Menu

 

YGS-LYS sayısı artırılacak

YGS-LYS sayısı artırılacak

Üniversite sınav sisteminde değişiklik yine gündeme geldi.Sabah kaynaklı habere göre yılda bir kaç kez yapılacak sınavlar öğrencinin gideceği üniversiteyi belirleyecek.

Haberi aynen paylaşıyoruz:

"Üniversiteye giriş sil baştan değişiyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile Lisans Yerleştirme Sınavları'nın yılda birkez yerine birkaç defa yapılması gündemde

 Üniversiteye giriş sınavlarında 2019'a kadar köklü değişiklikler yapılması hedefleniyor. Düzenleme kapsamında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) yılda birkez yerine birkaç defa yapılması gündemde. Buna göre YGS'ler Ekim, Ocak ve Mart aylarında yılda 3 kez gerçekleştirilecek. Adaylar isterlerse sınavların hepsine ya da birine girebilecek. Yeni modelin ilk sinyalini Başbakan Binali Yıldırım verdi.

ÜÇ KURUM ORTAK ÇALIŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde TBMM'de 65'inci hükümet programını açıklayan Yıldırım "Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz" demişti.

Düzenleme hayata geçerse merkezi lise son sınavlarının sonuçları da yerleştirme puanına eklenecek. Yeni düzenleme konusunda YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM ortak çalışyor. Ancak üniversiteye geçişte düzenleme yetkisi Yükseköğretim Kurumu'nda.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Şu anki sistem sınav serüvenimizin en olgunlaşmış halidir ve adildir" açıklamasını yapmıştı. Önlisans programları ve özel yetenek sınavı ile alan programlar için de herhangi YGS ham puanı 180 ve üzeri olan adaylar başvurabilecek."

Umarız lise öğrencilerinin geleceğinin bir iki saatle belirlendiği sistem de güzel değişiklikler olur.Bakalım bu kez neler olacak.Zaman gösterecek.

Ogretmenler.Com

Bu yazının tüm hakları Ogretmenler.com'a aittir. "www.pekiyi.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntıların hoş olmayacağını hele de eğitim sitelerine hiç yakışmayacağını belirtelim

Son DüzenlenmePazar, 29 Mayıs 2016 12:29
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar