Menu

 

2015 Yılı TEOG Anadolu-Fen Liseleri Taban puanları ve Yüzdelik Dilimleri

2015 Yılı TEOG Anadolu-Fen Liseleri Taban puanları ve Yüzdelik Dilimleri

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı lise tercihlerinde kullanılacak,2015 TEOG Sonucuna göre oluşan, Anadolu-Fen Liseleri kontenjanları, Taban puanları ve Yüzdelik Dilimleri

MEB 2016-2017 yılında lisede okuyacak 8.sınıfların 2016 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş) YEP puanını ve yerleşecekleri Anadolu türü okulların ve Fen Liselerinin kontenjanlarını, yüzdelik dilimlerini açıkladı.Ancak bu kez taban puanlar yayınlanmadı.Böylece 15 Temmuz'da başlayacak lise tercihleri için start verilmiş oldu.

2016 YEP e-OKUL'dan da ÖĞRENİLEBİLECEK

2016 YEP puanlarını öğrenmek için TIKLAYINIZ

2016-2017 ÖĞRETİM YILI LİSE YERLEŞİMİNDE DİKKATE ALINACAK YÜZDELİK DİLİMLER-TABAN PUANLAR-KONTENJANLAR

MEB, TEOG merkezi sistem sınavlarının ardından bu gün, TEOG yerleştirme takvimine göre, 8.sınıfların tercih edebileceği liselerin kontenjanlarını, yüzdelik dilimlerini İL İL - okul okul açıkladı.

YEP'e göre tercih edeceğiniz okul bilgilerine ulaşmak için listeden önce İL'i daha sonra İLÇE'yi sonunda da okulu seçmeniz yeterli.Yada bulunduğunuz İL'deki yada ilçedeki okulları toplu olarak da listeleyebilirsiniz.


 2016 Yılı TEOG Liselerin Taban Puanları,Boş Kontenjanları - İL İL Türkiye - Ağustos 2016


 Listelere ulaşmak için TIKLAYINIZ (Şimdilik sadece geçen yıla ait taban puanları görebilirsiniz)

2015-2016 TEOG Anadolu ve Fen Liseleri Kontenjanları ve Yüzdelik Dilimleri (İL İL Türkiye) için TIKLAYINIZ

YEP Sonuçları; Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri başta olmak üzere Mesleki ve Teknik, Anadolu İmam Hatip ve Çok Programlı Anadolu Liseleri'ne öğrenci yerleştirmede geçerli olacak. Ayrıca yabancı özel okulların yanı sıra bazı kolejler de TEOG kapsamında yapılan sınavların sonuçlarına göre öğrenci alacak.

ÖNCE ÖZEL OKULLARA KAYITLAR YAPILACAK

8. Sınıfı başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecekler. Önce 30 Haziran - 14 Temmuz tarihlerinde özel okullar için kayıtlar alınacak. Devlet okulları için tercihler ise, 15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacak. Ancak bu yıl çok önemli bir ayrıntı var. Özel okul kayıtları devlet okullarına yapılacak kayıtlardan önce olacağı için özel okula kayıt yaptıran öğrenciler, devlet okulları için tercihte bulunamayacaklar. O nedenle devlet okuluna gitmeyi düşünenlerin özel okula kayıt yaptırırken iyi düşünmeleri gerekiyor. Ancak tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

8.Sınıfların böylece tercih maratonu başlamış oldu.Öğrenciler önce YEP(Yerleşmeye Esas Puan)i öğrenecekler.Puanlarını ve yüzdelik dilimlerini gitmek istedikleri okulun başarı yüzdesi ve taban puanları ile karşılaştırarak tercih listesi oluşturacaklar.

TERCİH SAYISI 25

8.sınıf öğrencileri,15 Temmuz'da başlayacak lise tercih işlemlerinde 25 tercih yapabilecekler.

TERCİHLER NEYE GÖRE YAPILACAK

Çok önemli olduğu için hemen belirtelim;8.sınıflar lise tercihi yaparken dikkate almaları gereken en önemli husus yüzdelik dilimine göre tercih yapmak.Taban puanlar yıldan yıla o yıl sorulan soruların zorluk derecesine göre değiştiği için bazen yanıltıcı olabiliyor.Ancak yüzdelik dilim ise daha gerçekçi oluyor.

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI AĞUSTOS'TA

Liselere yerleştirme işleminin sonuçları, 8 Ağustos 2016 tarihinde http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.trve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve doğum tarihleri ile sonuç bilgilerini sorgulayabilecekler. Öğrencilere ayrıca bir sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

3 NAKİL DÖNEMİ VAR

Tercihlerinden hiçbirine yerleşemeyen ya da yerleştiği okuldan memnun olmayan öğrenciler için nakil döneminde bir şans daha sunulacak. Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu tarafından boş kalan kontenjanlar için il/ilçe sınırları içerisinde 3 tercih hakkı tanınacak.

9-15,19-23,26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemleri gerçekleşecek.

NAKİL DÖNEMİ İYİ BİR FIRSAT

Nakil başvurusu istenilen her okula yapılabilecek velev ki boş kontenjanı olmasa bile .Ancak herhangi bir liseye nakilde YEP puan üstünlüğü esas olacak.Yani örneğin Ankara Atatürk Anadolu lisesine on öğrenci nakil başvurusunda bulundu diyelim ve bu okulda iki boş kontenjan olsun, bu on öğrenciden puanı en yüksek olan iki öğrenci yerleşir,bu öğrencilerin puanları ilk yerleşimdeki en küçük puandan çok düşük olsa bile.Veliler bu noktaya dikkat etmeleri gerekir.ilk sonuçlara göre istediği bir liseye yerleşemeyen bir öğrenci nakil döneminde yerleşebilir.Kısaca nakil dönemi iyi değerlendirebilen için iyi bir fırsat.

2015 YGS-LYS Liselerin başarı oranları ve sıralamaları (Listeyi İndirin)

TEOG İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR-CEVAPLAR

TEOG YEP Puanı,Kontenjan,Tercih ve Yerleştirme İle İlgili Sorular-Cevaplar (tıklayınız)

 

Ogretmenler.Com

Bu yazının tüm hakları Ogretmenler.com'a aittir. "www.pekiyi.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntıların hoş olmayacağını hele de eğitim sitelerine hiç yakışmayacağını belirtelim. 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 17 Ağustos 2016 00:03
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar