Menu

 

TEOG tercihlerinde dikkat edilecek püf noktalar

TEOG tercihlerinde dikkat edilecek püf noktalar

TEOG, okul sınavları, başarı puanları derken tercih aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Öncelikle bütün öğrencilere geçmiş olsun der, herkesin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, istediği ve başarılı olacağı liseye yerleşmesini dilerim.

2015-2016 TEOG Tüm Liselerin Yüzdelik Dilimleri ve Kontenjanları -İL İL Türkiye

Kendi tecrübelerime dayanarak sizlere bazı önerilerde bulunmak istiyorum;

  1. Öncelikle iyi lise kötü lise diye bir ayrım yoktur.TEOG tercihleri sonucunda oluşan puan sistemi bir liseyi iyi veya kötü yapmaz. TEOG bir yerleştirme sınavıdır ve liselere puan usulüne göre öğrenciler yerleştirilir. Lise öğrenimi tamamen kişinin kendi azim ve çalışma düzenine bağlıdır. Önemli olan eğitim hayatımızdaki eksik noktaları belirleyip, ortaöğretim hayatımızda bu eksiklikleri kapatabilmemizdir. Bu noktada gittiğimiz lise bize sadece yardımcı olacaktır. İstediğimiz puanı alamamış olmak ya da istediğimiz liseye yerleşememiş olmamız bizim eğitim hayatımızın bittiğini ya da kötü devam edeceğini göstermez.
  1. Ortaöğretim kurumları tercihlerini yaparken puandan ziyade yüzdelik dilimle tercih yapmak çok daha doğru olacaktır. Çünkü, puanlarda yıllar arasında farklılıklar olabileceği gibi yüzdelik dilimlerde koşullardadeğişiklik olmadığı sürece ciddi bir oynama olmayacaktır. Örneğin Fen Lisesi bir ilde %2 lik dilimden öğrenci alıyorsa eğer kontenjan artırmazsa büyük ihtimalle yine aynı yüzdelik dilimden öğrenci alacaktır. Yalnız bir öğrenci, a yılında, o ilde 470 puanla %2 lik dilimdeyken, b yılında 470 puanla % 3 lük dilimde olabilir. Alınan puanların hangi yüzdelik dilimde yer aldıkları, diğer öğrencilerin gösterdikleri performanslarla bağlantılıdır. Bu yüzden puanlarda ciddi farklılıklar olabileceği gibi, yüzdelik dilimlerde koşullarda değişiklik olmadığı sürece ciddi farklılıklar olmayacaktır. Kontenjan artması, yeni okul açılması, okul kapanması gibi koşul değişikliklerinde yüzdelik dilimlerde de değişmeler olabilir. Tercihleri yaparken genellikle izlenen yol, yüzdelik dilimin 5 fazlasına kadar olan liselerin tercih edilmesidir.
  1. Tercihleri yaparken düştüğümüz en büyük yanlışlardan biri, ilgi ve yeteneklerimizi düşünmeden, puana göre tercih yapmamızdır. Önemli olan kendimizi tanımaya çalışarak, bundan sonraki eğitim öğretim hayatımızdan beklentilerimizi belirlememizdir. Örneğin, sadece puanımız yettiği için Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Hizmetleri Alanına gidersek,  kişisel, fiziksel ve ruhsal özelliklerimiz bu alanın gerekliliklerini karşılamadığı zaman tercihimizden pişman olup mutsuz olabiliriz.Bu nedenle lise türü seçiminde, kendi özelliklerimizle, ilgi ve yeteneklerimizle ilgili düşünmeli, gelecekle ilgili planlarımızı gözden geçirmeli,  gideceğimiz lise türünün eğitim olanaklarını araştırmalı ve gitmeyi düşündüğümüz lise türünü seçme nedenlerimizi iyi analiz etmeliyiz. Bu kararı verirken Rehberlik uzmanlarından destek almak doğru tercih yapmada sizlere yardımcıolacaktır.
  1. Mesleki ve teknik eğitim liseleri, bir alanda uzmanlaşmaya başlamak için iyi seçeneklerdir. Yalnız meslek lisesi mezunu olmak birçok alanda o mesleği edinmenin ilk basamağıdır, tek başına yeterli değildir.  Üniversite eğitimine devam ederek o mesleğin yeterliliklerini kazanabiliriz. Mesleki ve Teknik liselerinin sınavsız geçiş hakkı devam etmekle birlikte, üniversite sınavıyla, sadece mesleki ve teknik eğitim mezunlarının gidebildikleri yüksekokul seçenekleri de mevcuttur. Yalnız eğitimde eşitliği sağlamak amacıyla ek puan uygulaması kaldırılmıştır.
  1. Hangi lise türünden mezun olursanız olun sınavlarda yeterli başarıyı gösterdikten sonra, üniversitede istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, Fen Liseleri ve Anadolu Liseleri ağırlıklı olarak akademik derslerle eğitim yaparken, Meslek ve Teknik Liseler ile İmam Hatip Liseleri akademik dersler yanında kendi alanlarıyla da ilgili dersler vermekte. Bu durum üniversite sınavlarında, akademik ağırlıklı eğitim veren kurumları, mesleki eğitim veren kurumlara göre daha avantajlı duruma getiriyor.Bununla birlikte, üniversite sınavlarında başarılı olunması, hedeflere ulaşma isteği, çalışma azmi gibi kişisel faktörlerle bağlantılı olduğundan kişi çalıştıktan sonra hangi lise türünde olursa olsun üniversitede istediği bölüme gitme hakkına sahip.
  1. Gitmek istediğimiz lise türünü belirledikten sonra dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta, o lise türündeki okulların koşullarını öğrenmemizdir. Bu aşamada okulların sınıf mevcutlarına, laboratuar, kütüphane, spor alanları vb. olanaklarına, okulun bulunduğu çevre koşullarına, okulun evinize olan uzaklığına ve ulaşım olanaklarına dikkat etmek bizim daha sağlıklı tercih yapmamıza yardımcı olacaktır.

Bütün lise tercihinde bulunacak öğrencilere gidecekleri liselerde başarılar dilerim.

Deniz YILDIRIM ÖZBEK-Psikolojik Danışman Ve Rehberlik Uzmanı

Kaynak:aktuelegitim.com

 

Son DüzenlenmeCuma, 15 Temmuz 2016 18:38
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar