Menu

 

5.6.7.9.10.ve 11.Sınıflar 2016 PYBS sonuçları açıklandı

5.6.7.9.10.ve 11.Sınıflar 2016 PYBS sonuçları açıklandı

2016 Yılı 5.6.7.9.10.ve 11.Sınıfların PYBS (Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı) sonuçları açıklandı

2016 Yılı Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı yani PYBS’ye giren öğrenciler için krtik gün geldi ve PYBS sonuçları saat 14.33’te ilan edildi! Sınava giren öğrencilerin gözü kulağı MEB’den gelecek habere çevrilmişti! Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı sonuçlarını bekleyen öğrenciler heyecanla MEB’den gelecek haberin yolunu gözlüyorlardı. PYBS’ye katılan 913 bin 727 öğrenci şimdi gözlerini PYBS sonuçları aşağıdaki bağlantı ile kontrol edebilirler.

PYBS sonuçları MEB tarafından açıklandı. PYBS sonuç sorgulama sayfasının haberimizdeki direkt bağlantısı ile PYBS sonucunuzu öğrenebilirsiniz. PYBS sorgulama sayfasında T.C kimlik numaranız, doğum tarihniniz ve sayfadaki güvenlik kodunu girmeniz gerekiyor.

2016 PYBS BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI SORGULA

PYBS SONUÇLARININ BİLDİRİLEMSİ VE TERCİHLERİN ALINMASI

5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 inci sınıfların PYBS sonuçları Bakanlığın http://www.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edildi. Ortaöğretim kurumlarının, meslek lisesi, teknik lise, genel lise ve imam hatip lisesi program türlerinde 11inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin bursluluk ve parasız yatılılık için pansiyonlu okul tercihleri, 01-14 Ağustos 2016 tarihlerinde yapılacaktır. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi” ni ve/veya “Yerleştirme Sonuç Belgesi” ni elektronik ortamdan alıp, onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisi ya da öğrenciye imza karşılığı verecektir.


2016 Yılı Ortaokul-Lise PYBS bursları kaç lira oldu?


PYBS KAYITLARI NE ZAMAN?

PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları/öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne belgeleri ile birlikte en geç 30 Eylül 2016 tarihi saat 17:00'ye kadar müracaat edeceklerdir.

PYBS DAĞITIMI İLE İLGİLİ DETAYLAR

PYBS bursu farklı kontenjan gruplarına ayrılarak dağıtılır, %15’i Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu kapsamına giren öğrencilere, %10’u ikamet ettiği yerden uzakta okumak zorunda kalanlara, %25’i maddi durumları kötü fakat dersleri iyi olan çocuklara, kalan %50’si ise sınava giren diğer öğrencilere verilmektedir.

PYBS KONTENJANŞARTLARI NELERDİR?

Öğretmen Çocuğu Kontenjanı: Anne veya babanın MEB'e bağlı resmî okullarda (14/7/1965 tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi sözleşmeli öğretmenler dâhil) öğretmen olarak görev yaptığına, emekli olduğuna veya görevde iken ya da emekli olduktan sonra vefat ettiğine dair belge istenecektir. Durumu uygun olmayanlar için bu bölüm e-Okul sisteminde kapalı olarak gelecektir.
Anne veya babası öğretmen olup boşanan öğretmenlerin çocukları da öğretmen çocuğu kontenjanından başvurabileceklerdir. Maddî durum tespitinde (EK–1) Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösterir Beyanname çocuğun velayetinin olduğu ebeveyn tarafından doldurulacaktır.

Okul Yok Kontenjanı: Ailenin oturduğu yerleşim biriminde ortaokul veya imam hatip ortaokulu (taşımalı eğitim kapsamında olanlar dâhil) bulunmayanlardan durumlarını gösterir il/ilçe millî eğitim
müdürlüklerinden alacakları belge istenecektir.

Korunmaya Muhtaç Çocuk Kontenjanı: 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamına giren ve yetiştirme yurtlarından gelen veya aynı kanunlar gereğince haklarında tedbir kararı verilmiş olan öğrencilerden durumlarını gösterir belge istenecektir. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç sınava müracaat edecek bütün öğrencilerden “(EK–1) Öğrenci Ailesinin Maddî  -Durumunu Gösterir Beyanname” istenecektir. Başvuru şartları altındaki tüm maddeler için verilen beyanlar ve belgeler okul müdürünün, ilgili müdür yardımcısının veya görevlendirilen bir müdür yardımcısının başkanlığında, en az 2 (iki) üye öğretmenden oluşan bir komisyon oluşturulacaktır. Bu komisyon tarafından, maddî durumları 2015 Malî Yılı için tespit edilen miktarı geçmeyen ve kontenjanla ilgili durumunu belgelendiremeyen öğrencilerin başvurularının incelenip gerekli düzeltmelerin yapılmasından sonra “diğer çocuk” kontenjanından müracaatları sağlanacaktır.

Son DüzenlenmeCuma, 15 Temmuz 2016 18:42
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar