Menu

 

2016 LYS soruları farklılaştırıcı olacak

2016 LYS soruları farklılaştırıcı olacak

ÖSYM Başkanı Ömer Demir 2016 LYS sorularının farklılaştırıcı olacak dedi.Ve 2016 LYS ile ilgili kritik sorulara cevap verdi.

Sınava bir haftadan daha az bir süre kala,Habertürk'ten Pervin KAPLAN'IN haberine göre ÖSYM Başkanı Ömer Demir, 2016 LYS sorularının farklılaştırıcı olacağını açıkladı.

İşte o Haber:

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularıyla ilgili en büyük eleştiriyi, "Kolay ve adayları farklılaştıracak derecede ayırt edici sorulardan oluşmuyor" oluşturdu. Zaten sınav sonuçlarında da bunu görmüştük. Adaylar yüksek puan almış ama başarı sıraları düşmüştü. YGS'nin bu "kolaylığının" ardından adaylar da sosyal medyada "LYS'de ayırt edici, adayları farklılaştırıcı sorular sorun. Çalışanla çalışmayanı ayırt edecek soru istiyoruz" diye ÖSYM'yi mesaj yağmuruna tuttu.

LYS'lere sayılı günler kala en çok merak edilen de "soruların niteliği" oluyor. Hem adaylar hem de eğitimciler "LYS soruları kolay mı yoksa adayları ayırt edecek, farklılaştıracak mı?" sorusunun yanıtını merak ediyor. Biz de bu soruyu ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir'e sorduk.

Bakın Demir bu soruya ne yanıt verdi:

"LYS bir sıralama sınavıdır. Önemli olan adayların adil biçimde sıralanmasıdır. Soruların güçlüğü ve ayırt ediciliği buna katkı sağlar. 2016 LYS soruları, YGS barajını geçen adayları üniversite kontenjanlarına yerleş tirecek uygun puanları alacak biçimde farklılaştıracaktır."

İşte Demir'in sorularımıza verdiği yanıtlar:

TAMAMEN LİSE MÜFREDATINA UYGUN: Sınav soruları tamamen lise müfredatına uygun olarak hazırlanmaktadır.

ALAN ÖĞRETMENLERİ DE SORU HAZIRLADI: Soru havuzunu genişletirken bu yıl öğretim üyeleri yanında, alan öğretmenlerinin de katkısını aldık. Soru yazarlarının farklılığı, sınavın kapsamı açısından bir değişiklik getirmez. Bu yüzden LYS'nin içeriğinde bir farklılaşma olmayacaktır. Kaç kişinin ne düzeyde katkıda bulunduğu konularında sayılarla konuşmayı pek istemeyiz.

HER SORU YAZANDAN 1 SORU: Soru havuzundan soru çekilirken buradaki kural mümkünse bir soru yazarından birden çok soru alınmamasına özen göstermektir. Bu, sınav güvenliği ve soru yazarı çeşitliliğini temin bakımından önemlidir.

SORULAR ŞU ANDA BASILIYOR: Sınav güvenliği bakımından tüm tedbirler alındı. Kilis'teki adayların sınav merkezleri Gaziantep'e kaydırıldı. Şu anda sorularımızın tümü matbaada basılma aşamasında. Sağlıklı şekilde sınavı gerçekleştireceğiz. Adaylardan da tek beklentimiz kılavuzda ve sınava giriş belgelerinde belirtilen tüm kurallara sınavın başlangıcında, sonunda, her aşamasında uymalarıdır.

SINAV ANKETİ DOLDURACAKLAR: Adayların sınavdan çıktıktan sonra sınavla, sınav salonu, binaya ulaşımla ilgili, görevlilerle ilgili bize iletmek istedikleri bilgileri iletebilmeleri için bir anket hazırladık. Sınavdan sonra adaylar, sonuçlar açıklanıncaya kadar aday işlemleri sistemi üzerinden bu anketi doldurarak değerlendirmelerini bize iletebilecekler.

SONUÇ TAKVİMİNİ ÖNCEDEN AÇIKLADIK: Bu yıl diğer LYS'lerden farklı olarak sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı önceden adaylara resmi internet sitemiz üzerinden '2016 Sonuç Açıklama Takvimi' ile bildirildi. 2016 LYS sınav sonuçları 18 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak.

MOBİL UYGULAMADAN SONUÇ ÖĞRENEBİLECEKLER: Adaylarımız, sonuçları resmi internet sitemizden ya da mobil cihazlarına yükledikleri 'ÖSYM Mobil' uygulaması ile öğrenebilecekler. Mobil uygulamasını kurdukları ve sisteme giriş yaptıkları tüm mobil cihazlara otomatik bildirim olarak yollanacak ve adaylar, 2016 LYS sınav ve yerleştirme sonucunu görebilecek.

KURALLARA UYUN SINAVINIZ GEÇERLİ OLSUN: 'Sınav bitmiştir, cevap kağıtlarınızı kitapçığın arasına koyun" uyarısından sonra soruları yanıtlamaya devam etmeyiniz. Kural ihlalleri yüzünden sınavınızın geçersiz sayılmasına, emeklerinizin boşa gitmesine sebep olmayınız.

EHLİYETİNİZLE SINAVA GELMEYİN: Sınava kimlik kartı olarak nüfus cüzdanınızın aslı veya süresi geçerli pasaport ile geliniz. Sınava ehliyet ve diğer kimliklerle kesinlikle gelmeyiniz. Giriş belgelerinizde yazılı olan yasaklı araç-gereç ve yiyecekleri sınav yerine getirmeyiniz. Tüm 2016 LYS adaylarına ve velilerine sınav öncesinde başarılar dilerim'

EN FAZLA ADAY LYS-1 VE LYS-3'E GİRECEK

En fazla başvurunun TM puanları ile TS puanlarını oluşturacak sınavlardan biri olan Edebiyat Coğrafya Sınavı'na (LYS-3) olduğu görülüyor. Bu sınava 857 bin 32 genç girecek. MF puanlarının ve TM puanlarının oluşmasında etkili olacak Matematik Sınavı'na (LYS-1) gireceklerin sayısı ise 863 bin 176. TS puanlarının oluşmasında katkı sağlayacak Sosyal Bilimler Sınavı'na (LYS-4) 517 bin 12 kişi, LYS-5'e ise 102 bin 374 aday başvurdu.

BU YIL EK YERLEŞTİRMEDE YENİ PROGRAM AÇILMAYACAK

Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) başlamasına sayılı günler kala YÖK bu yıl üniversite kayıtları ile ek yerleştirme tarih ve kayıtlarını belirledi. Geçtiğimiz 30 Mayıs'ta toplanan YÖK Genel Kurulu toplantısında 2016 ÖSYM takvimi de kesinleşmiş oldu.

Buna göre 2016-2017 yükseköğretim kurumlarına kayıtlar ağustos ayı içinde yapılacak. Üniversitelere 12-16 Ağustos tarihleri arasında elektronik kayıtlar yapı- lacak. Bireysel kayıtlar ise 15-19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

EK YERLEŞTİRME KAYITLARI

Üniversitelere kayıtların ardından boş kontenjanlar için tercihler 26-30 Ağustos tarihleri arasında alınacak. 6-9 Eylül tarihleri arasında ise ek yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler kayıt yapacak. Her yıl ek yerleştirme döneminde üniversiteler yeni programlar açıyor ve bu programlara da ek yerleştirme ile öğrenci alıyordu. Ancak YÖK, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ek yerleştirme için yeni program açılmaması kararı aldı. Ek yerleştirme işlemi merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlara yapılacak.

527 BİN ADAY LYS'DEN VAZGEÇTİ

Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) YGS'de herhangi bir puan türünde 180 ve üzerinde puan alarak başvuru hakkı kazanan aday sayısı 1 milyon 600 bin 49 iken, sınavlara yalnızca 1 milyon 73 bin 18 aday başvurdu. Hakkı olduğu halde sınavdan yarım milyondan fazla genç, 527 bin 31 kişi vazgeçti.

Geçen yıl da LYS'ye girmeye hak kazanan 1 milyon 369 bin 147 adayın 415 bin 867'si sınavlara girmemişti. Adayların başvurmama gerekçelerinin başında "puanını beğenmemek ve şansını seneye denemek" geliyor

BİR SAAT ÖNCE SINAV YERİNİZE GİDİN

Sınavlar başlamadan bir saat önce sınava gireceğiniz binalarda bulunmamız gerekiyor. Sınava girmek için LYS Giriş Belgesi'nin yanı sıra yanınızda nüfus cüzdanınız ya da geçerliliği olan pasaportunuz olmalı. Askeri öğrenciler askeri kimlik belgesi taşıyabilir. Ancak bu özel durum muvazzaf askerler için geçerli değil. Bunların dışında sürücü belgesi ya da meslek kimlik kartları gibi belgelerin geçerliliği yok ve bunlarla sınava giremezsiniz.

HABERTÜRK

Son DüzenlenmeSalı, 14 Haziran 2016 12:05
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar