016 06:44
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar