Menu

 

2016 Yılı TEOG YEP sonuçları açıklandı

2016 Yılı TEOG YEP sonuçları açıklandı

2016 Yılı 8.Sınıflar TEOG YEP sonuçları açıklandı

2016 Yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması Kapsamında Oluşan Yerleştirmeye Esas Puan Değerleri açıklandı.

2016 Yılı TEOG YEP sonuçlarını öğrenmek için TIKLAYINIZ

YEP Sonuçları; Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri başta olmak üzere Mesleki ve Teknik, Anadolu İmam Hatip ve Çok Programlı Anadolu Liseleri'ne öğrenci yerleştirmede geçerli olacak. Ayrıca yabancı özel okulların yanı sıra bazı kolejler de TEOG kapsamında yapılan sınavların sonuçlarına göre öğrenci alacak.

MEB'İN BASIN AÇIKLAMASI

2015-2016 yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında Yerleştirmeye Esas Puanları açıklandı. 

Bu sonuçların ardından öğrenciler, yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili olarak illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir. Okullarda tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik yapmak maksadıyla rehber öğretmen görevlendirmesi yapılmıştır.

Öğrenciler, 15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında 25 okula kadar tercih yapabilecek ve okul müdürlüklerine müracaat ederek tercih işlemlerini onaylatacaklardır. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri okul müdürlüklerinde onaylama işleminden önce yapmaları gerekmektedir.

Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 8 Ağustos 2016 tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır. Buna göre; 9-15 Ağustos 2016, 19-23- Ağustos 216 ve 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecektir. 5-8 Eylül 2016 tarihleri arasında ise, il/ilçe yerleştirme ve nakil komisyonlarınca nakil tercih başvurularının alınması gerçekleştirilecektir. 9 Eylül 2016 tarihi itibarıyla yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır.

Yerleştirmeye Esas Puanlar, www.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.(Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği)

ÖNCE ÖZEL OKULLARA KAYITLAR YAPILACAK

8. Sınıfı başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecekler. Önce 30 Haziran - 14 Temmuz tarihlerinde özel okullar için kayıtlar alınacak. Devlet okulları için tercihler ise, 15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacak. Ancak bu yıl çok önemli bir ayrıntı var. Özel okul kayıtları devlet okullarına yapılacak kayıtlardan önce olacağı için özel okula kayıt yaptıran öğrenciler, devlet okulları için tercihte bulunamayacaklar. O nedenle devlet okuluna gitmeyi düşünenlerin özel okula kayıt yaptırırken iyi düşünmeleri gerekiyor. Ancak tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

8.Sınıfların böylece tercih maratonu başlamış oldu.Öğrenciler önce YEP(Yerleşmeye Esas Puan)i öğrenecekler.Puanlarını ve yüzdelik dilimlerini gitmek istedikleri okulun başarı yüzdesi ve taban puanları ile karşılaştırarak tercih listesi oluşturacaklar.

TERCİH SAYISI 25

8.sınıf öğrencileri,15 Temmuz'da başlayacak lise tercih işlemlerinde 25 tercih yapabilecekler.

TERCİHLER NEYE GÖRE YAPILACAK

Çok önemli olduğu için hemen belirtelim;8.sınıflar lise tercihi yaparken dikkate almaları gereken en önemli husus yüzdelik dilimine göre tercih yapmak.Taban puanlar yıldan yıla o yıl sorulan soruların zorluk derecesine göre değiştiği için bazen yanıltıcı olabiliyor.Ancak yüzdelik dilim ise daha gerçekçi oluyor.

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI AĞUSTOS'TA

Liselere yerleştirme işleminin sonuçları, 8 Ağustos 2016 tarihinde http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.trve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve doğum tarihleri ile sonuç bilgilerini sorgulayabilecekler. Öğrencilere ayrıca bir sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

2015 YGS-LYS Liselerin başarı oranları ve sıralamaları (Listeyi İndirin)

TEOG İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR-CEVAPLAR

TEOG YEP Puanı,Kontenjan,Tercih ve Yerleştirme İle İlgili Sorular-Cevaplar (tıklayınız)

 

Ogretmenler.Com

Bu yazının tüm hakları Ogretmenler.com'a aittir. "www.pekiyi.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntıların hoş olmayacağını hele de eğitim sitelerine hiç yakışmayacağını belirtelim. 

 

Son DüzenlenmeCuma, 01 Temmuz 2016 03:27
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar