Menu

 

Nöbet için süreye bakılmaksızın 2 saat ek ders ücreti ödenecek

Nöbet için süreye bakılmaksızın 2 saat ek ders ücreti ödenecek

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, nöbet tutulan sürenin kaç dakika olduğuna bakılmaksızın, 2 saat üzerinden ek ders ücreti verilmesi gerektiğini karara bağladı.

MEB ,Türk Eğitim-Sen'in "45 dakikalık nöbete bir saat ek ders ücreti ödenmesi" ile ilgili itirazına cevap verdi.

Verilen cevapta;

İstanbul ili Ataşehir ilçesi Şehit Öğretmen Nuriye Ak Anaokulu Müdürlüğünce,öğretmenler tarafından tutulan günlük nöbet süresinin 45 dakika olmasına bağlı olarak bir saat
ek ders ödenmesi ile ilgili olarak;

Yönetmeliğin 44 üncü maddesinin birinci fıkrası hatırlatıldı:"Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar" Yine aynı maddenin sekizinci fıkrasına:"Nöbet görevi,ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar,son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer.Ancak bu süre okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir" yer verilerek cevap şu ifadeye ile sonuçlandırıldı:

Bu bağlamda;bağımsız anaokulu öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dılında bir haftada tuttukları nöbet görevi karşılığı olarak,2016 ve 2017 yıllarını kapsayan
3.Dönem Toplı Sözleşmesinin İkinci Bölümü Eğitim,Öğretim ve Bilim Hizmetleri Koluna İlişkin Toplu Sözleşmesinin 22 nci maddesine göre,2016 yılında 2 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti

MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir."

Özetle;İstanbul'da bağımsız bir anaokulunda yaşanan olayda günlük nöbet süresi 45 dk. olduğu için 1 saat ek ders ücreti verilmek istenmiştir. Ancak, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, herhangi bir gerekçe belirtmeksizin, 2 saat üzerinden ek ders ücreti ödenmesini istedi.

Ogretmenler.Com

Bu yazının tüm hakları Ogretmenler.com'a aittir. "www.pekiyi.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntıların hoş olmayacağını hele de eğitim sitelerine hiç yakışmayacağını belirtelim.

Son DüzenlenmePazartesi, 11 Nisan 2016 15:45
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar